date_range یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۰۳:۰۱ ق.ظ

«گسترش‌تجارت» از تفاوت نظر میان دولت و بخش خصوصی گزارش می‌دهد رجیستری مودم‌ها در راه است

مژده پورزکی: موضوع رجیستری گوشی‌های تلفن همراه که تا چند ماه پیش یکی از پرحاشیه‌ترین تصمیم‌های دولتی بود، چند وقتی بود که آرام گرفته و از بیشتر ذهن‌ها پاک شده بود.

البته شرایط بازار و نرخ ارز هم در فراموش کردن موضوع رجیستری بی‌تاثیر نبود. حالا که بیشتر مردم به نرخ بالای دلار عادت کرده‌اند و دیگر اعلام نرخ آن، موضوع اصلی گفت‌وشنود جامعه نیست، دولت دوباره موضوع رجیستری را مطرح کرده و گفته که این‌بار مودم‌ها را رجیستر خواهد کرد. هنوز جزییاتی از این طرح اعلام نشده و هیچ اطلاع‌رسانی دقیقی در این باره نشده اما قرار است تا چند هفته دیگر این کار آغاز شود. نکته قابل تامل در توجیه‌پذیری یا توجیه‌ناپذیر بودن این طرح اینکه اگرچه دولت می‌گوید بیشتر مودم‌های سیمکارت خور، قاچاق هستند اما بخش خصوصی با این موضوع موافق نیست.
اگرچه بعضی از ما به سیستم جی‌پی‌آراس گوشی‌های تلفن همراه بسنده کرده‌ایم امابه‌احتمال زیاد هر خانواده‌ای دست‌کم یک مودم در خانه و هر شرکتی یک مودم در محل کسب و کار خود داشته باشد. اعلام شده که این مودم‌ها رجیستری خواهند شد.


مرحله بعدی رجیستری به‌زودی آغاز می‌شود
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه به پایان رسیده، گفت: مرحله بعدی برای مودم‌ها و مسیریاب‌ها انجام می‌شود.
حمیدرضا دهقانی‌نیا ۲۰مهر در گفت‌وگو با فارس، درباره اینکه آیا رجیستری گوشی‌تلفن‌همراه به پایان رسید، گفت: رجیستری گوشی‌تلفن‌همراه تمام شد، اما برای رجیستری مودم‌ها، دانگل‌ها(مودم‌های کوچک) و روترها (مسیریاب‌ها) در حال هماهنگی هستیم که به‌زودی اجرا می‌شود.
وی تاکید کرد: عمده این دستگاه‌های الکترونیکی وارداتی هستند که به‌زودی با اجرای رجیستری آنها، قاچاق در این زمینه حذف خواهد شد.
دهقانی‌نیا تاکید کرد: درحال‌حاضر با اجرای رجیستری، قاچاق گوشی تلفن همراه در واقع حذف شده است.


۱.۵ میلیون مودم سیمکارت خور در کشور
همان روزی که معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این موضوع را مطرح کرد، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در گفت‌وگوی تلفنی با خبر ۲۱شبکه یک سیما، بیان‌کرد: طرح ثبت‌شناسه مودم‌ها و مسیریاب‌هایی که سیمکارت می‌خورند از چند هفته آینده آغاز می‌شود.
به‌گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمد جواد آذری‌جهرمی اظهارکرد: مراحل اجرای این طرح همچون ثبت شناسه گوشی‌های تلفن همراه است.
وی گفت: یکی از اهداف اجرای این طرح جلوگیری از قاچاق این مودم‌ها به کشور است. وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات افزود: هم اکنون ۱.۵میلیون مودم سیمکارت خور در کشور فعال است که به‌طورتقریبی همه آنها به‌طور قاچاق وارد کشور شده است.
آذری‌جهرمی با اشاره به متصل شدن سامانه ناجا و گمرک گفت: با متصل شدن این دو سامانه نابسامانی‌هایی که در زمینه ورود گوشی‌های تلفن همراه مسافرانی که به کشور وارد می‌شوند برطرف شده است.


قاچاق مودم‌ها گسترده نیست
با وجود اینکه وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات بیشتر مودم‌ها را قاچاق می‌داند اما بخش خصوصی با این نظر موافق نیست.
رئیس اتحادیه فناوران رایانه در مخالفت با طرح رجیستری مودم‌ها، گفت: در اجرای طرح‌ها نباید عجولانه اقدام کرد و دولت باید با بخش خصوصی مشورت کند. این‌طور نیست که بیشتر مودم‌های بازار (از سیمکارت‌خور و غیرسیمکارتی) قاچاق باشند. بیشتر مودم‌ها ضمانت‌های معتبر دارند و بحث قاچاق در حوزه مودم‌ها جدی نیست.
سیدمهدی میرمهدی کمجانی در گفت‌وگو با خبرنگار «گسترش‌تجارت» اظهارکرد: رجیستری مودم به‌احتمال زیاد روشی برای درآمدزایی دولت خواهد بود و تاثیری جدی بر کنترل بازار ندارد.
وی افزود: طرح رجیستری گوشی‌تلفن‌همراه هم اگرچه طرح خوبی بود اما باگ‌های زیادی داشت و در نهایت به افزایش نرخ گوشی‌تلفن‌همراه منجر شد. زمان اجرایی شدن طرح رجیستری گوشی‌تلفن‌همراه گفتیم که این طرح منجر به امضای طلایی می‌شود و بازار را باز هم دچار مشکلاتی می‌کند. هر جا دولت ورود پیدا کرد مشکلات بیشتر شده‌اند و دیدیم که این طرح در نرخ نهایی کالا تاثیر گذاشت.
رئیس اتحادیه فناوران رایانه گفت: هر کدام از افرادی که می‌خواستند گوشی بفروشند از مشتری می‌پرسیدند که گوشی رجیستر شده می‌خواهد یا رجیستر نشده و در صورتی که می‌خواستند گوشی را رجیستر کنند، هزینه‌ای بابت این کار دریافت می‌کردند.
کمجانی بیان کرد: در کشور ما اول طرحی اجرا می‌شود و بعد کارشناسی می‌شود. این طرحی است که چند هفته‌ای از اعلامش گذشته و مشورتی با ما به‌عنوان نمایندگان بخش خصوصی نشده است.


رجیستری مودم در عمده‌فروشی‌های تهران
رئیس اتحادیه رایانه و الکترونیک سمنان نیز در این‌باره گفت: فروش مودم در شهرستان سمنان زیرمجموعه اتحادیه رایانه و الکترونیک است اما فروشگاه‌های خرده‌فروش ما به‌طور تخصصی به فروش مودم نمی‌پردازند. به‌عبارت دیگر، در سطح خرده‌فروشی، مودم جزو اولویت‌های چندم فروشگاه‌هاست و به علاوه اینکه فروشگاه‌های کمی به فروش این محصول می‌پردازد و مانند گوشی تلفن همراه عمومیت ندارد.
افشین عندلیب در گفت‌وگو با خبرنگار «گسترش‌تجارت» اظهارکرد: در صورتی که موضوع طرح رجیستری مودم بخواهد اجرا شود بهتر است که در شرکت‌های بزرگ و عمده‌فروش تهران انجام شود.
وی بیان‌کرد: همه مودم‌ها خارجی هستند و مودم ایرانی نداریم. مودم‌هایی که در سطح بازار به فروش می‌رسد بیشتر ضمانت معتبر دارند و این ضمانتنامه‌ها نشان‌دهنده این است که شرکت‌های معتبر آنها را وارد کرده‌اند و به‌طور معمول در تهران مستقر هستند؛ بنابراین مشکل بزرگی در حوزه قاچاق مودم وجود ندارد.


قاچاق مودم قابل تکذیب نیست
نگاهی به پیشینه خبرهای منتشر شده درباره قاچاق مودم نشان می‌دهد که اطلاع‌رسانی‌های زیادی در این‌باره انجام نمی‌شود. یکی از خبرهای این حوزه مربوط به کشف ۱۱میلیاردریال مودم قاچاق در غرب تهران است که خرداد سال گذشته منتشر شده است.
براساس گزارش مهر، سردار محسن خانچرلی، فرمانده انتظامی غرب استان تهران آن زمان در جمع خبرنگاران گفته بود: در جریان اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا، ماموران یگان امداد استان هنگام گشت‌زنی در عوارضی تهران-ساوه به یک خودرو تریلی مشکوک شده و برای بررسی، خودرو را متوقف کردند و ماموران در بازرسی از خودرو توقیفی ۳۴۲کارتن مودم قاچاق کشف کردند.
این خبر نشان می‌دهد قاچاق مودم موضوعیت دارد و شاید اطلاع‌رسانی‌ها در این حوزه کم بوده است. البته باید به این موضوع هم توجه داشت که وزیر اطلاعات و ارتباطات در سخنانی گفته است که کنترل قاچاق یکی از موضوعاتی است که با طرح رجیستری مودم‌ها دنبال می‌کنند.


سخن پایانی
به‌واسطه گرانی ناگهانی گوشی‌های تلفن همراه در ماه‌های گذشته، برخی که گوشی‌های‌شان دچار خرابی شده بود، تصمیم گرفتند به‌جای خرید گوشی‌ها چند میلیونی گوشی‌های قدیمی خود را دوباره به‌دست بگیرند اما برخی از آنها پس از یک‌ماه استفاده، به‌دلیل ناگاهی از فرصت ۳۰روزه برای رجیستری، گوشی‌های‌شان از کار افتاد و مجبور شدند همان گوشی‌های قدیمی را هم دور بیندازند. در واقع اگرچه بیشتر مردم بدون اینکه بتوانند درک دقیقی از طرح رجیستری پیدا کنند، تنه خود یا خانواده‌شان به این طرح خورده است و حتی بعضی از آنها مجبور به دور انداختن گوشی‌های‌شان شده‌اند. حالا طرح جدید رجیستری مودم‌ها مطرح شده اما دولت اطلاعات دقیقی در این زمینه ارائه نداده است با این حال گفته می‌شود تا چند هفته دیگر این طرح اجرایی می‌شود.

نمایش موجودیت‌ها