date_range یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۵۹:۰۰ ب.ظ

مجلس سامانه رصد به‌کارگیری بازنشستگان را راه‌اندازی می‌کند / فرصت 2 ماهه بازنشستگان برای ترک پست

مجلس سامانه رصد به‌کارگیری بازنشستگان را راه‌اندازی می‌کند / فرصت 2 ماهه بازنشستگان برای ترک پست
منبع خبر: فرصت امروز
دسته خبری: جامعه|مجلس

فرصت امروز : این روزها حاشیه های ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در صدر خبرهای رسانه ها قرار دارد و در تازه ترین اتفاق، قرار است مجلس سامانه ای برای رصد ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان راه اندازی کند. در همین زمینه، احسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از راه اندازی سامانه رصد برای نظارت بر ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان خبر داد و گفت: این سامانه قرار است هر شش ماه یک بار گزارشی را درباره نحوه اجرا و نظارت بر این قانون ارائه کند.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: مجلس پیگیر اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان هست تا جایی که قرار است یک سامانه رصد راه اندازی شده و هر شش ماه یک بار گزارش نحوه اجرا و نظارت بر این قانون به صحن علنی ارائه شود؛ ما دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و ذی حسابان را به این موضوع وارد می کنیم.

مجلس سامانه رصد به‌کارگیری بازنشستگان را راه‌اندازی می‌کند / فرصت 2 ماهه بازنشستگان برای ترک پست

او با اشاره به ابلاغ قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان از سوی رئیس مجلس، گفت: تمامی دستگاه های استفاده کننده از بودجه عمومی کشور مانند صداوسیما باید طی دو ماه این قانون را اجرا کنند.

به گزارش خانه ملت، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه سیستم نظارتی و اجرایی برای این قانون را به طور چهار مرحله ای چیده ایم، ادامه داد: حقوق بازنشستگانی که بعد از دو ماه مهلت کناره گیری نکرده باشند با اعلام دیوان محاسبات قطع شده و حساب بانکی آنها حتی با نام آن دستگاه، دولت یا سیستم بانکی مسدود می شود.

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: هفته آینده نشست خبری در مورد قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در مجلس برگزار می شود تا به تمام ابهامات و سؤالات پاسخ داده شود.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اظهارات دو روز گذشته عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان درباره ادامه کار بازنشستگانی که در پرونده شان عنوان بازنشستگی ذکر نشده است، نیز گفت: بر روی پرونده برخی مدیران بازنشسته بعد از ۲۵ سال نامه بازنشستگی وجود دارد ولی تعویق می گیرند لذا کسی که به سن بازنشستگی رسیده اما اقدامی برای انجام آن نکرده باشد، این قانون شامل حالش نمی شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: بیشتر ادارات در سن بازنشستگی اجباری برای نیروی خود اعلام بازنشستگی می کنند اما بعد سه اقدام انجام می دهند؛ اعاده بازنشستگی یا تعویق یا اینکه به صورت قراردادی شروع به کار می کنند. بیشتر کارمندان خود به دنبال بازنشستگی هستند تا هم پاداش بازنشستگی را دریافت کنند و هم بتوانند ادامه کار دهند.

محدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شد

همچنین جمشید انصاری، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی و معاون رئیس جمهوری در صفحه توییتر خود از ابلاغ اصلاحیه قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان خبر داد و اعلام کرد که با وجود اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، تغییری در دستگاه های اجرایی که تاکنون مشمول قانون بوده اند، ایجاد نشده است.

انصاری در توضیحات خود گفته است که صرف نظر از برداشت ها و تفسیرهای مطرح شده، لازم است به این نکته توجه شود که این اصلاحیه محدودیت بیشتری برای به کارگیری بازنشستگان اعمال می کند و تغییری در دستگاه های اجرایی که تاکنون مشمول قانون بوده اند ایجاد نشده است.

مهلت ۶۰ روزه بازنشستگان شاغل برای ترک پست

در عین حال، رئیس سازمان بازرسی کل کشور خطاب به بازنشستگان شاغل در دستگاه های دولتی گفت: فقط ۶۰ روز برای ترک پست فرصت دارید.

به گزارش ایبنا، قاضی ناصر سراج با اشاره به تایید «طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» در شورای نگهبان گفت: از تاریخ ابلاغ این قانون، به کارگیری بازنشستگان یا بازخریدشده ها در دستگاه های دولتی و همه دستگاه هایی که به هر نحوی از بودجه عمومی کل کشور استفاده می کنند، به جز مقامات مصرح در قانون مذکور ممنوع است.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه های مشمول مکلفند تا ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ این قانون، افرادی را که مشمول این قانون می شوند، از خدمت منتزع و با آنان تسویه حساب کنند، تصریح کرد: افراد مشمول این قانون نیز باید در مهلت قانونی مقرر، سمت و پست خود را ترک کنند. پرداخت هرگونه وجهی پس از این مهلت از هر محل و تحت هر عنوان در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به تکلیف قانونی بازرسان سازمان مبنی بر نظارت بر اجرای قانون مذکور گفت: از دستگاه های مشمول انتظار می رود ضمن رعایت دقیق قانون منع به کارگیری بازنشستگان، افراد مشمول را به این سازمان معرفی کنند. طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در جلسه علنی دوم مردادماه ۹۷ در مجلس، به تصویب رسید و ۲۱ شهریور در شورای نگهبان تایید شد.

گمانه زنی درباره وضعیت شهردار تهران

همچنین رئیس شورای شهر تهران درباره شمولیت شهردار تهران در قانون منع به کارگیری بازنشستگان و موضع شورای شهر گفت: هیچ تغییری در موضع ما در مورد ماندن شهردار و ثبات مدیریتی ایجاد نشده و ما اعضای شورای شهر تلاش می کنیم تا تفسیر قانون به نفع ماندن افشانی در شورای شهر باشد.

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی دیروز در جمع خبرنگاران گفت: ما علاقه مند هستیم که شهردار تهران در سمت خود باقی بماند و کار را ارائه دهد مگر اینکه مراکز ذی صلاح به صورت کتبی و نه مصاحبه و نه نقل قول از سوی خبرنگاران به ما بگویند که فعالیت شهردار تهران برخلاف قانون است و آن موقع ما هم پاسخ نامه را کتبا خواهیم داد و درنهایت استفساریه خواهیم کرد.

تصویرها
مجلس سامانه رصد به‌کارگیری بازنشستگان را راه‌اندازی می‌کند / فرصت 2 ماهه بازنشستگان برای ترک پست
نمایش موجودیت‌ها