date_range شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۰۱:۰۰ ب.ظ

آیت‌الله مهدوی: روحانیان باید از واعظ درونی قوی‌تری برخوردار باشند

آیت‌الله مهدوی: روحانیان باید از واعظ درونی قوی‌تری برخوردار باشند
منبع خبر: خبرگزاری رسا

نماینده مجلس خبرگان گفت: روحانیان نیاز بیشتری به واعظ درونی دارند چراکه عموما در حال پند دادن به مردم هستند و از خودشان غافل می‌شوند؛ افراد زیادی بوده‌اند که از وعظ روحانیان به درجات معنوی بالایی رسیده‌اند در حالی که خود آن روحانی به خاطر غفلت از رسیدن به درجات بالای معنویت بازمانده است.

به گزارش خبرنگار ، آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در جلسه اخلاق عصر امروز که در مرکز هلال احمر اصفهان برگزار شد، گفت: کسی که به دگرگونی های دنیا بی توجه باشد، از مواعظ اثر نمی پذیرد.

وی در ادامه بررسی اثرات منفی غفلت در سیر معنوی افزود: یکی از چیزهایی که می تواند انسان را غافل کند بی توجهی به صیرورت و دگرگونی دنیا و امور دنیا است؛ امیرمؤمنان(ع) در روایتی می فرمایند، کسی که از دگرگونی های دنیا عبرت نگیرد، مواعظ بر رویش اثر نمی گذارد.

آیت الله مهدوی اذعان کرد: امام جواد(ع) در روایتی می فرمایند، چاره ای نیست از این که هر انسان واعظی از درونش داشته باشد؛ لازم است انسان از درون وجودش واعظی داشته باشد تا دچار غفلت نشود، روحانیون نیاز بیشتری به واعظ درونی دارند چرا که عموماً در حال پند دادن به مردم هستند و از خودشان غافل می شوند؛ افراد زیادی بوده اند که از وعظ روحانیون به درجات معنوی بالایی رسیده اند در حالی که خودِ آن روحانی به خاطر غفلت از رسیدن به درجات بالای معنویت بازمانده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: باید به وقایعی که در پیرامون ما در حال دگرگونی است توجه ویژه ای داشته باشیم و از آن ها عبرت بگیریم؛ افراد ثروتمند زیادی که بر اثر یک واقعه تمام ثروتشان را از دست می دهند و افراد جوان و میانسالی که بدون دلیل بر اثر یک بیماری و یا حادثه از دنیا می روند.

امام جمعه موقت اصفهان در پایان با توجه به روایتی از امام معصوم(ع) که می فرمایند، در تشییع جنازه افراد از سلام کردن به مردم پرهیز کنید، تصریح کرد: در مبانی دینی این گونه آمده است که حتی به اندازه یک سلام کردن در تشییع جنازه مُرده، او را از عبرت گرفتن غافل نکنید؛ سلام کردن به یک مسلمان ثواب بسیار زیادی دارد ولی دین به دقت بین مهم و مهم تر تفکیک قائل شده است./867/ پ۲۰۳/ب۱

نمایش موجودیت‌ها