date_range چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۱۰:۲۰:۰۰ ب.ظ

ولایتی در جمع خبرنگاران: ایران حامی استقلال کشورهای منطقه است

ولایتی در جمع خبرنگاران: ایران حامی استقلال کشورهای منطقه است
منبع خبر: خبرگزاری رسا

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل گفت: ما به‌عنوان یک کشور مهم منطقه اجازه نخواهیم داد که کشورهای همسایه و دوست ما به این سرنوشت لیبی دچار شوند و استقلال و تمامیت ارضی آنها دچار تزلزل شود و از این‌رو از آنها حمایت می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ، علی اکبر ولایتی در حاشیه دیدار با رییس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا و تعدادی از نمایندگان کشورهای اروپایی در جمع خبرنگاران در خصوص آنچه در این دیدار گذشت اظهار داشت: جلسه ای با کمیته روابط اتحادیه اروپا برگزار شد که در این جسله گفتگو های عمومی راجب روابط ایران و اروپا مطرح شد و این تیم اروپایی سوالات متعددی درباره منطقه مانند عراق، سوریه، یمن و افغانستان  به خصوص مواضع ایران داشتند .

وی ادامه داد: این تیم از همکاری ما با کشورهای منطقه و کمک به کشورهای عراق، لبنان و سوریه که به دعوت رسمی دولت ها قانونی این کشورها بوده است سوال کردند و ارزیابی ما از آینده این کشورها را پرسیدند، البته از توضیحات ما درباره منطقه قانع بودند و پی بردند که ما حامی استقلال کشورهای منطقه هستیم .

مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل تاکید کرد: این هیات همچنین در خصوص روابط بین ایران و کشورهای اروپایی بحث هایی داشتند و مشتاق توسعه روابط با ایران بودند باتوجه به اینکه از اعضای پارلمان اروپا هستند و سمت اجرایی نداشتند راحت تر و آزادتر هم صحبت می کنند و تنها کشوری که امید دارند که بتواند منطقه را به یک محور آرامش و استقرار امنیت برساند و از فروپاشی آنها جلوگیری کند ایران است .

ولایتی یادآور شد: این هیات به صراحت اعلام کرد که تنها امید آنها برای حفظ امنیت و صلح در منطقه ایران است، این هیات لیبی را به عنوان یک مثال مطرح کردند که چه شرایط بدی دارد و به خاطر دخالت بیگانگان به فروپاشی رسید، طبیعتا ما هم با آنها بر سر لیبی نظر موافق داشتیم و گفتیم که دخالت آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و عربی در لیبی باعث شده است که این کشور مهم و اسلامی به این شکل فروپاشی در آن رخ دهد .

وی افزود: ما به عنوان یک کشور مهم منطقه اجازه نخواهیم داد که کشورهای همسایه و دوست ما به این سرنوشت لیبی دچار شوند و استقلال و تمامیت ارضی آنها دچار تزلزل شود و از این رو از آنها حمایت می کنیم .

مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل در پرسش به این پاسخ که آیا بحث های موشکی نیز در این جلسه مطرح شده است یا خیر گفت: سوالات موشکی هم در این جلسه پرسیده شد و هیات اروپایی از ما پرسیدند که سیاست ایران درباره موشک ها چیست و ما نیز پاسخ دادیم که موشک یک وسیله دفاعی است و هرکشوری متناسب با شرایط خودش و اقتضاء کشورش امکانات دفاعی خود را انتخاب می کند و ما هم در این مورد براساس مصالح ملی در رابطه با ساخت موشک و تکامل آن که دفاع کامل از ایران صورت بگیرد به دیگران ربطی ندارد .

ولایتی در پایان گفت: دخالت کردن دیگران در مسائل دفاعی ایران و اینکه آنها به ما دیکته کنند که چه کنیم به هیچ وجه قابل قبول نیست و زیربار آن نمی رویم./٨١٦ / پ ۲۰۲/ق

نمایش موجودیت‌ها