date_range شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۸:۰۱:۰۰ ب.ظ

سفیر ایران در بغداد: ایران باید نقش بی‌بدیلی در بازسازی عراق داشته باشد

سفیر ایران در بغداد: ایران باید نقش بی‌بدیلی در بازسازی عراق داشته باشد
منبع خبر: خبرگزاری رسا

سفیر کشورمان در عراق با اشاره به تلاش تهران برای کمک به روابط بغداد و اربیل، بیان داشت که ایران باید نقش بی‌بدیلی در بازسازی عراق داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رسا، نشست خبری «هزینه‌ها و منافع روابط ایران و عراق» با حضور ایرج مسجدی، سفیر کشورمان در عراق، در محل مؤسسه اندیشه‌سازان نور در تهران برگزار شد.

ایرج مسجدی در این نشست با بیان اینکه خبرنگار عنصری شجاع، متخصص و صبور است، گفت: «خبرنگار را در میدان‌های موصل می‌دیدیم. آن‌ها برخی مواقع ساعت‌ها منتظر می‌مانند تا مسئولی به آن‌ها جواب بدهد و خودشان متخصص و صاحب رای و نظر هستند».

وی با اشاره به اینکه عراق از دو بحران بزرگ با موفقیت بیرون آمد که بحران داعش و جنگ تکفیری‌ها یکی از آن‌ها بود، اظهار داشت: «عوامل زیادی در موفقیت‌ها نقش داتشند که حضور مردم یکی از آن‌ها است و حمایت جمهوری اسلامی ایران بود که به‌نوعی از موضع جمهوری اسلامی قدرشناس هستند».

سفیر ایران، بحران دوم را قضیه کردستان عراق خواند که اگر حل نمی‌شد، می‌رفت که به یک بحران و جنگ داخلی سوق پیدا کند.

مسجدی یادآور شد که ایران حتما در امر بازسازی عراق کمک خواهد کرد. «ما در ابعاد سیاسی و فرهنگی و اجتماعی روابطی خوب و بی‌نظیر داریم».

سفیر ایران در عراق با اشاره به سفر اتباع دو کشور گفت: «4 میلیون ایرانی و 2 میلیون عراق به کشورهای یکدیگر سفر می‌کنند».

وی تاکید کرد: «ما با احزاب عراق نیز روابط خوبی داریم. هر چند در قضیه اخیر فترتی بین ما با برخی احزاب به وجود آمد، روابط ما با کردها بسیار عمیق و تاریخی است و در همین ایام هم تلاش می‌کنیم بین اربیل و بغداد روابط را برقرار کنیم به‌طوریکه منافع دو طرف تامین شود».

مسجدی می‌گوید: «حجم بازرگانی ما حدود 7 میلیارد دلار است که با نفت و گاز به 12 میلیارد دلار می‌رسد و بعد از چین دومین شریک اقتصادی عراق هستیم و بعد از ما ترکیه است». وی با اشاره به قراردادهای زیاد بین ایران و عراق در بخش‌های صنعتی دفاعی کشاورزی و خصوصی گفت: «مرزهای ما بسیار امن و پرمبادله است. ما 1450 کیلومتر مرز مشترک داریم و این طولانی‌ترین و امنترین مرز دو کشور است».

وی افزود: «ما به جز سفارت، 5 نمایندگی در اربیل، سلیمانیه، نجف، بصره و کربلا داریم که در هیچ جای دنیا این تعداد نمایندگی ندارد».

وی تاکید کرد که «در مبادلات اقتصادی امروز همه مرزهای ما فعال هستند». به گفته وی، سطح روابط اقتصادی را خوب است و «دو کشور دوست و برادر هستیم و باید سطح روابط را ارتقا بخشیم».

مسجدی می‌گوید: «امروز 4 هزار عراقی به طور رسمی در ایران مشغول تحصیل هستند و ظرفیت‌های دو کشور ایجاب می‌کند که این روابط را گسترش دهیم».

