date_range پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۱۲:۰۵ ق.ظ
تعداد 3 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

پارلمان اروپا خواستار بررسی فروش اسلحه به سعودی شد

میزان : پارلمان اروپا با تاکید براینکه تسلیحات اروپایی آتش جنگ را در یمن را شدید کرده است، خواستار بررسی بیشتر فروش تسلیحات به ائتلاف تحت سرکردگی عربستان سعودی شد.

به گزارش رویترز، قانونگذاران اتحادیه اروپا معتقدند که فروش تسلحیات از سوی کشور‌های اروپایی به عربستان سعودی به تلاش‌های این اتحادیه برای کنترل تسلیحات آسیب می‌رساند.

اعضای پارلمان اروپا تاکید کردند که برای صادرات تسلیحات از کشور‌های اتحادیه اروپا باید بررسی‌های بیشتری انجام شود و کشور‌هایی که قوانین این اتحادیه را استهزا می‌کنند، تحریم شوند.

«زابین لوزینگ» عضو آلمانی پارلمان اروپا گفت: سلاح‌های اروپایی مسئول جنگی هستند که در حال وقوع در یمن است.

اگرچه درخواست پارلمان اروپا برای تشدید بررسی‌ها «الزام آور» نیست، اما از زمان قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، این دومین بار است که این نهاد قانونگذاری اتحادیه اروپا خواستار توقف یا تحدید فروش سلاح به عربستان می‌شود.

اتحادیه اروپا که یک چهارم از صادرات کل تسلیحات جهان را در اختیار دارد، دومین صادرکننده بزرگ سلاح پس از آمریکا است و این موضوع ادعای صلح و حمایت از حقوق بشر از سوی کشور‌های اروپایی را به چالش می‌کشد.

قانونگذاران اروپایی معتقدند که فروش تسلحیات به عربستان ۶ مورد از ۸ معیار اتحادیه اروپا برای صادرات سلاح را نقض کرده است.

 

کپی شد


نمایش موجودیت‌ها