date_range یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۱۶:۰۰ ب.ظ

این‌بار شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه سرمایه معلمان دربی‌توجه و سومدیریت

این‌بار شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه سرمایه معلمان دربی‌توجه و سومدیریت
منبع خبر: مادنیوز
دسته خبری: اقتصاد|بورس

به گزارش فرتاک نیوز؛ شرکت سرمایه‌گذاری «سایه‌گستر سرمایه» که یکی از شرکت‌های وابسته به بانک سرمایه می‌باشد در سال 87 بصورت سهامی خاص و با هدف حداکثرسازی و افزایش سود سهامداران به روش‌های متنوع از طریق شناسایی فرصت‌های مختلف در اقتصاد داخلی و بین‌المللی و استفاده از خلاهای موجود در بازار و تشکیل پرتفوی بورسی و غیربورسی به ثبت رسید.

به گزارش فرتاک نیوز؛ شرکت سرمایه گذاری «سایه گستر سرمایه» که یکی از شرکت های وابسته به بانک سرمایه می باشد در سال 87 بصورت سهامی خاص و با هدف حداکثر سازی و افزایش سود سهامداران به روش های متنوع از طریق شناسایی فرصت های مختلف در اقتصاد داخلی و بین المللی و استفاده از خلاء های موجود در بازار و تشکیل پرتفوی بورسی و غیر بورسی به ثبت رسید.

همان طور که می دانید، مهم ترین هدف این شرکت و دیگر بنگاه های اقتصادی، ورود به بازار با تزریق منابع مالی و استفاده از ظرفیت های موجود و از همه مهم تر حفظ و افزایش منابع مالی سهامداران می باشد، سهامدارانی که سرمایه های خود را در آن شرکت بکار گرفته اند تا به واسطه آن بتوانند از سود مالی بهره مند گردند.

با این توضیح ورود می کنیم به شرکت سایه گستر سرمایه که سهامدار عمده بانک سرمایه بوده و صندوق ذخیره فرهنگیان بزرگترین سهامدار آن می باشد و می خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا مدیران این شرکت توانسته اند در جهت تحقق اهداف مورد نظر و سود دهی به قشر زحمتکش معلمین اقدام نمایند یا این که در اثر سوء مدیریت نه تنها سودی حاصل نگردیده، بلکه اصل سرمایه نیز به فنا رفته است!

قبل از هر موضوعی باید بدانیم که شرکت «سایه گستر سرمایه» با بدهی بالغ بر 540 میلیارد تومان به بانک سرمایه یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی به بانک سرمایه می باشد و از همین جا می توان فهمید وضعیت آن به چه صورت است!

با نگاهی گذرا به ارزش سرمایه گذاری این شرکت متوجه می شویم که تنها در سهام هر شرکت ملی سال مالی 95/ 6 ماهه اول سال مالی 96 ، حدود 60 درصد کاهش سرمایه را شاهد بوده ایم که در نتیجه منتج به افزایش زیان انباشته و از بین رفتن سرمایه سهامداران آن گردیده است!

اما نکته جالب در اینجا نهفته است که با وجود زیان انباشته سال مالی 95 و 96 این شرکت در سال 95 حدود 157 میلیون تومان پاداش برای2عضو هیئت مدیره (مدیرعامل و عضو هیات مدیره که نسبت فامیلی هم داشته اند پرداخت نموده است).

کمی که بیشتر تحقیق می کنیم به این مطلب می رسیم که با توجه به زیاندهی این شرکت و کاهش ارزش سهام به میزان 60 درصد، مبلغ 772 میلیون تومان پاداش برای مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک سرمایه پرداخت شده و این مبلغ در حساب های بانک سرمایه بعنوان بدهی فرد به شرکت لحاظ نشده است که بعبارتی می توان گفت حاتم بخشی از کیسه مهمان بوده و از منابع مالی فرهنگیان صورت گرفته است!

حال با این توضیح و با توجه به این که انجام این اعمال خلاف قانون تجارت و اساسنامه شرکت که در گزارش حسابرس و بازرس قانونی شرکت کاملا مشهود است، به نظر می رسد هیچ گونه کنترل داخلی و اعمال نظارت از سوی صاحبان سهام(مجمع) وجود نداشته و سکوت مجمع در مجمع سالیانه آن شرکت موید این مطلب می باشد.

از مصادیق دیگر تخلف در این شرکت سرمایه گذاری و سکوت مجمع در قبال آن که در گزارش حسابرس و بازرس قانونی به آن اشاره شده، خرید و فروش سهام که رکن اصلی فعالیت این شرکت است، می باشد که بدون مجوز کمیته سرمایه گذاری و رعایت مفاد مرتبط با آن انجام گرفته است و در این مورد خرید سهام سایپا از مواردی است که محرز می باشد.

جان کلام اینکه دوست داریم بدانیم که چرا باید یک شرکت سرمایه گذاری وابسته به بانک سرمایه، تا این اندازه نسبت به حفظ سرمایه های سهامداران بی تفاوت باشد؟ از آن مهم تر مجمع عمومی چرا نباید نسبت به عملکرد این شرکت نظارت نموده و در جهت حفظ منافع سهامداران اقدام نماید؟!

پایگاه خبری تحلیلی فرتاک نیوز در مطالب آینده که بزودی و بعد از بررسی های لازم منتشر خواهد نمود، به برخی از اتفاقات پشت پرده که در نهایت منجر به حیف و میل منابع مالی فرهنگیان در این شرکت گردیده است اشاره خواهد نمود؛ مواردی هم چون نبود تخصص و تجربه لازم مدیریت و ارتباط فامیلی در بدست گرفتن این مسئولیت مهم و هم چنین واگذاری میلیاردها تومان سرمایه معلمین به شرکت ها و ...
منبع :
نمایش موجودیت‌ها