وی با اشاره به انتخابات پارلمانی عراق گفت: «این مهمترین انتخابات کشور است که منجر به تشکیل دولت می‌شود». سفیر ایران با اشاره به رقابت سیاسی در انتخابات برای کسب رای بیشتر گفت: «ساختار حاکمیت با این انتخابات شکل می‌گیرد. ایران برای هرگونه همکاری و کمک برای یک انتخابات با شکوه آمادگی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که ترکیه وضعیت تجاری بهتری دارد، گفت: «ترکیه در گذشته دوم بود اما امروز سوم است و این آمار رسمی عراقی‌هاست. ترکیه هم در بازار عراق تلاش می‌کند و حضور دارد».

سفیر کشورمان در خصوص ناراحتی تجار ایرانی گفت: «این موضوع بدلیل معطلی‌های آن‌هاست که هنوز کامیون‌های دو طرف اجازه ورود ندارند و مبادله در مرزها انجام می‌گیرد».

مسجدی افزود: «عوارض گمرکی در برخی استان‌های عراق کم و زیاد می‌شود، مثل فرودگاه نجف و این مشکلات وجود دارد اما این مشکلات باعث چالش جدی در روابط دو کشور نشده است. فروش گاز ایران در یک قرار داد خوب تجاری از 6 ماه گذشته دنبال می‌شود».

وی در ادامه افزود: «عراق بعد از سقوط صدام دچار بحران‌هایی شد، اما امروز روابط خوبی بین دو کشور وجود دارد. ممکن است در برخی پرونده‌ها توقعات ما بیشتر باشد، اما آن‌ها تلاش کردند و در هیچ نشست ضد ایرانی شرکت نکردند. نگاه عراقی‌ها به جمهوری اسلامی مثبت است و به نوعی تلاش می‌کنند در مناسبات بین‌المللی خواسته‌های ما را تامین کنند. ما گفته‌ایم که نمی‌خواهیم سرزمین عراق محل کشمکش ما با آمریکا و سعودی باشد. عراق یک کشور مستقل است و روابط آن‌ها به خودشان بازمی‌گردد. اگر این مسایل در ضدیت ما نباشد مشکلی نداریم. روابط با ایران نباید کاهش یابد و ضعیف شود و عراقی‌ها نیز بسیار مراقبت دارند که سطح دوستی را ارتقا بخشند».

مسجدی گفت: «جبهه مقاومت امروز یک جبهه قدرتمند شده و روز به روز قوی‌تر شده و دشمنانش ضعیفتر شده‌اند. عراق هم در این جبهه مقاومت با سوریه و لبنان و ایران همگرایی دارد. ممکن است اختلاف‌نظرهایی باشد که طبیعی است و در هر خانواده‌ای وجود دارد. صهیونیسم و استکبار از همین قدرت مقاومت می‌ترسند».

وی در خصوص خسارتهای جنگ ایران و عراق گفت: «این موضع به قطعنامه 598 بارمی‌گردد که موارد زیاد آن اجرا شد اما در موضوع خسارات جنگ هنوز فرصت رسیدگی به این موضوع نشده و این یک پرونده مفتوح است. ما از خسارات خود یک برآورد داریم و نحوه پرداخت آن بستگی به مذاکرات آینده دارد».

وی در خصوص نقش حشد الشعبی و فشار به دولت عراق برای انحلال آن گفت: «حشدالشعبی یک نیروی قدرتمند مردمی داوطلب بود که صحنه نبرد را عوض کرد. تشکیل حشدالشعبی ناشی از فتوای آیت الله سیستانی و استقبال مردم و سازماندهی مردم بود. این یک نیروی دفاعی در مقابل تروریسم بود. امروز که عراقی‌ها جشن پیروزی می‌گیرند حشدالشعبی نقش مهمی داشت. حشدالشعبی در ساختار عراق قانونی شده و کسی نمی‌تواند با آن مخالفت کند یا آن را منحل کند. حشدالشعبی یک نیروی بازدارنده در مقابل تهدیدات فرار‌وی عراق است. تروریسم هنوز از بین نرفته و تهدیدات داخلی و خارجی ممکن است متوجه این کشور باشد».

