date_range پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۱۴:۳۲ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

تانکرهای سوخت بی ترمز می‌تازند؛ کابوسی که در کردستان پایانی ندارد/ بار دیگر زخمهای کهنه‌سرباز کرد

سنندج- برخورد، واژگونی و انفجار تانکرهای حامل سوخت در جاده های کردستان کابوسی برای مردم این دیار شده است که گویا پایانی برآن نیست و این معضل سالهاست که همچنان قربانی می گیرد.

خبرگزاری مهر - استان ها؛ چنورصادقی: تانکر حمل سوخت، خودرویی که عنوان آن لرزه بر تن کردستانی ها می اندازد و یادآور خاطرات تلخ و فراموش نشدنی برای مردم این دیار شده است و هر جا نامی از آن برده می شود آنچه در ذهن می آید عملکرد و نحوه کارکرد آن نیست بلکه  واژگونی و برخورد و مرگ و مصدومیت و آلودگی است.

متاسفانه در طول سال بجای اینکه با تردد این خودروها شاهد رونق اقتصادی و درآمدزایی بیشتر در استان باشیم، آنچه  سهم استان ما شده و نظاره گر آن شدیم،  گرفتن جان مردم و آلودگی منابع آبی و محیط زیست و استهلاک مسیرهای تردد این تانکرهای سوخت است.

هر بار که حادثه ای مربوط به تانکرهای حامل سوخت در کردستان روی می دهد زخم کهنه وارد شده بر پیکره سنندج بار دیگر سرباز می کند و هم چون فیلمی  در اذهان مردم پخش مجدد می شود.

اسفندماه سال ۸۱ تانکر حامل مواد شیمیایی در محوطه سد قشلاق سنندج واژگون و محتویات آن وارد آب سد که منبع تامین کننده آب این شهر با جمعیتی بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر بود، شد. در پی این حادثه در سال ۸۲ تردد خودروهای حامل مواد خطرناک از این مسیر ممنوع گشت ولی همچنان شاهد تردد تانکرهای سوخت در این مسیر هستیم.

پاسکاری پررنگ تر از نظارت و پاسخگویی

هر ماه یک یا دو دستگاه تانکر حامل مواد سوختی در جاده های کردستان و اکثرا در مسیر منابع آبی اعم از رودخانه ها وچاه های عمیق واژگون می شوند که نتیجه آن هم آلودگی منابع آبی به ویژه در روستاها شده که هفته گذشته مدیرعامل شرکت آبفار کردستان درکارگروه سلامت وامنیت غذایی استان هشدارهایی در رابطه با لطمات وقوع این حوادث داد.

 بارها درخصوص ایمن نبودن و نامناسب بودن جاده های کردستان و حتی تعبیر آن به قتلگاه شنیده ایم ولی متاسفانه همچنان بر تعداد قربانی های حوادث جاده ای اعم از داخل و خارج شهری افزوده می شود.

یکی از مسیرهایی که بیشترین تصادفات تانکرهای سوخت در آن روی می دهد جاده ترانزیتی مریوان-سنندج است، مسیری که به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان ممانعت از تردد خودروهای سوخت ترانزیتی در آن از اختیار مسئولان استانی خارج است.

حال که مسئولان استان توپ را درزمین مسئولان کشوری انداخته اند، انتظار می رود لااقل آنها تدبیری برای حل این معضل بیابند تا دیگر جانی به دلیل تردد این تانکرها گرفته نشود.

تانکرهای سوخت بی ترمز می‌تازند؛ کابوسی که در کردستان پایانی ندارد/ بار دیگر زخمهای کهنه‌سرباز کرد

جایگزینی نظارت و پاسخگویی مسئولان بجای پاسکاری آن آرزوی مردم ما شده است، بعد از وقوع هر حادثه و اتفاقی هم که در نتیجه آن نواقص و مشکلات موجود در جامعه بیشتر هویدا می شود، این آرزو هم دست نیافتنی تر خواهد شد.

آسمانی شدن ۱۱ نفر دربرخورد تانکرسوخت با اتوبوس مسافربری

ساعات اولیه بامداد روزچهارشنبه بیستم تیرماه امسال یک دستگاه تانکرسوخت با اتوبوس مسافربری در کمربندی دکتر حسینی شهر سنندج برخورد می کند و سپس منفجر می شوند، صدای انفجار به حدی بالا بوده که تعداد زیادی از مردم در مناطق مسکونی اطراف ترمینال سنندج آن را شنیده و به سرعت خود را به محل حادثه رساندند.

اتوبوسی که قرار بود مسافرانش را به تهران برساند بعد از خروج از ترمینال  هم چون روال همیشگی و مرسوم چند لحظه ای برای سوار کردن مسافرانی که یا جا مانده اند و یا قدرت مالی برای پرداخت بلیط را ندارد و اینگونه بهای کمتری از آنها گرفته می شود، توقف می کند و در همین زمان کوتاه تانکر سوختی به دلیل نقص فنی با  اتوبوس برخورد می کند و فوری منفجر می شود.

این اولین تصادف خودروهای سنگین  در کمربندی دکتر حسینی نبود، سال های گذشته هم در همین مسیر شاهد برخورد این خودروها بوده ایم و نمونه آن برخورد و واژگونی یک دستگاه تریلر حامل میل‌ گرد با خودروی سواری پژو بود که در این حادثه راننده تریلر جان باخت.

