date_range دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۲۸:۳۴ ق.ظ

اقتصاد در گذر زمان از معرفی حکیم الملک به‌عنوان وزیر مالیه تا طرح واردات جنازه

موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی اولین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی ، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی اولین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

1 مرداد 1289 ، مستوفی ‌الممالک، رییس الوزرا وزیران خود را به نایب السلطنه و مجلس بدین صورت معرفی کرد: فرمانفرما، وزیر داخله- حسینقلی نواب، وزیر خارجه، قوام السلطنه، وزیر جنگ، حکیم الملک، وزیر مالیه، دبیرالملک، وزیر عدلیه، شهاب ‌الدوله وزیر پست و تلگراف.

1 مرداد 1307 ، به پیشنهاد وزیر مالیه و تصویب‌ هیات وزیران، پنج نفر برای هیات نظارت بانک ملی تعیین شدند که عبارتند از: علیرضاخان بهاءالملک، نیرالملک هدایت، مدبرالدوله سمیعی، منصورالسلطنه عدل و فطن الملک جلالی. همچنین در این روز، عبدالحسین تیمورتاش که به اروپا سفر کرده بود پس از ملاقات با سران کشورها و عقد چند قرارداد و خرید کشتی به تهران بازگشت.

1 مرداد 1308 ، محمدعلی فرزین به کفالت وزارت مالیه منصوب شد.

1 مرداد 1309 ، اداره نان تهران به بلدیه واگذار و خرید و فروش گندم آزاد شد. مشروط بر اینکه گندم فقط از دروازه حضرت عبدالعظیم وارد شود که کنترل بر آن مقدور باشد.

1 مرداد 1316 ، سرلشگرامان الله جهانبانی رییس اداره کل صناعت از کار برکنار و خلع درجه شد و به زندان افتاد. همچنین در این روز، کارخانه هواپیماسازی شهباز افتتاح شد.

1 مرداد 1322 ، وزارت امور خارجه طی بخشنامه ‌ای به نمایندگی‌ های ایران در خارج اعلام کرد چون از سوی مجلس شورای ملی اختیارات زیادی به دکتر میلسپو رییس کل دارایی داده شده‌، وی مایل است رونوشت گزارش های اقتصادی نمایندگان دولت ایران در خارج برایش ارسال شود.

1 مرداد 1334 ، لایحه قانون اصلاحیه آیین دادرسی مدنی تصویب شد.

1 مرداد 1346 ، ایران و شوروی موافقتنامه جدیدی درباره گسترش آتی همکاری ‌های اقتصادی میان دو کشور امضا کردند.

1 مرداد 1354 ، ساخت ساختمان جدید برای موسسات دولتی تهران ممنوع شد مگر اینکه موسسه جدیدالتاسیس باشد. همچنین در این روز، برای مبارزه با گرانفروشی یک ستاد تشکیل شد. این ستاد دارای اختیارات وسیعی مانند حبس و تبعید و جریمه بود. این ستاد در وزارت بازرگانی استقرار داشت.

1 مرداد 1359 ، امام خمینی (ره) در نامه ای به ابوالحسن بنی صدر با پیشنهاد وی در مورد انتخاب فرزند ایشان سیداحمد خمینی برای احراز مقام نخست وزیری مخالفت کردند.

1 مرداد 1377 ، غلامحسین کرباسچی پس از 7 جلسه محاکمه به 2 سال حبس، 10 سال انفصال از خدمت و یک میلیارد و ششصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

1 مرداد 1396 ، احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی با اشاره به کمبود جنازه در دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور گفت: اکنون بحث وارد کردن جسد از خارج از کشور مطرح شده که نیاز به بررسی بیشتری دارد.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصادنمایش موجودیت‌ها