date_range شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۴۹:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن: طرف‌های یمنی متعهد به حضور در مذاکرات صلح شده‌اند

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن: طرف‌های یمنی متعهد به حضور در مذاکرات صلح شده‌اند
منبع خبر: خبرگزاری رسا

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن با تاکید بر اینکه لحظه سرنوشت‌سازی در این کشور شکل گرفته است، بیان داشت: طرف‌های درگیر در یمن حاضر شده‌اند تا در مذاکرات صلح در سوئد گردهم آیند.

به گزارش خبرگزاری رسا، «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن در جلسه شورای امنیت گفت: لحظه سرنوشت‌سازی برای یمن بوجوده آمده است و طرف‌های درگیر یمنی به صورت جدی متعهد شده‌اند که در مذاکرات صلح که به زودی در سوئد برگزار می‌شود، حضور یابند.

مارتین گریفیتس گفت: یمن شاهد بدترین بحران انسانی است. ما از کسانی که به توقف عملیات نظامی در استان الحدیده دعوت می‌کنند قدردانی می‌کنیم.

به نقل از سایت النشره، گریفیتس اعلام کرد که طی روزهای آینده به استان الحدیده سفر خواهد کرد.

وی از اعلام عبدربه منصور هادی، رییس جمهوری مستعفی یمن درباره لزوم بازگشت روند سیاسی برای حل بحران استقبال کرد.

فرستاده ویژه سازمان ملل افزود: مذاکرات صلح طی هفته‌های آینده آغاز خواهد شد و این مذاکرات بر سند آتش‌بس و آزادی بازداشت‌ شدگان متمرکز خواهد بود. این سند شامل مکانیزم‌های سیاسی و امنیتی نیز است.

گریفیتس تاکید کرد که طی روزهای آینده در سفرش به یمن با رهبر انصارالله در صنعاء دیدار خواهد کرد.

مارتین گریفیتس گفت: ما تقریبا مقدمات برای توافق میان طرف‌های یمنی برای آزادی بازداشت‌ شدگان را تکمیل کرده‌ایم.

از سوی دیگر، مارک لوکوک، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه گفت: یمن با خطرناک‌ترین بحران غذایی در جهان روبه‌روست و اوضاع این کشور هر روز در حال وخیم‌تر شدن است. ما باید تدابیر فوری برای ممانعت از فاجعه انسانی در یمن اتخاذ کنیم. نهادهای بشردوستانه کمک‌هایی به هشت میلیون یمنی ارائه کرده‌اند.

از هدیه عربستان سعودی و امارات متحده به یمن برای پرداخت حقوق کارکنان وزارت بهداشت استقبال کرد و گفت: ما نیاز به اتخاذ تدابیری برای مقابله با گرسنگی در یمن داریم.

مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا نیز اعلام کرد: ارزش ریال یمن پایین آمده و هشت میلیون خانواده در این کشور نیاز به کمک دارند. ۱۸ میلیون یمنی با خطر از دست دادن امنیت غذایی مواجه هستند. مداخله انسانی کافی نیست و باید از اقتصاد یمن حمایت کرد.

وی هشدار داد: اگر بندر الحدیده بدون هیچ جایگزینی بسته شود این مساله به فاجعه منجر خواهد شد.

منبع: ایسنا

نمایش موجودیت‌ها