date_range یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۱۱:۱۷ ق.ظ

در نشست کمیسیون تلفیق بودجه مطرح شد اختصاص 7 هزار میلیارد تومان برای رفع فقر مطلق

دنیای اقتصاد : اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸، عصر دیروز نخستین جلسه رسمی خود برای بررسی کلیات و جزئیات لایحه بودجه سال آینده را برگزار کردند؛ جلسه‌ای که در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد.

محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ در تشریح جلسه دیروز این کمیسیون، از اختصاص ۷ هزار میلیارد تومان برای رفع فقر مطلق در این لایحه خبر داد. مفتح با اشاره به حضورمحمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی و بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت در این جلسه توضیح داد: بودجه رفع فقر مطلق به افرادی تعلق می‌گیرد که درآمد آنها از حداقل مستمری که کمیته امداد امام خمینی(ره) پرداخت می‌کند کمتر است، در واقع دولت به دنبال آن است که همه اقشار برابر حداقل مستمری کمیته امداد، دریافتی داشته باشند، برای این هدف ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار دیده شده است.همچنین سیده‌فاطمه ذوالقدر از اعضای کمیسیون تلفیق در گفت‌و‌گو با «ایرنا» توضیح داد که ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با فقر عمومی، شامل زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های زیر نظر بهزیستی و... در نظر گرفته شده و قرار است در سال ۹۸ براساس بودجه، حقوق مددجویان افزایش یابد.

تامین کالای اساسی

ازسوی دیگر، مفتح با اشاره به تخصیص ۱۴ میلیارد دلاری برای تامین کالاهای اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در لایحه بودجه ۹۸، به خبرگزاری فارس گفت: براساس درآمد و هزینه‌های پیش‌بینی‌شده در لایحه بودجه سال ۹۸، اهداف کلانی در بخش اشتغال، تمرکز دولت در لایحه بودجه بر اشتغال‌زایی در حوزه مسکن است که در بافت‌های فرسوده شهر و مسکن اجتماعی این هدف دنبال می‌شود.سخنگوی کمیسیون تلفیق در ادامه با اشاره به سخنان عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی در نشست دیروز درخصوص مسائلی که بر سر ارز در سال ۹۷ پیش آمد و نیز درباره پیش‌بینی شرایط ارزی سال آینده توضیحاتی ارائه کرد. همچنین بیژن زنگنه وزیر نفت هم از شرایط درآمد و صادرات نفت در سال ۹۸ گزارشی داد و با اشاره به میزان صادرات و درآمد نفتی پیش‌بینی‌شده برای سال آینده گفت که با فرض اعمال تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، اعداد و ارقامی که برای این بخش در لایحه بودجه پیش‌بینی شده، مطابق با واقعیت‌ها است.فاطمه ذوالقدر نیز در این باره به «ایرنا» گفت که وزیر نفت در جلسه دیروز کمیسیون تلفیق بیان کرد: با توجه به اینکه در دوران تحریم‌ها قرار داریم، فروش نفت در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور کم شده و به یک و نیم میلیون بشکه در روز رسیده است.

پیش‌بینی ایجاد بیش از یک میلیون شغل

همچنین دیروز محمود نگهبان سلامی عضو کمیسیون تلفیق ۹۸، از پیش‌بینی رئیس سازمان برنامه و بودجه برای ایجاد بیش از یک میلیون شغل در سال ٩٨ خبر داد. نگهبان سلامی در گفت‌وگو با «ایسنا» افزود: محمدباقر نوبخت همچنین گفت ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد یک میلیون و ۷۷ هزار شغل در سال ۹۸ در نظر گرفته شده و همچنین ۱۴ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی و دارو پیش‌بینی شده است.براساس اظهارات اعضای کمیسیون تلفیق بودجه، رای‌گیری درباره کلیات لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور به جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون تلفیق موکول شد.

کپی شد


نمایش موجودیت‌ها