date_range چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۱۲:۴۱ ق.ظ

قیمت واقعی هر کیلو گوشت گوساله چند؟

مقدسی از ثبات نرخ دام زنده در بازار خبر داد و گفت: هر کیلو گوساله نر زنده با نرخ ۳۰ تا ۳۲ هزارتومان از دامداران خریداری می‌شود.
قیمت واقعی هر کیلو گوشت گوساله چند؟

احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران با انتقاد از قیمت نهاده‌های دامی در بازار اظهار کرد: هم اکنون هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۳ هزار و ۷۵۰ تا ۴ هزار و ۵۰۰ و ذرت یک هزار و ۷۰۰ تا یک هزار و ۸۰۰ تومان است که با نرخ مصوب خود فاصله معناداری دارد.

وی افزود: اگرچه پشتیبانی امور دام بخشی از نیاز مرغداران و دامداران را با نرخ مصوب در بازار عرضه می‌کند، اما به سبب ذخایر استراتژیک نمی‌تواند جوابگوی صد درصد نیاز تولید کنندگان باشد.

مقدسی قیمت تمام شده هر کیلو شیر خام را بالای ۳ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که کارخانه‌های لبنی هر کیلو شیرخام را با نرخ مصوب ۲ هزار تومان از دامداران خریداری می‌کنند.

رئیس انجمن صنفی گاوداران تک نرخی شدن ارز را تنها راه حل کنترل قیمت در بازار دانست و افزود: دولت با تک نرخی شدن ارز و پرداخت مابه التفاوت آن به مردم از سودجویی برخی فرصت طلبان جلوگیری می‌کند.

وی از ثبات نرخ دام زنده نسبت به هفته‌های اخیر در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو گوساله نز زنده با نرخ ۳۰ تا ۳۲ هزارتومان از دامداران خریداری می‌شود، در حالیکه قیمت گوشت با افزایش چشمگیر به بیش از ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومان در بازار رسیده است.

مقدسی اختلاف چشمگیر تولید تا مصرف ناشی از سودجویی دلالان و واسطه گری و ممنوعیت صادرات دام زنده و خروج غیر قانونی دام از مرز‌های کشور را عامل اصلی افزایش قیمت گوشت در بازار اعلام کرد.

این مقام مسئول اختلاف قیمت ارز آزاد با دولتی را معضلی برای اقتصاد کشور برشمرد و گفت: با توجه به اختلاف قیمت دلار با ریال، امکان جلوگیری از قاچاق دام از مرز‌های کشور وجود ندارد به طوریکه براساس شنیده‌ها بیش از یک میلیون راس دام زنده از کشور قاچاق شده است.

وی قیمت واقعی هر کیلو گوشت گوساله را ۸۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: این درحالی است که به سبب گپ بین تولید کننده تا مصرف کننده، گوشت با نرخ‌های بالاتری در بازار عرضه می‌شود.

رئیس انجمن صنفی گاوداران در پایان با انتقاد از واردات دام زنده برای تنظیم بازار تصریح کرد: با توجه به خروج دام‌های ژنتیکی از طریق قاچاق، مخالف واردان دام زنده هستیم، از این رو تقاضا داریم با تک نرخی شدن ارز، از خروج غیر قانونی دام از مرز‌های کشور جلوگیری شود./باشگاه خبرنگاران


تصویرها
قیمت واقعی هر کیلو گوشت گوساله چند؟
نمایش موجودیت‌ها