date_range جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۴۲:۰۰ ق.ظ

افتتاح ششمین مرکز یادگیری سوادآموزی در زندان لاکان رشت

مرکز یادگیری محلی شهید قلی‌پور با 59 سوادآموز در پنج کلاس درس در زندان مرکزی لاکان رشت تاسیس شد.

به گزارش ایسنا - منطقه گیلان، نادر جهان آرای در افتتاحیه مرکز سوادآموزی شهید قلی‌پور، اظهار کرد: مرکز یادگیری محلی شهید قلی‌پور با 59 سوادآموز در پنج کلاس درس در دوره‌های سوادآموزی و انتقال در زندان مرکزی لاکان رشت تاسیس شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: مراکز یادگیری محلی با هدف توانمندسازی و ایجاد فرصت یادگیری مادام العمر برای افراد بی سواد و کم سواد در گروه سنی 10 تا 49 سال ایجاد می‌شود.

جهان‌آرای با بیان اینکه سه عامل فرد، خانواده و جامعه از عناصر اصلی تاثیر گذار در تشکیل شخصیت افراد است، تصریح کرد: اگر چه در دو عنصر خانواده و جامعه خود شخص نقش مستقیمی ندارد ولی در عامل اول، فرد می‌تواند با تمرین و ریاضت به باور و خود اتکایی برسد و با خصایل نیکو آن را رشد دهد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان در ادامه به انواع مراکز یادگیری محلی اشاره کرد و افزود: مراکز یادگیری محلی به سه صورت دولتی، غیردولتی و مشارکتی مدیریت می‌شود که این مرکز با مشارکت اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل زندان‌های استان افتتاح شد.

وی ادامه داد: مراکز یادگیری محلی فرصت مناسبی برای مددجویان سوادآموز است تا در کنار سوادآموزی، انواع مهارت‌های زندگی را کسب نمایند.

جهان‌آرای اضافه کرد: ایجاد فرصت‌های برابر یادگیری برای بازماندگان از آموزش رسمی، کاربردی کردن آموزش‌ها و متناسب سازی آموزش با نیازهای واقعی مخاطبان، توسعه و ترویج فرهنگ مشارکت از طریق زمینه سازی برای مشارکت مردم و سازمان‌ها در برنامه‌ها از جمله دستاوردهای تاسیس مراکز یادگیری محلی هستند.

در ادامه سیدحمید حسینی، مدیرکل زندان‌های استان گیلان گفت: هر اندازه سطح سواد و دانش افراد در جامعه زیاد باشد ما شاهد کاهش چشمگیر انواع بزهکاری و آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.

وی افزود: یکی از علل‌های بروز جرم عدم آشنایی افراد با مهارت‌ها و سبک زندگی است که از جمله برنامه‌های اصلی این مرکز، یادگیری سواد و آموزش انواع مهارت‌ها است تا مددجویان با تغییر نگرش، تفکر و بازنگری به دامن خانواده و جامعه برگردند.

گفتنی است؛ در استان گیلان 5 مرکز یادگیری محلی ویژه سوادآموزان در شهرهای رشت، تالش، صومعه سرا، آستانه اشرفیه، فومن و همچنین یک مرکز سوادآموزی ویژه زندانیان وجود دارد.


انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها