date_range سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۳۸:۵۶ ب.ظ

پاسخ به مطلب خبرگزاری تسنیم درخصوص نحوه انتشار پرداختی‌های خزانه؛ واکنش غیرکارشناسی به اقدام کم‌سابقه دولت

پاسخ به مطلب خبرگزاری تسنیم درخصوص نحوه انتشار پرداختی‌های خزانه؛ واکنش غیرکارشناسی به اقدام کم‌سابقه دولت
دسته خبری: سیاست|دولت

معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور در پاسخ به مطلب منتشر شده توسط خبرگزاری تسنیم با عنوان رونمایی خزانه‌داری از طنز سال 97/ جزئیات پرداخت‌های دولت شفاف شد، (هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر)، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور اعلام کرد، متاسفانه به دلیل عدم اطلاع تهیه کننده گزارش منتشر شده در خبرگزاری تسنیم از فرآیند کاری خزانه و پرداخت وجوه، باعث برداشت نادرست از گزارش پرداختهای خزانه شده است. بطور قطع در صورت اشراف بیشتر تهیه کننده گزارش به موضوع، شاهد برخورد منطقی و غیر احساسی آن رسانه همچون دیگر موارد بودیم.
 

لذا نکات زیر در خصوص فرآیندهای جاری خزانه، به اطلاع عموم می رسد:

بر اساس ماده 45 مصوبه هیات وزیران مورخ 15. 1. 1397 در خصوص ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1397 کل کشور، به منظور اطلاع رسانی برای شفاف سازی اعتبارات دریافتی دستگاههای اجرایی از محل بودجه عمومی دولت و تکریم حقوق شهروندی، وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه داری کل کشور) موظف است تمامی اعتبارات پرداختی از محل بودجه عمومی دولت شامل اعتبارات هزینه ای، تملک دارایی های سرمایه ای (به تفکیک طرح) و تملک دارایی های مالی دستگاههای اجرایی (به استثنای اعتبارات دفاعی و امنیتی و سازمان انرژی اتمی) را به تفکیک ملی و استانی در پایگاه اطلاع رسانی خود منتشر کند.

 

کلیه دستگاههای اجرایی که در سال 1397 به نحوی از انحاء از محل بودجه عمومی دولت به آنها اعتباراتی پرداخت می گردد مکلفند عملکرد خود را در قالب برنامه ها و فعالیت های ابلاغی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور در مقاطع زمانی سه ماهه، در پایگاه اطلاع رسانی منتشر کنند.
 

این گزارش می افزاید، با توجه به اینکه برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران، دولت تصمیمی شجاعانه گرفته و اطلاعات مربوط به خزانه را برای عموم منتشر می کند، بنابراین چنانچه ابهاماتی ملاحظه می شود، ضروری است با هدف کامل تر شدن، مورد نقد منصفانه قرار گیرد تا به مرور تکامل یابد.
 

بر اساس این گزارش، جزئیات پرداختها و شفافیت بیشتر اطلاعات که ظاهرا مدنظر خبرگزاری تسنیم است باید مطابق با قسمت دوم ماده 45 ضوابط اجرایی توسط دستگاه های اجرایی در قالب برنامه ها و فعالیت های ابلاغی از سوی سازمان برنامه و بودجه در مقاطع زمانی سه ماهه در پایگاه اطلاع رسانی خود منتشر کنند، بدیهی است این قسمت اخیر نه وظیفه خزانه دای کل کشور و نه طبق ضوابط، امکان پذیر است.

این گزارش می افزاید، بر اساس فرآیندهای اجرایی خزانه، که وجوه مربوط به اعتبارات هزینه ای در اختیار دستگاه اجرایی قرار می گیرد و دستگاههای مربوط حسب مورد با عنایت به موافقتنامه های مبادله شده با سازمان برنامه و بودجه کشور و شرح برنامه ها و فعالیت های مصوب، نسبت به هزینه کرد این وجوه اقدام می نمایند.

این گزارش حاکی است، خزانه داری کل کشور صرفاٌ در این مرحله پرداخت کننده تخصیص های صادره از سوی سازمان برنامه و بودجه و وجوه در قالب کلی هزینه های عمومی دولت می باشد؛ بنابراین مسوولیت بودجه، مدیریت و نظارت بر اجرای آن برعهده سازمان برنامه و بودجه کشور و روسای دستگاههای اجرایی می باشد.

گفتنی است، پیرو دستور رئیس جمهور، اولین دوره اطلاعات مربوط به پرداختهای خزانه، ابتدای اردیبهشت ماه سالجاری در پورتال وزارت امور اقتصادی و دارایی به نشانی www.mefa.ir  منتشر گردید.
 

در پایان ذکر این نکته ضروری بنظر میرسد که شایسته نیست یک کار بسیار ارزشمند در راستای شفاف سازی مالی دولت که برای اولین بار در تاریخ اداری کشور رخ داده و مورد توجه رسانه های مکتوب و مجازی نیز واقع شده است با بکار بردن عبارات غیرکارشناسی و غیرحرفه ای  همچون "طنز 97" مورد نقد غیر منصفانه قرار گیرد.

نمایش موجودیت‌ها