عراقچی: چالش‌های جدیدتری در چهار ماه آینده خواهیم داشت/ میزان اختلاف امروز میان اروپا و آمریکا بی‌سابقه بوده است

عراقچی: چالش‌های جدیدتری در چهار ماه آینده خواهیم داشت/ میزان اختلاف امروز میان اروپا و آمریکا بی‌سابقه بوده است
منبع خبر: ایلنا
دسته خبری: سیاست|دولت

معاون سیاسی وزارت امور خارجه تاکید کرد: برخی از آنها این ایده را دارند و فکر می‌کنند اگر امتیازاتی به ترامپ در موضوعات غیربرجامی بدهند، می‌توانند او را در برجام نگه دارند که این یک سیاستی کاملا غلط است.

به گزارش ایلنا، سید عباس عراقچی در گفت‌وگویی رادیویی با اشاره به سفر اخیر خود به آلمان گفت: در طی سفر اخیر به آلمان با همتای خود راجع به موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و مسائل بین‌المللی و برجام گفت‌وگوهای سیاسی شد.

وی با رد خبر منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر اینکه ایران با آلمان، فرانسه، انگلیس درباره مسائل موشکی مذاکره کرده است، اظهار داشت: این خبر صحت ندارد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آلمان یکی از طرف‌های اقتصادی و سیاسی مهم برای جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: بعد از برجام روابط ما با آلمان شکل گسترده‌‌‌تری به خود گرفته است.

به گفته عراقچی، موضوعات منطقه‌ای ما مذاکره ندارد و در این رابطه مذاکره‌ای نداریم.

وی با بیان اینکه رایزنی‌‌‌‌‌‌های سیاسی بین ما و تمامی کشورها همیشه بوده و هست، تصریح کرد: از سال گذشته رییس‌‌‌جمهور آمریکا برای از بین بردن برجام یا اصلاحش، در قدم اول خواستند شرایط را برای ایران سخت کنند تا ایران خودش از برجام خارج شود. 

رئیس ستاد پیگیری برجام وزارت امور خارجه افزود: در قدم بعدی تلاش کردند که اروپاییان را راضی کنند که از برجام خارج شوند و بعد توپ را در زمین کنگره آمریکا انداختند که موفق نبودند. در طول یک سال گذشته کشورهای اروپایی مدافع برجام و در کنار جمهوری اسلامی ایران و در مقابله با آمریکا بودند.

عراقچی با بیان اینکه این میزان اختلاف امروز میان اروپا و آمریکا بی‌‌سابقه بوده است، خاطرنشان کرد: ترامپ در شورای امنیت ایران را تحت فشار قرار داد. هم در بحث موشکی و هم آشوب‌های اخیر که مجددا نافرجام ماند.

وی با بیان اینکه در طول یکسال گذشته با اروپا مشورت‌های نزدیکی داشتیم، ابراز داشت: ما نمی‌گوییم اروپا بین آمریکا و ایران، ایران را انتخاب می‌کند اما ما درخصوص بحث برجام صحبت می‌کنیم. اروپاییان می‌‌‌دانند که اگر برجام را کنار بگذارند اعتبار خود را در جامعه بین‌الملل از بین می‌برند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه قطعا در چهار ماه آینده چالش‌های جدیدتری خواهیم داشت، عنوان کرد: ما هنوز هیچ جمع‌‌‌‌بندی مشخصی در اروپا نداریم. برخی از آنها این ایده را دارند و فکر می‌کنند اگر امتیازاتی به ترامپ در موضوعات غیربرجامی بدهند، می‌توانند او را در برجام نگه دارند که این یک سیاستی کاملا غلط است و حتما نتیجه معکوس خواهد داشت و ما این را به صراحت به اروپا هم گفته‌ایم. البته جمع‌بندی مشخصی در داخل اروپا نسبت به این موضوع هم وجود ندارد. 

نمایش موجودیت‌ها