date_range سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۵۸:۲۵ ب.ظ

امسال آمادگی نیروگاه‌ها، 98 درصد؛ تامین 95 درصد برق کشور از نیروگاه‌های حرارتی

مدیرعامل نیروگاه‌های حرارتی کشور: امسال ۹۵ درصد برق کشور از نیروگاه‌های برق حرارتی در حال تامین است و این موضوع در دو سه سال اخیر نیز چنین بوده است.

امسال آمادگی نیروگاه‌ها، 98 درصد؛ تامین 95 درصد برق کشور از نیروگاه‌های حرارتیمحسن طرز طلب در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: آمادگی نیروگاه های حرارتی کشور پارسال در زمان پیک 99 درصد بود اما امسال به دلیل­ اتفاقاتی که در برخی از واحدهای نیروگاهی پیش آمد به 98 درصد رسیده است.
وی گفت: در دو نیروگاه بزرگ کشور واحدهایی در دو هفته اخیر دچار مشکل شدند و باعث شد این واحدها از مدار خارج شوند مانند نیروگاه نکا که پره توربین یک واحد 400 مگاواتی آن شکست و تلاش می کنیم به زودی به مدار برگردد و نیروگاه دیگری که متعلق به بخش خصوصی است در استان گلستان دچار نقص فنی شد.
طرزطلب افزود: در دو سه هفته آینده با به مدار آمدن هر دو نیروگاه مجدد به آمادگی حدود 99 درصد می رسیم.
وی گفت: میزان تولید نیروگاه های کشور 52 هزار مگاوات است که 48 تا 49 هزار مگاوات آن از نیروگاه های حرارتی تامین می شود.
مدیرعامل نیروگاه های حرارتی کشور با اشاره به اینکه قرار بود از ابتدای سال 96 تا پیک 97 سه هزار مگاوات نیروگاه حرارتی وارد مدار شود افزود: 2200 مگاوات آن در پایان سال 96 به مدار آمده و 800 مگاوات دیگر از تعهدات ما محقق نشد که اگر واحدهای نیروگاه کاسپین، پرند و زاهدان به مدار آید به حدود سه هزار مگاوات از تعهد پارسال می رسیم.
طرزطلب گفت: این شرکت آمادگی دارد در مرداد ماه اگر سه هزار میلیارد تومان منابع مالی آن تامین شود تا پیک سال 98 پنج هزار مگاوات نیروگاه جدید آماده بهره برداری کند.
وی درباره تامین سوخت نیروگاه ها در سال جاری نیز افزود: برای تامین سوخت نیروگاه ها مشکل نداشتیم گرچه به صورت مقطعی برای تامین سوخت مشکلاتی پیش آمد ولی این مشکلات مانع تولید نیروگاه ها نشد.
طرزطلب گفت: روزانه به طور میانگین بین 240 تا 270 میلیون مترمکعب گاز برای نیروگاه ها مصرف می کنیم که این رقم در زمان پیک روزانه به 270 میلیون مترمکعب رسیده است.
وی با اشاره به اینکه امسال نیروگاه های برقابی ظرفیت تولید کامل را نداشتند، مصرف سوخت در نیروگاه های حرارتی افزایش یافته است، افزود: از ابتدای دولت یازده مصرف گاز نیروگاه ها از 65 درصد سوخت گاز به 90 درصد رسیده و امسال بر اساس دستور رئیس جمهور 100 درصد سوخت گاز نیروگاه ها تامین می شود به خصوص در فصل سرما برنامه ریزی شده تا از سوخت مایع کمتری در نیروگاه ها مصرف کنیم.

