date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۴:۲۳:۲۷ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

2336، هیچ طرح انتقال آبی مجوز داده نگرفت

هیچ طرح انتقال آبی مجوز داده نگرفت

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر این‌که این سازمان به هیچ طرح انتقال آبی مجوز نداده است، گفت: آنچه در رسانه‌ها مطرح شده، تعیین تکلیف است و مجوزی صادر نشده است.

به گزارش مهر، مسعودتجریشی در این زمینه تصریح کرد: در دولت دوازدهم سازمان محیط‌زیست به هیچ پروژه انتقال آبی مجوز نداده است و آنچه در رسانه‌ها مطرح شده است تعیین تکلیف است و مجوزی صادر نشده است.

مسعود تجریشی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط‌زیست به دنبال آن است که کارهای به جا مانده را تعیین تکلیف کند و مسایل هم شفاف باشد.

وی درباره انتقال آب ونک سولقان و انتقال آب خزر به سمنان تاکید کرد: در هیچ کدام از این دو طرح مجوز نداریم تنها مجوز ما نیروگاه کلاس H ساوه بوده است، اما اگر الان وزارت نیرو بگوید ما در سمنان برای تامین آب شرب مشکل داریم پاسخ ما آن است که همه مراحل دیگر کاهش مصرف از جمله بازچرخانی آب، اصلاح الگوی آبیاری، افزایش راندمان شبکه آبرسانی و مواردی از این دست را طی کنیم و بعد اگر هنوز نیاز آبی پابرجا بود از جای دیگر آب فراهم کنیم. قاعدتاً تمام این مراحل باید در وزارت نیرو طی شده باشد.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به طرح انتقال آب خزر به سمنان گفت: آن کسی که خودش گفته مهم‌ترین مساله ما در سمنان آب است، صنایع نمی‌توانند توسعه پیدا کنند و تنها راه انتقال آب است اکنون عقب نشینی کرده است. ما هم در تمام نامه‌ها گفته‌ایم به شرط آن‌که هیچ مشکل اجتماعی در مبدا ایجاد نشود و وزارت نیرو تایید کند که کاهش آب در مبدا و مقصد نخواهیم داشت و آثار زیست‌محیطی هم نداشته باشد تنها در آن صورت تازه می‌توانیم مساله را بررسی کنیم؛ البته این نامه را یک ماه پیش نوشته‌ایم و در تمام انتقال آب‌‌ها هم همین است.

تجریشی درباره انتقال آب ونک هم تصریح کرد: ما در مقابل این درخواست گفتیم مسایل اجتماعی در مبدا وجود دارد شما بروید مسایل اجتماعی مبدا را حل کنید راهکارهای کاهش مصرف و تلفات آب را اعمال کنید و پس از آن برای مجوز به ما درخواست دهید.

وی درباره موافقت عیسی کلانتری با انتقال آب برای کشاورزی و تعادل بخشی تاکید کرد: قانون بالادستی داریم که انتقال آب برای اهداف غیر از آب شرب ممنوع است، انتقال آب و آب‌شیرین‌کن برای کشاورزی هیچ گونه توجیه اقتصادی ندارد.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: ۱۵۳ طرحی که تعیین تکلیف شده تنها آنهایی مجوز خواهند گرفت که برای محیط‌زیست مشکلی نداشته باشند مثلاً گفته‌ایم به هیچ عنوان یک متر راه‌آهن از مناطق حفاظت شده نباید بگذرد.

تجریشی تاکید کرد: وقتی کار نرم‌افزاری نشده یعنی ما در مقصد نشت آب لوله‌هایمان را نگرفته‌ایم چگونه اجازه دهیم که از جای دیگر آب بیاوریم قطعاً این کار غلط است.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به سهم خواهی استان اصفهان از انتقال آب خزر به سمنان گفت: کل آب مورد نیاز شهر اصفهان با توسعه کنونی برای صنعت و شرب ۷۰ تا ۸۰ میلیون متر مکعب است. به آنها گفتیم شما ۱۶۰ میلیون متر مکعب آب را برای چه نیاز دارید؟

تجریشی با اشاره به تونل انتقال آب سبزکوه هشدار داد: الان دیگر ۱۰ سال پیش نیست و قوه قضاییه حتی از فعالان محیط‌زیست نیز دو آتشه‌تر با تخلفات زیست‌محیطی برخورد می‌کند. در سبزکوه دستگاه حفاری تونل TBM را ۵۰۰ متر داخل تونل برده بودند آن را بیرون آوردند و در تونل را بستند الان دیگر هیچ‌جا نمی‌توانند طرح رد شده را پنهانی اجرا کنند؛ چرا که همه به محیط‌زیست علاقه‌مندند و هیچ‌کس هم حاضر نیست خودش را نزد افکار عمومی خراب کند.

وی در پایان با تاکید دوباره بر این‌که تنها پس از طی همه مراحل کاهش مصرف بازچرخانی و رفع تلفات آب، درخواست‌های انتقال را بررسی می‌کنیم؛ درباره آنچه کلانتری پیش‌تر آب مازاد در حوضه کارون خوانده بود، توضیح داد: مفهوم آب مازاد این است که ما فقط در شمال می‌توانیم برنج کاری کنیم و از سوی دیگر مصرف نیشکر باید ۱۷هزار متر مکعب آب در هر هکتار باشد اما الان ۳۴هزار متر مکعب آب در هکتار مصرف می‌کند. اگر این دو مساله مدیریت شود، 3میلیارد متر مکعب آب به دست می‌آید، رودخانه کارون یک میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد که می‌توان ۱.۵ میلیارد متر مکعب برای آن در نظر گرفت و 1.5 میلیارد متر مکعب دیگر را برای تامین نیازهای مدنظر استان‌های دیگر کشور منتقل کرد.

نمایش موجودیت‌ها