date_range سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۰۲:۰۰ ب.ظ

اختصاص ارز 4200 تومانی به قطعه‌سازان و خودروسازان مورد تایید نیست

اختصاص ارز 4200 تومانی به قطعه‌سازان و خودروسازان مورد تایید نیست
منبع خبر: پرشین خودرو

/اختصاصی/برداشت هیجانی و نادرست از مصوبه اخیر دولت؛ پرشین خودرو: براساس آخرین اطلاعات در مصوبه جدید دولت فقط بند 5 بسته جدید ارزی اصلاح و بر این اساس مواد اولیه و ملزومات خطوط تولید از جمله خودروسازان و قطعه‌سازان از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز معاف شدند.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو با اعلام این مطلب اظهار داشت: موضوعی که امروز در رسانه ها مطرح شده مبنی بر اینکه ارز 4200 تومانی به خودروسازان و قطعه سازان اختصاص می یابد، برداشت صحیحی نیست و بعید است چنین تصمیمی از سوی دولت اتخاذ شده باشد.

آرش محبی نژاد با اشاره به اینکه خبر اختصاص ارز 4200 تومانی به قطعه سازان و خودروسازان مورد تایید نیست، تصریح کرد: مصوبه اخیر دولت تنها مربوط به حذف مابه التفاوت ارز خودروسازان و قطعه سازان برای کالاهای مانده در گمرکات است و نباید برداشت های هیجانی و نادرست را در این شرایط به جامعه منتقل کرد.

به گفته وی روز گذشته اصلاح مصوبه ای که هفته گذشته در هیات دولت مصوب شد توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است بر این اساس تمام مواد اولیه و ملزومات که محصول نهایی آنها آن با ارز 4200 تومانی قیمت گذاری شده است از پرداخت مابه التفاوت معاف هستند و خودروسازان و قطعه سازان و بسیاری از کارخانجات تولیدی نیز که قیمت فروش آنها بر اساس ارز 4200 تومان بوده به طور استثناء در ترخیص مواد اولیه از پرداخت مابه التفاوت ارز 4200 تومانی معاف می شوند.

محبی نژاد تصریح کرد: البته اجرای آن منوط به تایید وزارتخانه مربوط تولیدی است که برای خودروسازان و قطعه سازان این وزارت صنعت و معدن است که تصمیم می گیرد که نامه آن خود ارسال کند و یا به سازمان حمایت واگذار کند هر چند بر اساس آخرین اخبار تا آخرین ساعات روز گذشته نیز این مصوبه به گمرک ابلاغ نشده است.

در مصوبه دولت 3 گروه کالایی شامل معافیت ترخیص می شوند

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور گفت: در مصوبه ای که روز گذشته نامه آن توسط دکتر جهانگیری ابلاغ شد 3 مدل معافیت وجود دارد معافیت اول برای ترخیص ماشین آلات، تجهیزات و لوازم و قطعات یدکی خطوط تولید، معافیت بعدی برای مواد اولیه ای که برای تولید کالایی که با راز 4200 تومانی قیمت گذاری شده بوده و معافیت سوم برای ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی است.

 

اختصاص ارز 4200 تومانی به قطعه‌سازان و خودروسازان مورد تایید نیستمحبی نژاد با اشاره به برداشت های نادرست صورت گرفته در خصوص طرح این معافیت ها در صنعت خودرو و قطعه سازی افزود: این معافیت برای مواد اولیه و قطعاتی که با قیمت ثابت به خودروسار فروخته شده و یا ثبت نام خودرویی که با قیمت ثابت تعیین و به فروش رسیده است.

2 معضل قطعه سازان با گمرک/ هیچ مکانیزمی برای پرداخت مابه التفاوت موادی که سال گذشته خریداری شدند، وجود ندارد

وی در ادامه با اشاره به دو معضل قطعه سازان با کمرک اظهار داشت: بخشی از این مربوط به مواد اولیه ای که از فروردین ماه امسال با ارز 4200 تومانی وارد شده و قطعه ساز و خودروساز با این نرخ با بانک های عامل و مرکزی تسویه حساب کرده و ارز آن هم به طرف خارجی حواله شده و معامله قطعی و غیر قابل برگشت است.

این قطعه ساز داخلی افزود: معضل بعدی که کهنه تر و هنوز هم ادامه دارد مربوط به برخی از قطعه سازانی است که قبل از ابلاغ مصوبه ارز 4200 تومانی، کلی مواد اولیه و کالا را خریداری کردند و بخشی از آن را پرداخت و بخشی را هم در زمان حمل و یا به صورت بلند مدت و یا اعتباری خرید کردند و تاکنون برای باقی پول آن و پرداخت مابه التفاوت آن به طرف خارجی هیچ مکانیزمی ارائه نشده است و عنوان شده که این مواد از شمول این قانون خارج و باید بر اساس ارز نیمایی حواله شده و ترخیص شوند.

مواد اولیه قطعه سازانی که به زودی مرجوع می شوند

وی تصریح کرد: بر این اساس هم اکنون انباشت زیادی از کالای وارداتی بابت مایحتاج قطعه سازی که از قبل از سال جدید صورت گرفته وجود دارد که بخشی از پول حواله شده و بخشی تاکنون حواله نشده و اجازه ترخیص ندارند چرا که طرف خارجی تا زمانی که پولش را نگیرد اسناد و مدارک را تحویل نمی دهد و متاسفانه به زودی این قطعات و مواد اولیه مرجوع می شوند چرا که مهلت شش ماهه ترخیص آن می گذرد.

محبی نژاد در ادامه با ابراز تاسف از وضعیت بسیار متزلزل و بدون ثبات دولت در تصمیمات، گفت: اعلام مصوبات غلطی که بعد از 24 ساعت به اشتباه آن پی برده و اصلاحیه زده می شود نشان می دهد که تمرکز تصمیم گیری در کل حاکمیت اعم از دولت و مجلس وجود ندارد و همگی اقدامات هیجانی و ناپخته ای است که امید می رود هر چه سریعتر حاکمیت به ثبات در تصمیمات دست یابد.

تصویرها
اختصاص ارز 4200 تومانی به قطعه‌سازان و خودروسازان مورد تایید نیست
نمایش موجودیت‌ها