date_range دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۴۸:۰۰ ب.ظ

قاسمی: اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند را نه تایید و نه تکذیب می‌کنم

قاسمی: اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند را نه تایید و نه تکذیب می‌کنم
منبع خبر: افکار نیوز

سخنگوی وزارت خارجه گفت که سیاست ایران در قبال بحران یمن از ابتدا روشن بوده و تغییر مواضع درباره یمن نداریم.

به گزارش ،

بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت. 

وی یاد و خاطره شهدای هفتم تیر را گرامی داشت.

قاسمی ابراز امیدواری کرد تیم ملی فوتبال در بازی امشب پیروز میدان شوند.  

سفارات استرالیا آنلاین پاسخگوی متقاضیان است/خدمات کنسولی معلق نشده

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه سفارت استرالیا در تهران ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان را به حالت تعلیق در آورده است، گفت: یادداشتی که وزارت خارجه دیروز از سفارت استرالیا دریافت کرد حاکی از آن است که به دلایل بهینه کردن کار و خدمات و کاهش نیروی انسانی در سفارت در بخش کنسولی، سفارت استرالیا در تهران بطور کامل سعی کرده از ارائه خدمات اینترنتی استفاده کند و بصورت آنلاین پاسخگوی درخواست متقاضیان ایرانی باشد.

وی افزود: اگر برداشت من از یادداشت  درست باشد به معنی تعلیق نیست به معنی آن است که شکل ارائه ویزا در تهران تغییر کرده است. 

 

* تبریک به اردوغان و مردم ترکیه 

سخنگوی وزارت خارجه ضمن تبریک به اردوغان برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به مردم ترکیه هم تبریک گفت که در انتخابات باشکوه و فراگیر حضور یافتند. 

وی برای دولت منتخب مردم در ترکیه آروزی موفقیت کرد و افزود: در آینده وضعیت جدید می تواند نویدی برای ما باشد که با ترکیه در سطوح مختلف همکاریهای بیشتری را سامان دهیم و این وضعیت می تواند کمک بسزایی در تثبیت صلح و امنیت در منطقه  کند.

قاسمی ابراز امیدواری کرد که دو کشور در بحث سوریه و ثبات و امنیت در این کشور همکاری بیشتری را در آینده هم داشته باشند. 

وی در ادامه و در پاسخ به سوالی درباره اقدامات ایران در قبال بحران یمن گفت: سیاست ایران در قبال بحران یمن از ابتدا روشن بوده و تغییر مواضع درباره یمن نداریم، تجاوز ائتلاف را محکوم کرده و امیدواریم جامعه جهانی این شرایط دشوار مردم یمن را بیش از گذشته درک کند و در جهت توقف تجاوز به این مردم تلاش کنند.

قاسمی افزود: ایران سعی کرده در تماس با سایر دول و مجامع بین المللی صدای این مظلومیت و قربانیان تجاوز عربستان را منتقل کند و به دنبال راهکاری است که تجاوز متوقف و کمکهای انساندوستانه و امدادی برای مردم یمن ارسال شود.

* برجام را هنوز مستحکم می دانم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره برجام خاطرنشان کرد: برجام را هنوز مستحکم می دانم و با توجه به مکانیسمی که در آن طراحی شده بود با هوشیاری تیم مذاکره کننده هسته ای، آنچنان پایدار است که علیرغم خروج غیرقانونی و یکجانبه آمریکا هنوز پابرجاست. 

* خبر اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند را نه تایید و نه تکذیب می کنم/باید بررسی کنیم

قاسمی در پاسخ به سوالی درباره اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند عنوان کرد: اطلاع دقیقی در این باره ندارم، نه تایید می کنم و نه تکذیب، از شما می شنوم باید بررسی کنیم و بعد اطلاع رسانی خواهیم کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به ایران نیز گفت: ما بطور روزانه و مرتب در تماس با اروپا هستیم و کارشناسان ما در تماس با اروپایی ها هستند. کارها دنبال می شود و امیدوار و خوشبین هستیم که اروپا و روسیه و چین بتوانند خواسته های به حق ایران را تامین کنند و علیرغم کندی که وجود داشته و دارد، اروپا بتواند با سرعت بیشتر و در زمان کمتر این بسته را ارائه کند و بعد از دریافت آن قطعا ایران تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد. 

* هفته های آینده نشست آستانه درباره سوریه برگزار می شود

وی گفت که طی هفته های آینده نشست آستانه درباره سوریه برگزار خواهد داشت و درباره ادعاهای مطرح شده درخصوص حضور نیروهای ایران در سوریه افزود: ما نیرو در سوریه بعنوان نیرو و پایگاه نداریم، با توجه به درخواست دولت سوریه نیروهای مستشاری ما به کمک دولت سوریه رفتند و این کمها ادامه دارد و تا حضور تروریستها این کمکها ادامه دارد.

قاسمی ادامه داد: تا زمانی که دولت سوریه این کمکها را نیاز داشته باشد و از ما بخواهد این کمکها را ادامه خواهیم داد، طی سالهای گذشته با این کمکها، دولت سوریه در شکست تروریستها به موفقیتهایی نایل شد. 

 

نمایش موجودیت‌ها