date_range چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۳۸:۰۰ ب.ظ

معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست خبر داد: ممنوعیت شکار و صید فک خزری با توجه به خطر انقراض

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران هرگز سهم شکار و صید فک خزری را نداشته، گفت: با توجه به خطر انقراض تنها پستاندار دریای خزر هیچ کشور دیگری این سهم را ندارد.

پروین فرشچی در حاشیه رونمایی از نماد حمایت از فک خزری با شعار "بگذار زندگی کنم" در گفت و گو با ایسنا - منطقه گیلان، با اشاره به اینکه این نماد بر روی کشتی های ایرانی کشتیرانی دریای خزر نصب می شود، تصریح کرد: پیام ضرورت حفظ فک خزری از سوی ایران به منطقه و دنیا منتقل خواهد شد.

وی با بیان اینکه خطر انقراض فک خزری جدی است، خاطرنشان کرد: در دهه نود میلادی جمعیت تنها پستاندار دریای خزر به یک میلیون می رسید و در صورتی که جهت جلوگیری از بین رفتن آن اقدامات متعددی صورت گرفته بود تاکنون جمعیت عظیم 900 هزار نفری آن از بین رفته است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه دلایل مختلف کاهش جمعیت فک خزری به کنوانسیون حمایت از حیوانات مهاجر ارائه شد تا این گونه را در نوع دو قرار دهند، افزود: در صورتی که این گونه در این دسته قرار بگیرد دیگر کشور ها سهم شکار و صید ندارند و این درحالی است که جمهوری اسلامی ایران از گذشته سهم نداشته است.

وی ادامه داد: این اقدام جمهوری اسلامی ایران با پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست مورد توجه قرار گرفت و سال گذشته فک خزری درکنوانسیون حمایت از حیوانات مهاجر قرار گرفت.

فرشچی در پایان تاکید کرد: با توجه به اهمیت حفظ این گونه، همدلی و همکاری خیلی خوبی بین ارگان های دریایی وجود دارد و این طرح را به صورت مشترک با کمک کشتیرانی جمهوری اسلامی به انجام رساندیم.


انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها