date_range شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۱۵:۵۸ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

به‌زودی؛ حل مشکل تامین ارز واحدهای تولیدی کوچک

رئیس اتاق اصناف :مشکل تامین ارز همه واحدهای تولیدی با همکاری مسئولان وزارت صنعت و بانک مرکزی در حال برطرف شدن است.

به‌زودی؛ حل مشکل تامین ارز واحدهای تولیدی کوچکبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ، علی فاضلی در نشست مشترک بررسی مشکلات تامین ارز واحدهای صنفی با اشاره به وجود بیش از 3 میلیون واحد صنفی و 66 هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط در کشور افزود: پس از اتفاقات اخیر در عرصه بین المللی و نوسانات شدید ارز مشکلات متعددی برای واحدهای صنفی تولیدی در کشور ایجاد شد و از همان زمان، اتاق اصناف و اتحادیه ها به کمک مسئولان وزارت صنعت جلسات متعددی برای یافتن راه حل برون رفت از این مشکلات برگزار کردند که منجر به برگزاری بیش از 80 جلسه وزیر صنعت با اتحادیه های مختلف و 15 جلسه با اتاق اصناف استانهای کشور شد.
وی افزود: متاسفانه، در مبحث تامین مواد اولیه و اتصال صنایع بزرگ با صنایع تبدیلی و کوچک و متوسط، ارتباط خوبی برقرار نشده بود که در نتیجه، با دستور وزیر صنعت چهار کارگروه مختلف متولی بررسی و حل مشکلات موجود شدند و به نتایج خوبی منجر شد درحالیکه اگر این کارگروهها تشکیل نشده بود مشکل همچنان ادامه می یافت.
فاضلی با اشاره به اینکه صنایع مهمی چون چرم، چوب ، چاپ و بسته بندی و ... به این امر و تخصیص نیافتن ارز دولتی و نبود اتصال به صنایع بزرگ و مهم کشور معترض بودند و این نقطه افتراق، با تدابیر اندیشیده شده و مصوبات کارگروههای چهارگانه در حال از بین رفتن است.
وی با اشاره به وظیفه ذاتی اتاق اصناف ایران برای ایجاد هماهنگی با اصناف سراسر کشور گفت: اتاق اصناف از طریق واحدهای توزیعی متولی توزیع کالاهای مهم و بخصوص در اولویت اول که کالاهای راهبردی و در سبد خانوار است ، نقش مهمی در این میان دارد.
وی افزود: بازار کشور در این سه ماه دستخوش برخی ناملایمات و بداخلاقی ها بود اما اگر کسی قرار است این مشکل را حل کند، خود صاحبان اصلی این حرفه یعنی اتحادیه های صنفی هستند.
رئیس اتاق اصناف افزود: وقتی کنترل و نظارت را در این مباحث به خصوص در خرده فروشی ها به بنگاهها سپرده می شود باید تسهیلات مناسب را هم برای آنها فراهم کنیم.
فاضلی همچنین با اشاره به طرح های اتاق اصناف برای نظارت و پایش بازار گفت: ما چند برنامه کوتاه وبلند مدت برای تنظیم بازار تقدیم مسئولان وزارت صنعت کرده ایم که در برنامه کوتاه مدت، تقویت ساختار بازرسی و کنترل و نظارت بر بازار از طریق اتاق های اصناف و همچنین ایجاد و تقویت شرکتهای تعاونی صنفی در سراسر کشور برای تامین مواد اولیه گنجانده شده است.
وی افزود: در برنامه بلند مدت نیز، یک برنامه بلند مدت دو ساله برای چگونگی کنترل و نظارت بازار تقدیم مسئولان شده است و امیدواریم با تعامل سازنده مسئولان این برنامه ها به مرحله اجرا برسد و این تعامل بوجود آمده تقویت شود چرا که نیاز امروز جامعه ما تعامل و اتحاد بیشتر مردم و مسئولان و فعالان اقتصادی است.

ادامه دارد....تصویرها
به‌زودی؛ حل مشکل تامین ارز واحدهای تولیدی کوچک
نمایش موجودیت‌ها