date_range دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۵۶:۰۰ ق.ظ

تدوین برنامه حقوق شهروندی وزارت فاوا وزیر ارتباطات خواستار تسریع در ارسال لوایح 5 گانه به مجلس شد

تدوین برنامه حقوق شهروندی وزارت فاوا وزیر ارتباطات خواستار تسریع در ارسال لوایح 5 گانه به مجلس شد
دسته خبری: اقتصاد|دولت

نشست دوره‌ای دستیاران حقوق شهروندی وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها روز گذشته به میزبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

فناوران - این جلسه به طور مستقیم از سایت آپارات پخش می شد، اما از خبرنگاران برای حضور در آن دعوت نشده بود. دستیار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نشست از تدوین برنامه 6 ماهه دوم سال 97 و یک ساله 98 حقوق شهروندی در وزارت ارتباطات خبر داد.
رضا اکبری نوری با بیان این که در زمان تدوین و تصویب منشور حقوق شهروندی سوال های بسیاری در این حوزه مطرح بود، گفت: یکی از سوالات این بود که با تصویب منشور حقوق شهروندی چه اتفاقی می افتد و آیا درموضوع بندهای حقوق شهروندی قانون وجود ندارد.
وی افزود: منشور نمونه آرمانی حقوق شهروندی است، افق و نوع حرکت را به ما نشان می دهد و مسیر حرکت را هموار می کند.
اکبری نوری با اشاره به تلاش ها و فعالیت های انجام شده در گذشته در حوزه حقوق شهروندی گفت: هر چند فعالیت ها و عملکردها رنگ و بوی تامین حقوق شهروندی داشت؛ اما در جامعه احساس عدم تامین حقوق شهروندی وجود دارد و این نشان می دهد که در این حوزه نقصی وجود داشته است
وی افزود: برای تامین حقوق شهروندی در جامعه باید اراده، انگیزه، ذهنیت ها، برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی ها با محوریت حقوق شهروندی باشد تا بتوانیم به این هدف برسیم.
دستیار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور حقوق شهروندی در ادامه این نشست به اقدامات انجام شده در این حوزه در وزارت ارتباطات اشاره کرد و گفت: به عنوان نخستین اقدام در وزارت ارتباطات، مفاد منشور حقوق شهروندی با ماموریت های این وزارتخانه تطبیق داده و حقوق شهروندی در 7 عنوان دسترسی دیجیتال، سواد دیجیتال، امنیت دیجیتال، آموزش دیجیتال، آداب و اخلاق دیجیتال، سلامت دیجیتال و قوانین دیجیتال در این وزارتخانه شناخته شد. وی تشکیل شورای مشورتی حقوق شهروندی با حضور دستیاران حقوق شهروندی سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت ارتباطات را یکی دیگر از اقدامات انجام شده در این حوزه عنوان کرد و افزود: این شورای مشورتی از 2 ماه گذشته نیز با دستور وزیر ارتباطات به صورت ثابت و دایمی تشکیل جلسه می دهد.
اکبری نوری به تدوین دستورالعمل اجرایی منشور حقوق شهروندی در وزارت ارتباطات اشاره کرد و گفت: با تدوین این دستورالعمل، برنامه ریزی، فرآیندها و ارزیابی عملکرد و آموزش بر مبنای این دستورالعمل انجام می شود.
وی از تدوین برنامه 6 ماهه دوم سال 97 و یک ساله سال 98 در حوزه حقوق شهروندی در وزارت ارتباطات خبر داد و افزود: بر اساس این برنامه ها چشم انداز ما در این حوزه در ادامه این مسیر تا پایان سال 97 و 98 مشخص شده و قابل ارزیابی است.
دستیار وزیر ارتباطات در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه حقوق شهروندی به معنای همه چیز است، گفت: با این مسیری که برای حرکت در این حوزه تعیین شده است امکان تضییع حقوق مردم وجود ندارد و این برنامه به صورت 3 و 6 ماهه و یک ساله رصد می شود.
وی از طراحی دوره های آموزشی و همکاری با سازمان تنظیم مقررات برای شفاف کردن مقررات این حوزه به عنوان یکی دیگر از اقدامات انجام شده در این حوزه خبر داد و افزود: در وزارت ارتباطات تلاش شده است در این حوزه ریل گذاری مناسبی انجام شود چرا که بدون ریل گذاری کارها به نتیجه نمی رسد.