 سرمایه گذاران خارجی ساخت نیروگاه ها در ایران فعالند
مدیرعامل نیروگاه های حرارتی کشور گفت: برخی از سرمایه گذاران خارجی که در حال مذاکره با آنها بودیم پس ­از تحریم های جدید آمریکا،​ از مسیر مذاکره خارج شدند اما برخی دیگر مانند روسیه، ایتالیا، چین، ترکیه و آلمان خللی در انجام مذاکرات و تعهدات قراردادی آنها بوجود نیامده است.
طرزطلب در ادامه مصاحبه اختصاصی  افزود: سرمایه گذاران خارجی که از مسیر مذاکره با ایران موقتاً خارج شدند البته هنوز مذاکرات آنها به مرحله قرارداد نرسیده بود مانند کره جنوبی و ژاپن که برای ساخت نیروگاه ری، شهید رجایی و مفتح در حال مذاکره با آنها بودیم تا از فاینانس در این طرح ها استفاده کنیم ولی هم اکنون مذاکرات به حالت تعلیق درآمده است.
وی گفت: برخی طرح ها فاینانس خارجی دارند و به مرحله قرارداد رسیده و مذاکرات نهایی نیز در حال انجام است مانند آلمانی ها که قرار بود در ساخت نیروگاه های کلاس اف به مپنا کمک کنند که اعلام کردند به همکاری خودشان ادامه می دهند.
طرزطلب افزود: روس ها نیز در بندرعباس قرار است نیروگاه سیریک را بسازند که مطالعات اولیه را پیش می برند ولی ال سی هنوز باز نشده و منتظر تایید نهایی بانک روسی هستیم تا بتوانیم ال سی باز کنیم که انتظار می رود این موضوع به زودی محقق شود و عملیات اجرایی طرح سرعت بگیرد.
وی درباره ضرر صنعت برق از مابه التفاوت قیمت تکلیفی و فروش برق گفت: مشکلات فاصله بین قیمت تکلیفی و فروش برق همه به تولید برمی گردد چون در بخش توزیع، انتقال و نگهداری مجبوریم هزینه پرسنل را پرداخت کنیم بر این اساس مبالغی که برای توسعه و تولید باقی می ماند روز به روز با توجه به افزایش هزینه ها کمتر می شود.
­مدیر عامل نیروگاه های حرارتی کشور افزود: به همین دلیل نمی توانیم به تعهدات خود عمل کنیم و سالانه 5 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شود.
طرزطلب گفت: هر سال درآمد صنعت برق افزایش نمی یابد در حالی که هزینه ها افزایش می یابد در نتیجه در بخش تولید و توسعه از برنامه عقب می افتیم.
وی با اشاره به اینکه سالانه برای ساخت 4 تا 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید بین 16 تا 20 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، افزود: همین میزان اعتبار نیز برای بخش انتقال لازم است در حالی که سالانه از درآمدهای فروش برق فقط 20 درصد اعتبارات مورد نیاز برای توسعه ظرفیت نیروگاهی در اختیار ما قرار می گیرد.
طرزطلب به بدهکاری صنعت برق به پیمانکاران و بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: میزان بدهی ما به بخش خصوصی، پیمانکاران، مشاوران صنعت برق حدود 15 هزار میلیارد تومان بوده است که یک سوم آن را پرداخت کردیم و برنامه ریزی شده 5 هزار میلیارد آن را امسال کاهش دهیم و براساس ماده 6 قانون رفع موانع تولید 2 هزار و 800 میلیارد تومان دیگر را نیز کم کنیم که به این ترتیب با پرداخت حدود 8 هزار میلیارد تومان از بدهی این صنعت،​ میزان بدهی ما به کمتر از 2 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.
وی افزود: با کاهش بدهی ها می توانیم وام و تسهیلات بانکی دریافت کنیم و اوراق مشارکت بفروشیم تا بخشی از اعتبار تعهدات خود را تامین کنیم و این ظرفیتی است که در قانون بودجه امسال در تبصره 5 دیده شده و امیدواریم مستندات ما مورد تایید وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی قرار بگیرد تا از محل مطالبات مابه التفاوت صنعت برق بخشی از بدهی ما به صورت تهاتر پرداخت شود.
­مدیر عامل نیروگاه های حرارتی کشور گفت:​ برای اینکه تسهیلات دریافت کنیم باید با بازار سرمایه و بازار پول کار کنیم و برای انجام چنین کاری باید بدهی گذشته خود را به صفر برسانیم.

کاهش تولید گازهای گلخانه ای ربطی به توافقنامه کیوتو یا پاریس ندارد
مدیر عامل نیروگاه های حرارتی کشور گفت: همه سیاست های کشور برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است و این موضوع به طور مستقیم و غیر مستقیم به پیمان کیوتو یا پاریس ارتباط ندارد.
محسن­ طرزطلب در ادامه مصاحبه اختصاصی در پاسخ به این ادعا که برای کاهش گازهای گلخانه ای براساس توافق نامه پاریس میزان تولید نیروگاهی کاهش یافته است، افزود: چنین بحثی در دستور کار نبوده و اعمال نشده است سیاست های کشور، اسناد بالادستی، سند چشم انداز و ابلاغیه مقام معظم رهبری همه برای ­کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است و از یک دهه قبل برای افزایش راندمان نیروگاه ها و کاهش سوخت مصرفی آنها برنامه ریزی شده تا سوخت مایع کمتری استفاده کنیم.
وی گفت: از رده خارج کردن نیروگاه های قدیمی و بهسازی نیروگاه های قابل بازسازی همه از اقدامات و سیاست هایی است که موجب کاهش گازهای گلخانه ای می شود و از سال های قبل این سیاست را دنبال می کنیم.
­مدیر عامل نیروگاه های حرارتی کشور افزود: در کلانشهرها که مشکل آلودگی هوا داریم تلاش می کنیم از طریق مصرف سوخت زیاد آلودگی بیشتری تولید نشود و همه این سیاست ها به دلیل کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بوده و ربطی به کاهش توان نیروگاه ها نداشته است.
طرزطلب گفت: سرمایه گذاری می کنیم که از نسل جدید نیروگاه ها که راندمان بالاتری دارند استفاده کنیم و مصرف سوخت آنها را کاهش دهیم تا آلایندگی این نیروگاه ها کمتر شود که همه اقدامات در جهت سیاست های مقام معظم رهبری، سند چشم انداز،­ قانون برنامه ششم توسعه است و ربطی به پیمان های کیوتو و پاریس ندارد حتی اگر در کاهش گازهای گلخانه ای عمل به آنها در یک مسیر باشد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا برای ساخت 7 هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی که 3 هزار مگاوات آن ساخته شده اما به تعهدات تشویقی آن سازمان برنامه بودجه و وزارت نفت مبنی بر پرداخت سوخت یا قیمت آن از محل صرفه جویی سوخت عمل نشده است افزود: این مشکل هنوز با پیگیری زیاد برطرف نشده اما دولت قصد دارد برای اجرای 3 هزار و 500 مگاوات دیگر از­ سایر روش ها­آن را عملیاتی کند.


 تصویرها
امسال آمادگی نیروگاه‌ها، 98 درصد؛ تامین 95 درصد برق کشور از نیروگاه‌های حرارتی
نمایش موجودیت‌ها