date_range یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۲۲:۰۰ ب.ظ

تقسیم احزاب مختلف مصر در موضوع آشتی با اسلام‌گرایان

تقسیم احزاب مختلف مصر در موضوع آشتی با اسلام‌گرایان
منبع خبر: خبرگزاری رسا

طرح ابتکاری کمال الهلباوی از اعضای ارشد سابق اخوان‌المسلمین مبنی بر پیشنهاد آشتی با این گروه، صحنه سیاسی مصر را با بحث و جدل تازه‌ای روبه‌رو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسا، صحنه سیاسی مصر با بحث و جدل تازه ای روبه رو است که این بار ناشی از طرح ابتکاری «کمال الهلباوی» از اعضای ارشد سابق اخوان المسلمین برای آشتی بین نظام حاکم و اخوان المسلمین است.

تغییر در واکنش احزاب و چهره‌های سیاسی مصر

واکنش احزاب و چهره های سیاسی مصر برای نخستین بار با تغییر روبه رو است به این معنی که بین قبول این طرح ابتکاری و محافظه کاری و نیز مخالفت با آن همراه است در حالی که تا پیش از این هیچ حرفی جز «نه» شنیده نمی‌شد.

شاید اکنون برای نخستین بار است که حزب حامی رییس جمهور یعنی عبدالفتاح السیسی بر سرآشتی دچار دسته بندی شده است به این معنی که اعلام موافقت اکمل قرطام رییس حزب المحافظین با پیشنهاد آشتی ملی برای رهایی مصر از بحران کنونی، موجب شد معاون این حزب و تعدادی از اعضای ارشد آن استعفا بدهند.

علامت سوال‌های متعدد در برابر طرح ابتکاری الهلباوی

این وضعیت که حاصل طرح ابتکاری الهلباوی است، سوالهای متعددی در مورد اهداف  این پیشنهاد مطرح می‌کند از جمله اینکه این طرح چرا اکنون مطرح شده است؟ چرا الهلباوی آن را عرضه کرده است؛ کسی که در مارس 2014 در تلویزیون مصر مخالفت خود را برای میانجیگری با اخوان المسلمین  اعلام کرد. همچنین این طرح ابتکاری سوال‌هایی با این مضمون دارد که فایده موافقت حامیان السیسی چیست؟

تعامل دیپلماتیک عمرو موسی با طرح ابتکاری الهلباوی

در این میان عمرو موسی دبیرکل پیشین اتحادیه عرب و رییس کمیته «پنجاه» قانون اساسی که الهلباوی نام او را جزء افراد کمیته پیشنهادی حکماء ذکر کرده است، با این طرح ابتکاری برخورد دیپلماتیک داشت و با تکذیب اینکه الهلباوی با او تماس داشته است از توضیح در مورد طرح مزبور خودداری کرد و محمد فایق رییس شورای ملی حقوق بشر نیز همین موضع را اتخاذ کرد.

تایید و محافظه کاری

موضع احزاب سیاسی مصر در قبال پیشنهاد آشتی در مصر شامل قبول و رد  آن بود و نکته جالب اینکه برای اولین بار در مصر از ژوئیه 2013 شاهد بحث و جدل بین احزاب این کشور بر سر آشتی با اخوانی‌ها  هستیم، به این ترتیب که علاوه بر حزب المحافظین، حزب سازندگی و توسعه از این طرح استقبال کرده و خالد الشریف سخنگوی این حزب گفت که از هرگونه تلاش و ابتکار عمل برای حل و فصل سیاسی بحران مصر استقبال می شود.

 اما حزب الکرامة موضع محافظه کارانه اختیار کرده و عبدالعزیز الحسینی سخنگوی این حزب قبول طرح مزبور را مشروط به این دانست که اخوان المسلمین به اشتباهات خود در  گذشته اعتراف کنند.

او همچنین تمام طرف‌های مرتبط با بحران کنونی را به طرح دیدگاههای خود برای آینده فراخوانده و گفت، حل بحران از طریق فراخوان آشتی یا ابتکار عمل ممکن نیست بلکه همه باید به اشتباهاتی که در  گذشته مرتکب شده‌اند، اعتراف کنند.

 واکنش احزاب حامی السیسی

از سوی دیگر احزاب حامی السیسی از جمله احزابی که در پارلمان مصر حضور دارند، مخالفت خود را با ابتکار عمل الهلباوی اعلام کردند و در این میان «عصام خلیل» رییس  حزب المصریین الاحرار (مصری های آزاد) در بیانیه‌ای مخالفت نهایی این حزب با آشتی با اخوان المسلمین را اعلام کرده و گفت هر کس آن را بپذیرد به انقلاب ژوئن 2012 خیانت کرده است.

در همین ارتباط «یحیی الکدوانی» عضو ائتلاف «حمایت مصر» در موضعی مشابه عصام خلیل، این طرح پیشنهادی را شیطانی و بدخواهانه برشمرد.

اشرف رشاد رییس حزب المستقبل نیز در این خصوص با او هم عقیده بوده و گفت، اختلاف با اخوان المسلمین کشمکش بر سر موجودیت است نه اختلاف سیاسی.

اما مصطفی بکری عضو پارلمان مصر و نویسنده مطبوعاتی این کشور که به نهاد نظامی نزدیک است، گفت این طرح ابتکاری از سوی نظام و مردم مردود است./۸۴۷/ب ۱۰۳/ف

منبع: تسنیم

نمایش موجودیت‌ها