date_range چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۵۰:۰۰ ب.ظ

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان: 15 سامانه هوشمند ثبت تخلفات در راه‌های گیلان نصب می‌شود

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان گفت: در حال حاضر 53 مورد سامانه هوشمند ثبت تخلفات در طول راه های استان نصب شده و به زودی 15 مورد دیگر نصب خواهد شد.

به گزارش ایسنا - منطقه گیلان، محمدرضا نازک کار در همایش بزرگ هم پیمانی با ایمنی راه ها که در سالن اجتماعات اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان برگزار شد، انسان، وسیله نقلیه و راه را سه مولفه مهم در تصادفات جاده ای دانست و اظهار کرد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای متولی نگهداری، ایمن سازی و ارتقای ایمنی راه هاست و این مجموعه در استان با 800 نفر نسبت به ارائه خدمات اقدام می کند.

وی اثرگذاری عامل راه را در سوانح رانندگی کمتر از 3 درصد دانست و یادآور شد: براساس نظر کارگروه تخصصی و مهندسی شورای ترافیک استان، 97 نقطه پرحادثه را در طول راه ها شناسایی کردیم. این نقاط بیشترین آمار تصادفات منجر به جرح و فوت را به خود اختصاص می دهد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گیلان، با بیان اینکه طی برنامه سه ساله نسبت به آشکارسازی این 97 نقطه از طریق نصب تابلوهای خاص(فلوئورسنتی) اقدام کردیم، گفت: می خواهیم به کاربر راه قبل از رسیدن به نقاط پرحادثه آگاهی دهیم تا با احتیاط بیشتری حرکت کند. همچنین 10 نقطه اولویت دار را مشخص کرده ایم تا عملیات فیزیکی و مهندسی لازم در این نقاط صورت گیرد و تصادفات کاهش یابد.

این مقام مسئول، با تاکید بر لزوم رعایت فرهنگ ترافیکی از سوی رانندگان، خاطرنشان کرد: عامل اقتصادی یکی از مولفه های اثرگذار بر نهادینه شدن فرهنگ ترافیکی است، زیرا شرایط اقتصادی خواه و ناخواه بر رفتارهای ترافیکی اثر می گذارد. همچنین بیکاری جوانان موجب شده رانندگی را به عنوان منبع درآمد انتخاب کنند و تحت تاثیر تنش های روحی، عدم آگاهی و نداشن دانش کافی در حوزه رانندگی حرفه ای پشت فرمان و در جاده ها قرار گیرند.

وی با بیان اینکه پلیس نمی تواند همه رفتارهای ترافیکی را کنترل کند، یادآور شد: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان متولی بخش حمل و نقل درون شهری و برون شهری است. متاسفانه با کاربران وسائط نقلیه شخصی و رانندگان غیر حرفه ای در بخش حمل و نقل مواجه هستیم.

نازک کار، با اشاره به شرایط خاص جغرافیایی در گیلان و پراکنش جمعیت، اضافه کرد: گیلان دارای راه های برون شهری نیست، بلکه خیابان های برون شهری دارد و افراد بسیاری در حاشیه و عرض جاده ها تردد می کنند.

وی با بیان اینکه طی سال های 95-85 کشته های تصادفات در کشور از 21 هزار نفر به 16 هزار نفر در سال رسیده است، گفت: خوشبختانه گیلان توفیق بیشتری در امر کاهش جان باختگان داشته است. ما بیش از 420 کیلومتر بزرگراه و حدود 59 کیلومتر آزادراه داریم، اما تنها دو دوربرگردان ما استاندارد است. البته هزینه احداث دوربرگردان در گیلان 5 میلیارد تومان است که با وجود محدودیت های اعتباری با مشکل مواجه هستیم.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان، 80 درصد ترافیک را در راه های شریانی دانست و عنوان کرد: به کارگیری سامانه های هوشمند از جمله اقدامات این اداره کل در امر ایجاد فرهنگ ترافیکی است. در حال حاضر 53 مورد سامانه هوشمند ثبت تخلفات در طول راه های استان نصب شده و به زودی 15 مورد دیگر نصب خواهد شد.

نازک کار، با اشاره به کاهش 39 درصدی تصادفات در گیلان طی هشت ماهه نخست امسال، تصریح کرد: این سامانه ها در کنترل سرعت، رفتارهای غیر مجاز و حرکت های پرحادثه موثر بوده است.

وی بر لزوم رصد مکانیکی آمد و شد و اعمال قانون، برگزاری دوره های آموزشی، اجرای طرح های نظارتی، کنترلی و رسیدگی به تخلفات، آزادسازی حاشیه و حرایم راه و آموزش مفاهیم ترافیکی برای دانش آموزان مدارس حاشیه راه ها تاکید کرد و یادآور شد: در حال حاضر 14 مجتمع خدمات رفاهی در راه های استان داریم که 14 مورد دیگر در دست بررسی است.


انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها