date_range یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۲۶:۳۳ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

شکل‌گیری تورم با تغییر نرخ دلار

شکل‌گیری تورم با تغییر نرخ دلار
منبع خبر: روزنامه تعادل

در حالی که علت اصلی مشکلات اقتصادی، افزایش نقدینگی و سرگردانی آن مطرح می‌شود، همچنان میزان آن روبه صعود است و طی سه ماهه امسال 50 هزار میلیارد تومان بیشتر شده

درحالی که علت اصلی مشکلات اقتصادی، افزایش نقدینگی و سرگردانی آن مطرح می‌شود، همچنان میزان آن رو به صعود است و طی سه ماهه امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان بیشتر شده که عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در این باره می‌گوید: افزایش نقدینگی یعنی افزایش تورم و عامل تورم ۴۵ درصدی کنونی، تغییر نرخ ارز است، چراکه اکنون افزایش نرخ دلار و افت ارزش ریال مثل اختاپوس اقتصاد را گرفته است.

به گزارش ایسنا، طبق آخرین اعلام بانک مرکزی روند رو به رشد حجم نقدینگی همچنان ادامه دارد؛ به طوری‌که از حدود ۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان در پایان اسفندماه سال گذشته، رشدی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تا پایان خردادماه داشته و به بیش از ۱۵۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.احمد پورفلاح عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در این باره می‌گوید: در مدیریت منابع سرمایه‌ای، اقتصاد ایران سال‌هاست که به دلیل نداشتن اطلاعات دقیق و کافی از نیاز پدیده‌های اقتصادی در شاخه‌ها و رشته‌های مختلف، دچار مشکل است؛ در نتیجه یک‌سال‌هایی افزایش نقدینگی به قدری به جامعه فشار وارد می‌کند که همه پارامترها را تحت‌الشعاع قرار داده و تقاضا برای ارز، بورس و طلا را بالا می‌برد. البته واضح است که پول زیاد، قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در مقابل یک‌سال‌ نقدینگی چنان محدود می‌شود یا به عبارت بهتر، محدودش می‌کنند که کاهش گردش آن، در واحدهای مولد مشکل ایجاد می‌کند.

پورفلاح با بیان اینکه افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش ریال عارضه‌هایی هستند که همچون «اختاپوس» اقتصاد کشور را در برگرفته است، تاکید کرد: مشکلات بانکی هم بخشی از این عارضه‌هاست که دولت عزم خود را جزم کرده با تغییرات، این مشکلات را برطرف کند. البته برطرف شدن کلی آن بعید و کم کردنش بسیار دشوار است. به اعتقاد این فعال اقتصادی، در حال حاضر شرایط برای هیچ تغییری مناسب نیست و یک فرد نمی‌تواند تاثیر آنچنان فراگیر روی سیستم داشته باشد. بلکه کل سیستم باید بازنگری شود و از کارشناسان و متخصصین غیر وابسته، سلامت و صادق استفاده شود. رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا با اشاره به اینکه در بخش‌های مختلف کارشناسان کم نیستند اما چندان به بازی گرفته نمی‌شوند، گفت: خوب است که گاهی نیم‌نگاهی به حوزه پولی و بانکی شود و برآوردها و آنالیزهایی روی کلان اقتصادی صورت گیرد تا دقیقا محاسبه شود کشور چه مقدار به نقدینگی برای گردش اقتصاد نیاز دارد.

وی افزود: گویا سیستم پولی و بانکی کشور بر مشکلات تسلط کافی نداشته و برنامه‌ریزی منظمی وجود ندارد. به همین دلیل شاهد هستیم گاهی با کمبود و گاهی با زیادی بودجه روبرو می‌شویم. بودجه از قبل پیش‌بینی می‌شود اما در شرایط خاص تحت تاثیر قرار گرفته و برای جبران کمبود جامعه و خروج از بحران‌های اجتماعی، چشم روی پارامترهای اقتصادی بسته می‌شود؛ در نتیجه کسری بودجه و بالا رفتن تورم ایجاد می‌شود.

پورفلاح گفت: شاید تخصصی نباشد بنده به عنوان یک صنعتگر یا مدیر تشکل در حوزه پولی و بانکی قضاوت کنم. اما چون مصرف کننده خوراکی هستم که برای من طبخ شود حق دارم بگویم گاهی شور است گاهی بی نمک.این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: افزایش نقدینگی در واحدهای صنعتی، معدنی و خدمات هم مشکل ساز شده است، به ویژه زمانی که به دفعات نرخ ارز کشور، نسبت به 12 - 10 سال گذشته ۳۰۰ درصد تغییر داشته و مستلزم این است که واحدهای صنعتی نیز با همین نسبت رشد کنند. علاوه براین، رشد نقدینگی یعنی افزایش تورم و عامل اصلی تورم ۴۵ درصدی حال حاضر اقتصاد، تغییر نرخ ارز است.

وی تاکید کرد: نقدینگی روی مواد اولیه داخلی نیز تاثیرگذار بوده است؛ به گونه‌ای که برای واردات باید ۱۵۰ درصد بیشتر پول پرداخت تا دلار یا یورو تهیه شود. بنابراین نمی‌توان امید داشت که با این میزان نقدینگی، بتوان واحدهای مولد را حفظ کرد.

پورفلاح همچنین درباره سامانه نیما اظهار کرد: بطور کلی با کنترل و کانالیزه کردن مخالف هستم. عملا برداشت بعضی از صادرکننده‌ها، جاری شدن مجدد پیمان ارزی، داشتن کنترل روی عرضه و تقاضا یا نگرانی عوارض بعدی در حالی که صادرات از مالیات معاف باشد، بوده است.وی افزود: در کوتاه‌مدت و تنگناهای اقتصادی امروز، سیستم «نیما»کارآمد نبوده و برطرف‌کننده نیاز فعالان این حوزه نبوده است.

 

نمایش موجودیت‌ها