date_range چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۳۸:۳۱ ب.ظ

واردات چین از کره‌شمالی 90 درصد کاهش یافت

سخنگوی گمرک چین اعلام کرد این کشور تحت فشار یکجانبه آمریکا و تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، واردات از کره شمالی را تا بیش از 90 درصد کاهش داده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، 'هوانگ سونگ پینگ' امروز چهارشنبه در یک نشست مطبوعاتی در پکن اعلام کرد واردات این کشور از کره شمالی در ماه ژوئن (خرداد) امسال 92.6 درصد در مقایسه با دوره مشابه سال 2017 میلادی کاهش یافته است.
او گفت: صادرات نفت چین و اقلام دیگر این کشور به کره شمالی در ماه میلادی گذشته (خرداد) در مقایسه با دوره مشابه سال میلادی قبل، 40.6 درصد کمتر شده است.
سخنگوی گمرک چین خاطر نشان کرد به رغم استمرار مذاکرات آمریکا و کره شمالی، محدودیت ها و تحریم های تجاری علیه پیونگ یانگ کاهش نیافته است.
به گفته وی واردات چین از کره شمالی در شش ماه اول سال جاری میلادی 88.3 درصد کاهش یافته و به 103 میلیون دلار رسیده است.
سخنگوی گمرک چین اظهار کرد صادرات این کشور به کره شمالی هم با 43.1 درصد کاهش به 960 میلیون دلار رسیده است.
چین که پیشتر تقریبا نیمی از تجارت و حجم تبادلات انرژی با کره شمالی را به خود اختصاص داده بود اکنون ضمن کاهش صادرات نفت به آن کشور، خرید منسوجات، سنگ آهن و شیلات را از کره شمالی به شدت تقلیل داده و تقریبا ممنوع کرده است.
پکن می گوید که روابط بسیار دوستانه ای با کره شمالی دارد اما از جمله کشورهایی است که تحریم های شورای امنیت سازمان ملل را به اجرا گذاشته و باعث شده است تا درامد ارزی کره شمالی بشدت کاهش یابد.
با وجود کاهش صادران نفت و مواد سوختی از چین به کره شمالی، آمریکا به تازگی از کمیته تحریم های سازمان ملل خواست با فوریت جلو ارسال هرگونه محموله سوخت به کره شمالی را به علت آنکه این کشور به طور غیرقانونی برای دور زدن تحریم ها اقدام کرده است، بگیرد.
واشنگتن در نامه خود انگشت اتهام را به سوی چین و روسیه نشانه گرفته و آورده است این دو کشور در انتقال غیرقانونی سوخت به کره شمالی دخیل بوده اند.
آمریکا در این نامه مدعی شده است 760 هزار بشکه سوخت و تولیدات نفتی از ابتدای سال جاری میلادی تا پایان می(اردیبهشت) به کره شمالی ارسال شده است که بالاتر از سقف تحریم ها یعنی 500 هزار بشکه در سال است.تصویرها
واردات چین از کره‌شمالی 90 درصد کاهش یافت
نمایش موجودیت‌ها