date_range جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۶:۱۵:۰۰ ب.ظ

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرد / پرونده تجمیع کارت‌های بانکی روی‌میز بانک مرکزی است

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرد / پرونده تجمیع کارت‌های بانکی روی‌میز بانک مرکزی است
منبع خبر: فرصت امروز

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه پرونده تجمیع کارت های بانکی روی میز بانک مرکزی است، گفت: بانک ها در حال آماده سازی برای صدور کارت های هوشمند هستند.

به گزارش «فرصت امروز» به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، داود محمدبیگی به برگزاری جلسه مشترک بانک مرکزی با بانک ها اشاره کرد و افزود: یکی از موضوع هایی که هم اکنون در حال بررسی و اجرایی شدن است، بحث آماده سازی بانک ها برای پیاده سازی استانداردهای امنیتی و صدور کارت های هوشمند است.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرد / پرونده تجمیع کارت‌های بانکی روی‌میز بانک مرکزی است

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی ادامه داد: تاکنون در کشور دو سه بار به سمت کارت های هوشمند رفته ایم، ولی به دلیل اینکه الزام خاصی از نظر داخلی برای استفاده از این کارت ها، وجود نداشت، زیاد از کارت های هوشمند استفاده نکردیم.

بیگی، یکی از چالش های اصلی در حوزه ارتباطات بین المللی را بهره گیری از کارت های هوشمند در نظام بانکی داخلی دانست و تصریح کرد: برای این مهم باید دو اقدام انجام شود؛ نخست اینکه زیرساخت های بانک ها آماده شود و دوم اینکه قوانین و مقررات این کارت ها فراهم شود، به نحوی که هر بانکی کارت هوشمند صادر می کند بتواند در خارج از کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد.

تدوین استانداردهای هوشمندسازی کارت ها

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی، عملیاتی شدن روش مذکور را نیازمند برخی پروتکل های ارتباطی عنوان کرد و افزود: پروژه ای را به همین منظور از شش ماه گذشته آغاز کرده ایم و امیدواریم تا تیرماه سال آینده آن را به اتمام برسانیم تا کشور ما استانداردهای هوشمند سازی کارت ها را رعایت کنند.

وی درباره اینکه آیا بعد از آماده سازی استانداردها، تغییری در کارت های بانکی ایجاد خواهد شد؟ تصریح کرد: تغییرات در حوزه کارت یکی از بحث های چالشی و جدی است و به همین دلیل در کشورهای دیگر به رغم اقداماتی که انجام شده، اما هنوز نتوانسته اند کارت ها را تجمیع کنند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با تاکید براینکه یکی از موضوع های اصلی در این حوزه، هزینه هایی است که این کار می تواند به بانک ها تحمیل کند، افزود: سیاست بانک مرکزی در این حوزه تعریف محصولات جدید است که مشتری هم بتواند از خدمات کارت های هوشمند در پرداخت های برون خط و هم از پرداخت های خارج از کشور استفاده کند.

وی در تعریف پرداخت های برون خط این نکته را مورد تاکید قرار داد که در این روش نیازی نیست که همیشه ارتباط مرکز (بانک صادرکننده کارت) برقرار باشد، بر همین اساس این امر به دو شکل بدون رمز و یا حتی با رمز و به صورت آفلاین انجام می شود. در این روش به هر دلیلی اگر شبکه قطع بود، اما باز کار مشتری انجام می شود.

بیگی در باره اینکه آیا این سیاست در خودپردازها نیز عملیاتی می شود؟ گفت: خیر، این طرح به دلیل اینکه خدمات خودپردازها محدود است بیشتر روی حوزه پایانه های فروش معنی پیدا می کند، ضمن اینکه تقریبا پایانه های فروش 60 درصد تراکنش ها را به ثبت می رسانند.

وی در ادامه تصریح کرد: بنابراین پرداخت های برون خط که می تواند یکی از محصولات جانبی هوشمند سازی باشد، یکی از سیاست هایی است که مشتریان را ترغیب می کند که به این سمت حرکت کنند.

بیگی، پرداخت های خارج از کشور را یکی دیگر از ابزارهای هوشمندسازی کارت های بانکی برشمرد و افزود: این کارت ها ریالی هستند و مشتری از همین کارت در خارج از کشور استفاده می کند به این صورت که با توجه به نرخی که با بانک توافق شده، بانک مبلغ ارز را پرداخت کرده، ولی از حساب مشتری ریال برداشت می کند.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در همین ارتباط به روابط بانکی ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: با روسیه هم همین مدل را داریم، منتهی این مسئله در حوزه کارت های هوشمند نبوده، بلکه در حوزه کارت های مگنت در حال انجام است.

وی با تاکید براینکه حرکت به سمت EMV حدود 600-700میلیون دلار هزینه در حوزه کارت خواهد داشت، تصریح کرد: اما این هزینه نباید یکباره پرداخت شود، بلکه باید به تدریج و هر زمان که تاریخ کارت ها تمام می شود، بانک ها آماده باشند که کارت جدید را با قابلیت هوشمند در اختیار مشتری قرار دهند.

هزینه کارت های هوشمند حدود 10هزار تومان برآورد می شود

محمد بیگی ادامه داد: هزینه صدور این کارت ها با توجه به قابلیت هایی که دارند 2 تا 2.5 برابر کارت های مگنت و در محدوده 10هزار تومان خواهد بود.

او تاکید کرد که معمولا این پروژه ها در کوتاه مدت اجرا نمی شوند و سه تا پنج سال زمان برای اجرای کامل آن نیاز است. این هم به دو دلیل است، یک اینکه زمان صدور کارت ها معمولا سه ساله است و دوم هم اینکه مشتری نباید تغییراتی در این حوزه داشته باشد، چراکه مشتری هایی که کارت های خیلی ساده هم دارند باید بتوانند در این شبکه از خدمات استفاده کنند.

وی گفت: هم اکنون در فاز برنامه ریزی هستیم تا بتوانیم کارهایی که بانک ها باید انجام دهند به صورت مشخص و مدون ابلاغ کنیم تا آنها هم بدانند در چه مسیری حرکت خواهند کرد.

تصویرها
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرد / پرونده تجمیع کارت‌های بانکی روی‌میز بانک مرکزی است
نمایش موجودیت‌ها