حادثه ای باید روی دهد و جان هایی گرفته شود تا مسئولی به مشکلی پی ببرد

استاندار کردستان در مورد علت حادثه برخورد نفتکش با اتوبوس مسافربری سنندج در جمع خبرنگاران گفت: مقصر اصلی این حادثه نفتکش بود که با برخورد به اتوبوس موجب انفجار و آتش سوزی شد .

بهمن مرادنیا با اشاره به اینکه پلاک تانکرسوخت ایران ۲۹ و مربوط به استان کرمانشاه است، عنوان کرد: عراقی بودن این تانکر تکذیب می شود.

وی اضافه کرد: علل وقوع این حادثه به غیر از نقص فنی نفتکش با تعیین نیرو هایی در دست بررسی است .

استاندار کردستان در مورد مشکلات موجود در بلوار دکتر حسینی گفت: بنده شب گذشته شاهد مشکلاتی در این بلوار بودم و در اولین فرصت نسبت به اصلاح آنها اقدام خواهد شد .

همیشه در کشورما همین گونه بوده، به حوادثی که روی می دهد ولی در آن یک نفر کشته و یا چند نفر زخمی می شوند توجه آنچنانی نمی شود وکسی به فکر اصلاح و برطرف کردن دلایل وقوع این حوادث نمی افتد ولی به محض اینکه چندین نفر در تصادفی جانشان را از دست می دهند و مردم به آن واکنش نشان می دهند، مسئولان هم به فکر می افتند که باید برای رفع نواقص و دلایل وقوع این رخدادها کاری کرد.

برخورد با مقصر یا مقصران این حادثه

فرمانده انتظامی استان کردستان هم در رابطه با این حادثه گفت: تانکر نفتکش ساعت ۱۶ و ۲۰ دقیقه روز سه شنبه مورخ ۱۹ تیرماه در پلیس راه مریوان سنندج،  ساعت حرکت آن ثبت شده است.

سردار خرم نیا عنوان کرد: می بایست در روشنایی روز از کمربندی دکتر حسینی عبور می کرد و به دلایل نامعلوم در مسیر توقف داشته است حال این تاخیر چند ساعته باید مورد بررسی قرار گیرد.

رییس کل دادگستری کردستان هم اظهارداشت: به محض وقوع حادثه برخورد تانکر نفتکش با اتوبوس مسافربری، مسئولان استان در صحنه حاضر شدند و از نزدیک حادثه را مدیریت کردند.

علی اکبر گروسی ادامه داد: بلافاصله شورای تامین استان تشکیل شد و تا پاسی از شب ادامه یافت و تصمیمات خوبی درارتباط با شناسایی و انتقال اجساد گرفته شد.

وی با اشاره به اینکه در این حادثه ۱۱ نفر کشته و ۷ نفر هم مصدوم شدند، افزود: پنج نفر از مصدومین به صورت سرپایی درمان و دو نفر هم به مراکز درمانی منتقل شدند.

وی با بیان اینکه آزمایش DNA از ۱۱ جسد انجام و هویت آنها شناسایی شد، بیان کرد: یکی از معاونین دادسرا همراه با بازپرس و تیم جنایی آگاهی استان مامور رسیدگی ویژه به این حادثه شدند تا مقصرین حادثه مشخص شود.

تانکرهای سوخت بی ترمز می‌تازند؛ کابوسی که در کردستان پایانی ندارد/ بار دیگر زخمهای کهنه‌سرباز کرد

رییس کل دادگستری کردستان اظهارداشت: بی شک با مقصر یا مقصران احتمالی این حادثه برخورد قاطع خواهد شد.

مسئولان ارشد کشوری هم چون رییس جمهور، رییس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رییس جمهور، وزیر کشور در پیام های جداگانه ای این حادثه را به مردم تسلیت گفتند و بر بررسی علل وقوع این حادثه هم تاکید کردند.

مسئولان استانی هم در پیام هایی وقوع این حادثه دردناک را تسلیت گفتند، کاش مسئولان در رسیدگی به مشکلات و مواردی که ممکن است جان انسان ها را به خطر بیاندازد نیز هم چون صدور پیام های تسلیت سرعت عمل داشتند.

بعد از گذشت چند روز از وقوع هر حادثه ای تب وتاب آن در میان مردمی که خود هزاران دغدغه و مشکل دارند به مرور فروکش می کند  ولی هیچ گاه به فراموشی سپرده نمی شود و هر بار که اتفاق دیگری می افتد دوباره رنج واندوه حوادث گذشته هم در خاطره مردم زنده می شود.

در استان مرزی هم چون کردستان که مسیرتردد خودروهای ترانزیتی به ویژه خودروهای حامل مواد سوختی است، می طلبد تردد این خودروها با نظارت بیشتر انجام گیرد و حتی اگر شده اکیپی آنها را از مریوان تا خارج شدن از سنندج همراهی کند تا خطری نه جان راننده و نه مردم را تهدید کند.تصویرها
تانکرهای سوخت بی ترمز می‌تازند؛ کابوسی که در کردستان پایانی ندارد/ بار دیگر زخمهای کهنه‌سرباز کرد
تانکرهای سوخت بی ترمز می‌تازند؛ کابوسی که در کردستان پایانی ندارد/ بار دیگر زخمهای کهنه‌سرباز کرد
تانکرهای سوخت بی ترمز می‌تازند؛ کابوسی که در کردستان پایانی ندارد/ بار دیگر زخمهای کهنه‌سرباز کرد
نمایش موجودیت‌ها