date_range دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۲۷:۰۰ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

هدف ملک سمان از تماس با اردوغان چه بود؟

هدف ملک سمان از تماس با اردوغان چه بود؟
منبع خبر: افکار نیوز

تماس تلفنی «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر توافق مخفیانه آنکارا و ریاض برای مختومه کردن پرونده ناپدید شدن روزنامه‌نگار معارض سعودی در استانبول را در پی داشت.

به گزارش ،

یک مقام ترکیه‌ای می‌گوید که اردوغان و ملک سلمان درباره راهی برای روشن ماجرای مفقود شدن «جمال خاشقچی» صحبت کرده‌اند.

وبگاه امنیتی « دبکافایل » وابسته به منابع اطلاعاتی رژیم صهیونیستی اما گزارش داد با اینکه سلمان هنوز تماس تلفنی با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را رد می‌کند، اما با اردوغان تماس گرفت تا او را به سکوت کردن درباره این پرونده راضی کند.

این وبگاه به نقل از منابع خود نوشت: «به احتمال زیاد، توافقی بین ریاض و آنکارا توسط شاهزاده خالد بن فیصل آل سعود که دیپلمات کارکشته‌ای است و از پنجشنبه گذشته به عنوان فرستاده ویژه سلطنتی به آنکارا سفر کرده، حاصل شده است».

دبکافایل با اشاره به اینکه انتظار می‌رود طی روزهای آتی بیانیه‌ای مشترک توسط آنکارا و ریاض درباره دانسته‌ها از پرونده خاشقچی منتشر شود، نوشت: «این بیانیه البته هرچیزی که دستگاه‌های اطلاعاتی دو کشور می‌دانند را آشکار نخواهد کرد بلکه چیزی که توسط سلمان و اردوغان تایید شده را علنی می‌کند».

این وبگاه صهیونیستی ضمن ادعای اینکه اردوغان قطعا هزینه سنگینی را از سعودی‌ها برای مختومه کردن  پروند خاشقچی ستانده است، افزود: «بعد از فرونشاندن خشم بین‌المللی درباره این پرونده، ملک سلمان به سراغ مقابله با ناآرامی‌ها و اعتراضاتی که در خانه علیه پسرش یعنی ولی‌عهد محمد بن سلمان ایجاد شده، خواهد رفت».

بر اساس بیانیه‌ای که در خبرگزاری دولتی عربستان سعودی (واس) منتشر شد، تماس تلفنی شب گذشته با اردوغان، به درخواست سلمان برقرار شده و او طی آن از اردوغان به دلیل «استقبال از طرح پادشاهی سعودی برای ایجاد یک کارگروه مشترک برای بحث درباره مفقود شدن جمال خاشقچی تبعه سعودی» تشکر کرده است.

هدف ملک سمان از تماس با اردوغان چه بود؟
لحظه ورود خاشقچی به کنسولگری سعودی در استانبول

خاشقچی ۵۹ ساله در تاریخ دهم مهر (دوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد، اما خروج وی از این ساختمان ثبت نشده است. ( + ) چهار روز بعد (چهاردهم مهر – ششم اکتبر)،‌ خبرگزاری رویترز به نقل از دو مسئول ترکیه‌ای گزارش داد که وی احتمالا کشته شده است.

وزارت خارجه ترکیه نیز ضمن احضار دو مرتبه‌ای سفیر عربستان سعودی در آنکارا، خواستار تفتیش کامل ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول شده است. ( + ) اردوغان نیز با هشدار به مقامات سعودی، تاکید کرد که آنها باید ثابت کنند خاشقچی سالم از کنسولگری خارج شده است.

بعد از گزارش «نیویورک تایمز» مبنی بر به قتل رسیدن و سپس تکه تکه شدن جسد خاشقچی برای انتقال راحت‌تر به بیرون از ساختمان کنسولگری ( + ) روزنامه «صاباح» ترکیه نیز بامداد چهارشنبه با انتشار نام و تصویر 15 سعودی مشکوک به دست داشتن در پرونده خاشقچی، جزئیاتی جدید و تکان‌دهنده از این ماجرا نقل کرد .

یک تحلیلگر ارشد و ستون‌نویس این روزنامه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از ابعاد و عواقب جنایت احتمالی سعودی‌ها علیه روزنامه‌نگار معارض خود در کنسولگری استانبول گفت. ( + ) نیروهای امنیتی ترکیه روز جمعه از قصد خود برای حفاری مکان‌هایی در استانبول که احتمال می‌دهند بقایای جسد خاشقچی در آنجا پراکنده و دفن شده است، خبر دادند. 

تصویرها
هدف ملک سمان از تماس با اردوغان چه بود؟
نمایش موجودیت‌ها