date_range سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۵۲:۰۰ ب.ظ

نماینده ولی‌فقیه در کاشان: مصرف حداقلی آب در جامعه فرهنگ‌سازی شود

نماینده ولی‌فقیه در کاشان: مصرف حداقلی آب در جامعه فرهنگ‌سازی شود
منبع خبر: خبرگزاری رسا
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

نماینده ولی‌فقیه کاشان با اشاره به اینکه موضوع آب در فرهنگ و فقه اسلامی مصرف حداقلی است، گفت: تفکر توحیدی در مباحث اقتصادی برپایه حداقل مصرف با حداکثر تولید است اما این موضوع مهم در جامعه امروز عکس آن است.

به گزارش خبرنگار ، آیت الله عبدالنبی نمازی صبح امروز در دیدار رییس و کارکنان شرکت آبفای کاشان با اشاره به مراجعات مردمی برای دعا جهت نزولات آسمانی و خشکسالی و بحران بی آبی در کشور، گفت: کلید همه امور در دست خدا است و او نیز واسع الرحمه و واسع المغفره است.

وی افزود: بندگان خدا نمی توانند برای خدا تعیین تکلیف کنند، خداوند وظیفه خود را می داند اما نگاه خداوند به میزان استحقاق انسان ها است، اگر با یکدیگر مهربان باشیم و به یکدیگر ظلم نکنیم و حقوق یکدیگر را رعایت کنیم خداوند نیز جبران خواهد کرد.

به گفته وی، اگر رعایت حقوق بندگان و مهربانی انسانها نسبت به یکدیگر و انجام صحیح وظایف که یک امر معرفت شناسی است تبدیل به یک تفکر عمومی شود، مطمئن باشید خداوند نیز لطف و محبت خود را از بندگان خودش دریغ نخواهد کرد.

آیت الله نمازی به موضوع مهم اعتقادی و توحیدی به موضوع آب در روایات اشاره کرد و ابراز داشت: در روایات به عرش الهی که در اقیانوسی از آب استقرار دارد اشاره کرده است اما درک اطلاع از عرش الهی از توان انسان خارج است.

نماینده ولی فقیه در کاشان با تاکید بر اینکه اهل زمین باید استحقاق و شایستگی خود را برای داشتن نعمت آب نشان دهند، گفت: آب پاک و پاکیزه از خداوند سبحان است و تولید و نزول آب نیز از عرش الهی است و این نعمت خداوند به بندگانش براساس استحقاق آنها است.

وی با اشاره به اینکه موضوع آب در فرهنگ و فقه اسلامی مصرف حداقلی است، اظهار داشت: تفکر توحیدی در مباحث اقتصادی بر پایه حداقل مصرف با حداکثر تولید است اما این موضوع مهم در جامعه امروز عکس آن است.

آیت الله نمازی با تاکید بر اصلاح فرهنگ حداقل تولید با حداکثر مصرف در جامعه، گفت: موضوع حداقل مصرف و حداکثر تولید باید در جامعه تبدیل به فرهنگ عمومی شود و این درحالی است که بیشترین مصرف آب در بخش خانگی و کشاورزی است.

وی همچنین ضرورت اصلاح الگوی مصرف آب در جامعه را یادآور شد و ابراز داشت: در کشورهای اروپایی با وجود منابع فراوان سیستم توزیع آب شرب آنها مجزای از آب غیر شرب است اما در ایران با وجود بحران آب و خشکسالی سیستم آب شرب برای همه مصارف است.   

نماینده ولی فقیه در کاشان گفت: باب رحمت الهی برای بندگانش هیچگاه بسته نیست، بنابراین باید رابطه خود با آسمان را تقویت و رابطه زمینی را اصلاح کنیم و از اصراف در همه امور به ویژه آب خود داری کنیم  تا صرفه جویی را به عنوان یک فرهنگ در جامعه تبیین شود.

محمدرضا اسدی مدیرعامل آبفای کاشان نیز در ابتدای این دیدار با گزارشی از عملکرد و وضعیت نزولات آسمانی در منطقه کاشان، ابراز کرد: درحال حاضر 80 درصد از آب شرب مصرفی منطقه کاشان از سفره های زیرزمینی و 20 درصد مابقی از طریق انتقال آب زاینده رود به کاشان تامین می شود که میزان استفاده از ظرفیت آب زاینده رود به کاشان در تابستان و فصل گرما به 35 درصد افزایش می یابد.  

وی با اشاره به دهمین سال از خشکسالی های متوالی در منطقه کاشان متوسط بارندگی در کاشان را 125 میلیمتر اعلام کرد و گفت: میزان بارندگی در 7 ماه سال آبی جاری کاشان با وجود بارندگی 8 و نیم میلیمتری روز گذشته کاشان حدود 78 میلیمتر است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه بارندگی 65 میلیمتری سال آبی گذشته 35 درصد کاهش داشته است.    

مدیرعامل آبفای کاشان یادآور شد: برنامه های آبفای کاشان برای تامین آب شرب در تابستان امسال به این معنی نخواهد بود که در تامین آب شرب هیچ تنشی وجود نداشته باشد، از این رو اجرای طرح تامین آب اضطراری کاشان در 15 کیلومتری شمال غرب کاشان با حفر 10 حلقه چاه آب اضطراری در دستور کار قرارگرفته است.

وی با بیان اینکه تاکنون 4 حلقه چاه از 10 حلقه چاه آب اضطراری با عمق 180 متر در 15 کیلومتری شمال غرب کاشان حفاری شده است پیش بینی کرد هریک از این چاه ها 20 لیتر در ثانیه آب داشته باشد که با بهره برداری از این 10 حلقه چاه 50 درصد از 400 لیتر آب شرب مورد نیاز کاشان تامین خواهد شد.   

اسدی همچنین با اشاره به اینکه آب های زیر زمینی هیچ مشکلی به لحاظ میکروبی و آلودگی ندارند و تنها مشکل شوری آب چاه ها است، افزود: پاشنه آشیل همه مشکلات بحران آبی کاشان بحث مدیریت مصرف است که امید است با اجرای این طرح ها تنش آبی پیش رو کاهش داشته باشد./1307/ پ203/ب1

نمایش موجودیت‌ها