date_range سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time ۱۲:۱۵:۵۲ ب.ظ

امینی: عملکرد جزیره‌ای موجب تحمیل هزینه به شهروندان شده است

امینی: عملکرد جزیره‌ای موجب تحمیل هزینه به شهروندان شده است

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: پیش‌بینی ما ایجاد پارلمان و دولت محلی برای اداره شهرها است تا پارلمان محلی اختیارات لازم برای برنامه‌ریزی را داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ابراهیم امینی در نشست خبری نخستین کنگره آینده پژوهی و چشم انداز سازی شهری ایرا‌ن عنوان کرد: تهران به عنوان یک ابر شهر و نماد، بدن و پایتخت کشور ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. از مسیری که دنیا برای مدیریت شهری طی کرده نتیجه خوبی حاصل شده که آن نتایج اختیار ماست، و حالا پیش بینی ما ایجاد پارلمان و دولت محلی برای اداره شهرها است تا هم پارلمان محلی اختیارات لازم برای برنامه ریزی را داشته باشد و هم راه‌هایی برای درآمدهای پایدارِ مدیریت شهری به وجود بیاید و بودجه آن وابسته به دولت نباشد و هم یک مدیریت جامع و یکپارچه  در حوزه‌های مختلف در اختیار مدیریت شهری قرار بگیرد. اینها نکاتی است که در دنیا وجود دارد و ما اگر بخواهیم کلان‌شهرها را خوب اداره کنیم راهی جز این نیست‌.

وی توضیح داد: شهر تهران باید جایگاه مطلوب خودش را پیدا کند و مشکلاتی مثل آلودگی هوا و ترافیک مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. برای رسیدن به این نیز چاره‌ای جز نهادینه شدن فرهنگ مشارکت پذیری و شهروند مداری وجود ندارد.  یعنی باید با حمایت همه جانبه و مشارکت شهروندان شهر را اداره کرد تا به یک توسعه متوازن و همه جانبه‌ای برسیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: شاخص‌های زندگی مطلوب تمام مسائلی است که شهروندان به آن نیاز دارند؛ مثل رفاه، فرهنگ،اخلاق، سرسبزی شهر، دولت الکترونیک، قانون‌مداری، زیبایی و معماری ایرانی اسلامی، حمل و نقل روان، دانش‌بنیانی شهر، رونق اقتصادی و... همه اینها باید مدنظرمعیارهای زندگی‌های شاخص قرار بگیرد. ما نیز برای تحقق آن چاره‌ای جز شناسایی موارد مورد نیاز شهری نداریم و همه اینها باید بر اساس اصل ۱۰۳ قانون اساسی صورت بگیرد.

امینی تصریح کرد: هزینه‌های زیادی به شهروندان تحمیل می‌شود که نتیجه جزیره‌ای عمل کردن است و امیدواریم یک قانون یکپارچه برای مدیریت شهری به وجود بیاد و ما به دنبال آن هستیم تا از طریق آن مشکلات شهری را حل کنیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پایان اظهار داشت: امیدوارم درآمدهای پایدار هم به جایی برسد تا ما شاهد پیش‌بینی ابزارها و امکانات مناسب برای مدیریت کلان شهرها باشیم. بخش اعظم هزینه‌هایی که در پایتخت با آن مواجه‌ایم به اعتبار پایتخت بودن تهران است. اگر پایتخت جای دیگری بود ترافیک و آلودگی نیز تا این حجم در تهران وجود نداشت اما دولت همواره به پایتخت‌ توجه ویژه‌ای داشته است.

نمایش موجودیت‌ها