date_range چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۱۰:۵۹ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان بنادر اعلام کرد: تحریم‌ها عامل خروج هند از چابهار نشد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: علیرغم تحریم دولت آمریکا، شرکت IPGL هند از کمتر از یک ماه آینده فعالیت خود را به عنوان اپراتور بندر چابهار آغاز خواهد کرد.

محمد راستاد در حاشیه همایش توسعه صادرات از مسیر دریای خزر در جمع خبرنگاران، درباره پیشنهاد تاسیس شرکت مشترک حمل و نقلی میان بخش خصوصی ایران و کشورهای حوزه cis گفت: این پیشنهاد در حوزه حمل و نقل و لجستیک بود؛ چراکه ما ظرفیت زیادی برای ترانزیت از شمال به جنوب و بالعکس از مسیر ایران داریم.

وی افزود: ایجاد یک زنجیره حمل و نقل در کشورهای منطقه باید منسجم و بر اساس منافع مشترک باشد؛ به نحوی که با استفاده از این زنجیره بتوان انتظار بهبود کیفیت حمل و نقل را داشت و همچنین در زمینه ترانزیت نیز تحول اساسی ایجاد کرد.

راستاد مشکل دیگر حمل و نقل کالا در دریای خزر را کمبود تجارت با کانتینر دانست و تصریح کرد: در حالی که در دنیا بیشتر کالاها به استثنای کالاهای فله خشک و مایع با استفاده از کانتینر جابجا می شوند، اما سهم تجارت دریایی از خزر از محل حمل و نقل کانتینری برای کل کشورهای حاشیه این دریا نزدیک به صفر است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: اگر بخواهیم حمل و نقل کانتینری در تجارت دریای خزر شکل بگیرد، باید چارچوب منطقه ای میان کشورهای منطقه وجود داشته باشد و نتیجه حمل و نقل کانتینری افزایش حمل و نقل دریایی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته بنادر شمالی ما حدود ۶ میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا داشتند، اظهار داشت: این میزان تجارت دریایی از بنادر شمالی ایران مشابه الگوی کل تجارتی است که در دریای خزر وجود دارد، با این حال چشم انداز و هدف ما استفاده بهینه از ظرفیت بنادر شمالی است تا بتوانیم به ظرفیت حداقل ۲۵ میلیون تن در سال دست یابیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درخصوص احتمال خروج هندی ها از بندر چابهار به دلیل بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، یادآور شد: چنین موضوعی صحت ندارد و قرارداد ما با هندی ها در حال گذراندن آخرین مراحل تشریفات نوسازی قرارداد است تا بهره برداری موقت از پایانه بندری چابهار توسط هندی ها آغاز شود.

راستاد با تاکید بر اینکه هیچ نگرانی بابت احتمال خروج هندی ها از بندر چابهار وجود ندارد، تاکید کرد: قرار بود قرارداد واگذاری اپراتوری بندر چابهار به طرف هندی، در نیمه ماه ژوئن به امضاء برسد، ولی میان بانک های ما و بانک های هند جهت صدور ضمانت نامه فعالیت شرکت IPGL ، کمی تاخیر به وجود آمد که با پیگیری هایی که داشتیم، توانستیم این مشکل را با بانک عامل ایرانی برطرف کنیم.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: امیدواریم در کمتر از یک ماه آینده شرکت IPGL به عنوان بهره بردار نهایی بندر چابهار کار خود را آغاز کند.تصویرها
مدیرعامل سازمان بنادر اعلام کرد: تحریم‌ها عامل خروج هند از چابهار نشد
نمایش موجودیت‌ها