date_range دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۰۱:۰۷ ق.ظ

تحلیل فایننشال‌تایمز از تغییرات در کابینه روحانی

دنیای اقتصاد : در‌حالی‌که ایران برای دور جدید تحریم‌های آمریکا از اوایل ماه نوامبر آماده می‌شود، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران دست به ترمیم کابینه خود از طریق تغییر تیم اقتصادی عالی خود زده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی با پرداختن به تغییرات انجام گرفته در کابینه حسن روحانی نوشت: انتصابات جدید در زمانی انجام می‌شود که دولت حسن روحانی خود را برای افزایش فشارهای اقتصادی در پی تصمیم ترامپ در خروج آمریکا از برجام و وضع دور جدید تحریم‌ها آماده می‌کند. قرار است گام نهایی محدود ساختن تولید نفت ایران که بقای اقتصادی ایران را تضمین می‌کند و منبع اصلی درآمدهای خارجی این کشور نیز به حساب می‌آید، از ۴ نوامبر اجرایی شود. با توجه به سایه‌ تحریم‌های آمریکا آغاز بحران در اقتصاد ایران قابل لمس است و از سویی ارزش ریال ایران به‌طور محسوسی طی ماه‌های اخیر کاهش یافته است. این موضوع موجب شده است تا بهای اقلام اساسی افزایش پیدا کند و بسیاری از مردم ایران به‌دلیل نگرانی‌های اقتصادی خود به‌سوی خرید سکه‌های طلا، خودرو و حتی آپارتمان برای حفظ سرمایه‌های خود روی بیاورند. روحانی روز یکشنبه از فرهاد دژپسند، به‌عنوان وزیر اقتصاد جدید کابینه خود نام برد.

این استاد اقتصاد هم‌اکنون رئیس مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه کشور است. همچنین محمد شریعتمداری، رضا رحمانی و محمد اسلامی نیز هر یک به ترتیب به‌عنوان وزرای کار، صنعت و راه وارد کابینه خواهند شد. یک تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب در این باره معتقد است که با نگاهی به گزینه‌های پیشنهادی می‌توان دریافت که کابینه جوان‌تر و تکنوکرات‌تر خواهد بود. وی معتقد است که البته این به آن معنا نیست که دولت برای تحریم‌های آتی آماده خواهد بود، بلکه در راستای هماهنگی حرکت می‌کند؛ چراکه فرمان‌پذیری این افراد از روحانی بیشتر خواهد بود. شریعتمداری از وزارت صنعت به وزارت کار می‌رود. اسلامی دانش‌آموخته راه و ساختمان از دانشگاه آمریکا است و رحمانی نیز پیش‌تر قائم‌مقام وزیر صنعت در امور تولید بوده است. حسن روحانی همچنین در ماه جولای رئیس بانک مرکزی را تغییر داد.

کپی شد


نمایش موجودیت‌ها