 دولت الکترونیکی، راهکار تحقق حقوق شهروندی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این نشست گفت: پیاده سازی دولت الکترونیکی گام موثری در حوزه تامین حقوق شهروندی است.
محمد جواد آذری جهرمی با بیان این که باید همه ما خود را درباره حقوق شهروندی مسوول بدانیم گفت: شهروندی در یک شبکه اجتماعی برای من نوشته بود که در یک دفتر پیشخوان کتک خورده است. از معاون مربوطه خواستم موضوع را پیگیری کند که به من گفت دفاتر پیشخوان خصوصی هستند و به ما ربطی ندارند. به او گفتم من نمی دانم مقصر در این ماجرا کیست اما به عنوان سازمانی که مجوز دفاتر پیشخوان را ارایه می کند، شما باید به چنین مواردی رسیدگی 
کنید.
وی با بیان این که در گزارش های بین المللی در زمینه دولت الکترونیکی 20 رتبه رشد داشته ایم گفت: باید تا پایان برنامه ششم توسعه حداقل 30 رتبه رشد داشته باشیم. دولت الکترونیکی به شفاف سازی فرایندها کمک می کند و پروژه ای اساسی  برای تامین حقوق مردم محسوب می شود.
وی همچنین با بیان این که زیرساخت های حقوقی مورد نیاز حوزه فاوا را تدوین و در قالب لوایح 5گانه به دولت فرستاده ایم گفت: با توجه به این که در آستانه سال پایانی مجلس قرار داریم، امیدوارم دولت کار را تسریع کرده و هرچه سریع تر این لوایح را به مجلس بفرستد.

 ارزیابی از وضعیت حوزه حقوق شهروندی
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور شهروندی نیز اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه حقوق شهروندی در یک سال گذشته را مناسب ارزیابی کرد.
شهیندخت مولاوردی گفت: وزارت ارتباطات در این حوزه در یک سال گذشته اقدامات مناسبی داشته است، البته تا نقطه مطلوب فاصله داریم.
مولاوردی به روند شکل گیری و ابلاغ منشور حقوق شهروندی اشاره کرد و افزود: نخستین گزارش ملی ارزیابی پیشرفت ها و چالش های موجود بر اساس خود اظهاری دستگاه ها تدوین شده است و راستی آزمایی گزارش ها، بازرسی میدانی، گزارش علمی مراکز تحقیقاتی و مراکز بین المللی، نظرسنجی عمومی، گزارش نهادهای صنفی و شکایات و گزارشات شهروندان، برخی دیگر از منابع ارزیابی میزان پیشرفت حقوق شهروندی در کشور است.
وی، استفاده از 15 گزارش جهانی را به عنوان پشتوانه مطالعاتی تدوین نخستین گزارش ارزیابی منشور حقوق شهروندی عنوان کرد و افزود: برای تحقق حقوق شهروندی از رویکرد تشویقی و ترغیبی برای همکاری نهاد های حاکمیتی استفاده کردیم.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: با ابلاغ منشور حقوق شهروندی و اجرای تصویب نامه حقوق شهروندی در نظام اداری کشور تحرکات خوبی ایجاد شده است اما هنوز گفتمان عمومی مطالبه رعایت حقوق شهروندی در حد قابل توجهی جلوتر از شتاب عملکردها در جامعه دیده می شود.
نمایش موجودیت‌ها