وی در خصوص انتخابات عراق گفت: «قضاوت و صحبت در این خصوص کمی زود است. احزاب در حال جلسات و یارکشی هستند و اینکه کدام حزب یا ائتلاف رای بیشتری خواهد آورد کمی پیش‌دا‌وری است. درست است که بین دولت و‌ کردها چالشی بوجود آمد، اما این بدان معنا نیست که آن‌ها از هم دور باشند زیرا آن‌ها به هم نیازمندند و پیش‌بینی می‌کنم همکاری آنها در اینده ادامه داشته باشد».

سفیر ایران در خصوص همکاری نظامی و مستشاری ایران و عراق در گذشته و آینده گفت: «کمکهای دفاعی و نظامی ایران به عراق در امر سازماندهی پشتیبانی لجستیک کارشناسی و سایر ابعاد بود و بسیار گسترده و جدی بود که با حضور سردار سلیمانی انجام می‌گرفت. اما در آینده روابط دفاعی و همکاری‌های نظامی ما در سطوح مختلف ادامه خواهد یافت. روابط دفاعی نظامی و امنیتی عراق با جمهوری اسلامی کماکان ادامه خواهد یافت. ما با وزارت دفاع کشور، ارتش، حشدالشعبی و پلیس عراق روابط خوبی داریم».

وی در خصوص ارزیابی از روابط درونی شیعیان عراق و عملکرد حیدر العبادی از نگاه ایران گفت: «شیعیان از طیف‌های مختلفی هستند و در انتخابات گذشته هم ائتلاف‌های مختلفی داشته‌ایم و نفس این اختلافات هم بوده و مسئله مهمی نیست، مهم این است که نخست‌وزیر در اختیار فراکسیون اکثریت باشد که جریانات شیعه در پارلمان با یکدیگر ائتلاف کنند. مهم این است که این جریانات با یکدیگر نزاع نداشته باشند. تلاش ما این است که انتخابات به شکل حداکثری باشد و رقابت سالم باشد. آقای عبادی موفقیت‌های بزرگی بدست آورده و جایگاه خوبی خواهد داشت و شرایط مثبت و رای خوبی دارد. اگر اکثریت پارلمانی عراق در اختیار شیعیان بود به هر نخست وزیری برسند مورد حمایت ایران خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران هم به رای قاطع و اکثریت شیعیان حتما احترام خواهد گذاشت. حیدر العیادی یا دیگری برای ما فرقی ندارد».

سفیر ایران در عراق در خصوص اظهار نظر رضایی درباره نقش اربیل در اغشتشات اخیر ایران گفت: «من درباره صحبت یک مقام یا مسئول چه بگویم؟ باید از خود آن‌ها سوال کنید».

وی در خصوص توافقات بین دو کشور در حوزه ریزگردها گفت: «این یک‌ موضوع بسیار مهم است. ما صحبت‌های زیادی را داشته‌ایم که بخش‌هایی از آن اجرایی شده است. خشکسالی اخیر کمی تاثیر گذار بوده است. مهار این موضوع نیازمند اقدامات جدی‌تر است و عراقی‌ها بدلیل مشکلات امنیتی و نظامی نتوانستند در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند و ایران نیز همینطور. این موضوع در دستور کار است. زمین بسیار وسیعی در عراق با این موضوع روبروست».

مسجدی در خصوص راهبرد امنیت ملی آمریکا در عراق گفت: «آمریکایی‌ها و به‌خصوص ترامپ قلدری و زورگویی بدون هیچ وجاهت بین المللی را دنبال می‌کنند و به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویی مالک دنیا هستند اما این موضوع در عراق هیچ وجاهتی ندارد و مقامات و مردم عراق خط‌مشی خودشان را دنبال می‌کنند و خط و نشان برای آن‌ها غلط است. اگر روابط سالم و دو طرفه باشد می‌پذیرند در غیر این‌صورت اصلا نمی‌پذیرند. این موضوع هیچ تاثیری در روابط ایران و عراق ندارد و کسی نمی‌تواند جای این پیوند عمیق را بگیرد».

وی گفت که «سلیم الجبوری، رییس پارلمان عراق سه‌شنبه برای حضور در اجلاس بین المجالس به تهران می‌آید»./994/ب101/ف

منبع: تسنیم

نمایش موجودیت‌ها