date_range جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۵۵:۰۰ ق.ظ

مدیرکل پیشگیری و مشارکت‌های مدنی قوه قضائیه خبر داد: بازاجتماعی کردن محکومان با جذب معتادان بهبودیافته/ مجمع خیرین پیشگیری در قوه قضائیه ایجاد می‌شود

مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی قوه قضاییه از راه اندازی سامانه سجام به عنوان راهی برای تبدیل عموم مردم به عنوان دیده بانان پیشگیری در کشور نام برد.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، سید علی رفاهی در اجلاسیه رؤسای خانه های صنعت و معدن کشور که 24 و 25 آبان ماه در سمنان در حال برگزاری است اظهار کرد : قوه قضائیه با ایجاد این سامانه و چند طرح دیگر به سمت نظارت های غیرمتمرکز می رود.

وی سرعت در رسیدگی به شکایات مردمی و کوتاه کردن مسیر شکایت و رسیدگی ها را هدف نهایی این سامانه برشمرد و افزود: با ایجاد این سامانه این امکان فراهم شده که مردم محلی بدون مراجعه به مراجع قضایی از زمین خواری ها، کوه خواری ها و بیابان خواری و رودخواری و..که این سال ها مرسوم شده، شکایت و مسوولان به سرعت به آنها رسیدگی کنند تنها باید حین ثبت شکایت در سامانه یک سند که دال بر وقوع جرم است را زمیمه کنند و خود دیده بان منطقه شوند.

اشتغالزایی برای معتادان بهبود یافته

رفاهی از ارتباط با عالی ترین مقامات قضایی کشور از طریق این سامانه خبر داد و خاطرنشان کرد: علاوه بر شکایات اینگونه تخلفات، از طریق این سامانه امکان گزارش قوانین مشکل ساز، مسوولان مشکل دار و مشکل ساز و یا تبصره های زائد که مانع از کار فعالان اقتصادی می شود نیز فراهم شده و این گزارش ها به طور مستقیم توسط رئیس قوه رصد می شود.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی این گزارش ها را به سرعت به وزارت کار و دیگر دستگاه های ذی ربط و مقامات مسوول ارسال می کند افزود: واحدهای تولیدی و استان ها می توانند از این سامانه نهایت استفاده را ببرند.

مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی قوه قضاییه همچنین با بیان اینکه بزودی یک سامانه دیگر تحت عنوان قوام در دستگاه قضایی راه اندازی می شود گفت: این سامانه با هدف حمایت قضایی از واحدهای صنعتی و تولیدی ایجاد می شود.

وی با اشاره به تاکیدات ویژه رهبری انقلاب در خصوص مقابله با آسیب های اجتماعی ادامه داد: در حال حاضر اقدامات اساسی در جهت پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی در دستگاه قضا و خصوصا معاونت اجتماعی و پیشگیری قوه قضاییه در حال انجام است .

مجمع خیرین پیشگیری در قوه قضاییه ایجاد می شود

رفاهی از بازاجتماعی کردن محکومان به عنوان یکی از برنامه های قوه قضاییه نام برد و گفت: واحدهای تولیدی و صنعتی در این مسیر می توانند کمک زیادی به ما کنند.

این مستشار قضایی با تجلیل از دو واحد تولیدی استان سمنان که تعدادی از معتادان بهبود یافته و زنان مطلقه و سرپرست خانوار را جذب کار کردند ادامه داد: کارخانه عقاب افشان و نخ ریسی کویر دو واحد بزرگ تولیدی سمنان هستند که این افراد را جذب کردند.

مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی قوه قضاییه از ایجاد مجمع خیرین پیشگیری به عنوان یکی از برنامه های معاونت پیشگیری قوه قضاییه نام برد و گفت: این مجمع در آینده ایجاد خواهد شد و فعالان اقتصادی می توانند در ایجاد این مجمع ما را یاری کنند.

وی در پایان از آمادگی مسوولان این قوه برای حمایت از بخش صنعت و معدن و تولیدکنندگا داخلی خبر داد و افزود: دستگاه قضایی همه توان خود را در راستای کمک به سربازان جنگ اقتصادی به کار می گیرد.


انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها