date_range سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ access_time ۰۸:۱۲:۴۸ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری مکزیک خواستار عذرخواهی اسپانیا و واتیکان شد

تهران - «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهوری مکزیک از اسپانیا و واتیکان خواست تا بابت فتح قاره آمریکا و نقض حقوق بشر در دوره استعمار عذرخواهی کنند.
رئیس‌جمهوری مکزیک خواستار عذرخواهی اسپانیا و واتیکان شد

به گزارش سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، اوبرادور 65 ساله در ویدیویی گفت: نامه ای به «فیلیپ ششم» پادشاه اسپانیا و نامه دیگری به پاپ فرانسیس نوشتم و از آنها خواستم به دلیل آنچه که امروز نقض حقوق بشر می خوانیم از مردم بومی (مکزیک) عذرخواهی کنند.
وی افزود: قتل عام ها و سرکوب هایی در آن دوره صورت گرفت. آنچه فتح نامیده می شود با شمشیر و صلیب انجام شد.
او در ادامه صحبت هایش گفت: زمان آشتی فرارسیده است. اما اجازه بدهید ابتدا خواهان بخشش شویم.
اسپانیا واکنش تندی به رئیس جمهوری مکزیک نشان داد و در بیانیه ای اعلام کرد: دولت اسپانیا بابت نامه ای که رئیس جمهوری مکزیک به پادشاه نوشته عمیقا متاسف است. ما متحوای این نامه را که علنی شده است به شدت رد می کنیم.
این بیانیه افزود: اسپانیایی ها پانصد سال پیش به سرزمین کنونی مکزیک رسیدند. رسیدن آنها را نمی توان بر اساس ملاحظات امروزی قضاوت کرد.
«هرنان کورتس» از فرماندهان دوره استعمار اسپانیا به همراه حدود یک هزار نفر از افرادش در ماه مارس 1519 با بومیان سرزمینی که امروز مکزیک نامیده می شود، درگیر شد و امپراتوری «آزتک» را شکست داد. این جنگ سرآغاز سلطه سیصد ساله اسپانیا بر مکزیک بود.
«نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا نیز در سال 1395 گفته بود که دربار اسپانیا باید از ملت های قاره آمریکا به دلیل نسل کشی 524 سال پیش عذرخواهی کند .


تصویرها
رئیس‌جمهوری مکزیک خواستار عذرخواهی اسپانیا و واتیکان شد
نمایش موجودیت‌ها