date_range چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۳۲:۰۰ ق.ظ

با امضای سند برنامه اقدام مشترک وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات شبکه برق کشور تا سال 1400 هوشمند می‌شود

با امضای سند برنامه اقدام مشترک وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات شبکه برق کشور تا سال 1400 هوشمند می‌شود
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

وزیر ارتباطات امضای سند اقدام مشترک با وزیر نیرو را نخستین گام عملیاتی در مسیر توسعه اقتصاد دیجیتال ایران دانست.

فناوران -  وزیر ارتباطات و وزیر نیرو برای ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی و افزایش بهره وری در حوزه های آب و برق با بهره از ارتباطات و فناوری اطلاعات، امضای سند اقدام مشترکی را امضا کردند.
بر اساس این سند که برای توسعه کاربردهای فناوری های نوین ارتباطات و فناوری اطلاعات در صنعت آب و برق تهیه و تدوین شده، ایجاد 100هزار فرصت شغلی در بستر ICT و در قالب 20 هزار شرکت کسب و کار نوپا، هزار شرکت متوسط، صد شرکت بزرگ و پنج شرکت بین المللی پیش بینی شده است.  
با اجرای این سند ضمن ایجاد فرصت های شغلی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات صنعت برق، کنتورهای آب و برق، کلیدها، پست های برق و روشنایی معابر هوشمند می شود و میزان مصرف آب و برق کاهش پیدا می کند.
بر اساس مطالعات صورت گرفته اجرای پایلوت شبکه هوشمند توزیع و مصرف آب و برق، توسعه ظرفیت مخابرات و انتقال داده برای کاربردهای هر دو حوزه نیرو و ICT با استفاده از زیرساخت های شبکه توزیع برق، راه اندازی و توسعه بازار الکترونیکی آب و برق با مشارکت بخش خصوصی و طراحی و راه اندازی آزمایشی پلتفرم دسترسی پذیری داده ها و خدمات حوزه آب و برق در اولویت قرار گرفته اند.
در این سند با مشخص شدن شاخص های رسیدن به اهداف در بخش های مختلف، اجرا، مدیریت و نظارت کلان آن برعهده معاونت های تخصصی مربوط در دو وزارتخانه خواهد بود و مجریان توسط شرکت ها و سازمان های ذیربط در دو وزارتخانه معرفی می شوند.
آذری جهرمی نیز در صفحه توییتر خود در این باره نوشت: «امروز به اتفاق دکتر اردکانیان، اولین برنامه تحول دیجیتال کشور، با محوریت شبکه آب و برق، را نهایی و تبادل کردیم. گام اول عملیاتی در مسیر توسعه اقتصاددیجیتال در ایران».

 پایلوت یک ساله، نتیجه گیری سه ساله
وزیر ارتباطات پس از امضای این سند در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه بخش قابل توجهی از شبکه انرژی کشور ظرف سه سال آینده هوشمند خواهد شد، گفت: یکی از مصدایق مهم تحول دیجیتال در دنیا هوشمندسازی شبکه‎ های انرژی است
محمد جواد آذری جهرمی افزود: هوشمندسازی باعث بهبود مدیریت شبکه خواهد شد و به تبع آن نیز بهبود پیک مصرف را در پی خواهد شد.
وی با اشاره به نقش موثر اجرای این سند در اشتغال زایی برای فعالان عرصه فناوری اطلاعات، ادامه داد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته تکنولوژی های مختلفی در این عرصه به کار گرفته شده است و به صورت گسترده از اینترنت اشیا در جهت پیاده سازی این سند استفاده خواهد شد.
 وی افزود: اجرای این سند فرصت خوبی برای فعالان عرصه فناوری و انرژی خواهد بود تا با هم افزایی یکدیگر بتوانند از آخرین پروژه های روز برای به روزرسانی و بهبود شیوه های مدیریتی در مصرف انرژی و همچنین تولید و توزیع انرژی فعال باشند.
آذری با بیان این که دنیا به سمت استفاده بهینه از منابع در حال حرکت است گفت: ما در شرایط فعلی با چالش ها و تحریم های مختلفی مواجه هستیم و بایستی استفاده بهینه از منابع در چارچوب اهداف اقتصاد مقاومتی دنبال شود. امروزه دنیا به سمت استفاده از اقتصاد مشارکتی حرکت می کند و ما نیز باید از منابع در اختیار خود استفاده بهینه تری کنیم.
وزیر ارتباطات ادامه داد: بر اساس سند یاد شده دو طرف توافق کرده اند تا در یک چارچوب مشخص چگونه از ظرفیت های شبکه توزیع و انتقال انرژی در کشور در راستای خدمات رسانی در حوزه ارتباطات استفاده کنند. از طرفی معاونان دو وزارتخانه نیز مسئول تشکیل کمیته راهبری و اقتصادی هستند تا با استفاده از توان بخش خصوصی بتوانند ظرفیت های ارائه شده از سوی دولت را وارد حوزه عملیاتی کنند.
آذری ادامه داد: براین اساس در نخستین گام یک کارگاه آموزشی میان فعالان صنعت برق، ارتباطات و اینترنت اشیا برپا شده و نحوه اجرای سند یاد شده تشریح خواهد شد.
وی ضمن دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی و دانش بنیان کشور برای ورود به این عرصه، گفت: منابع ما نیز بخشی از منابع خود را در حوزه ارتباطات و پست بانک برای اجرای پروژه های این سند و توسعه اهداف وزارت نیرو در حوزه هوشمندسازی اختصاص خواهیم داد.

 وعده اشتغال زایی در قالب سند
وزیر نیرو نیز با تاکید بر اینکه این وزارتخانه در تلاش برای هوشمندسازی شبکه انرژی کشور به منظور افزایش خدمات رسانی به مردم است، گفت: با برنامه اقدام مشترک بین وزارتخانه های نیرو و فاوا در تلاش برای خدمت رسانی بهتر، ایجاد اشتغال وسیع تر و استفاده از فناوری های جدید هستیم.
رضا اردکانیان هدف اصلی ایجاد این سند را استفاده بهینه از امکانات هر دو وزارتخانه برای خدمت رسانی بهتر، ایجاد اشتغال وسیع تر و استفاده از فناوری های جدید دانست و افزود: این اقدام نتیجه کار فشرده و مشترکی بود که از پایان سال گذشته با علاقه مندی وزیر ارتباطات و همکارانشان آغاز شد.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه گستردگی شبکه آب و انرژی زمینه مناسبی را برای تعریف و اجرای پروژه های مشترک در قالب این همکاری ایجاد کرده است، ادامه داد: امروز این سند به عنوان اقدام مشترک امضا شد و کمیته ای راهبری 6 برنامه پیش بینی شده در آن را نظارت خواهد کرد.
اردکانیان همکاری دو طرف در این سند را متقابل دانست و گفت: این مهم در راستای مصوبات شورای عالی اشتغال و تاکیدات رییس جمهوری است که هم افزایی بین دو وزارتخانه صورت بگیرد که از یک طرف وزارت ارتباطات قادر باشد از شبکه برق کشور بهره بگیرد و ما نیز بتوانیم هوشمندی شبکه هایمان را در راستای خدمت رسانی به مردم افزایش بدهیم؛ بنابراین از این مسیر برای تمامی مصرف کنندگان امکانی فراهم می شود که مصرفی صحیح تر را دنبال کنند.
نمایش موجودیت‌ها