date_range سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۰۲:۵۱ ق.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

دو ایرانی در آمریکا بازداشت شدند/ احتمال تجسس بر ناراضیان و مراکز یهودی

دولت آمریکا دو ایرانی را به اتهام تجسس بر مراکز یهودی و جمع آوری اطلاعات درباره شهروندان آمریکایی عضو سازمان مجادهین خلق به نمایندگی از سوی ایران، دستگیر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از بی بی سی،دولت آمریکا دو ایرانی را به اتهام تجسس بر مراکز یهودی و جمع آوری اطلاعات درباره شهروندان آمریکایی عضو سازمان مجادهین خلق به نمایندگی از سوی ایران، دستگیر کرد.

احمدرضا محمدی دوستدار ۳۸ ساله که شهروند ایران و آمریکاست و مجید قربانی ۵۹ ساله که شهروند ایران و مقیم کالیفرنیاست روز ۹ اوت دستگیر شدند. محل دستگیری آنها اعلام نشد.

جان دمرز دستیار دادستان کل آمریکا در امور امنیت ملی، جسی کی. لیو دادستان ناحیه کلمبیا (پایتخت) و مایکل مکگاریتی دستیار موقت مدیر شاخه امنیت ملی اف بی آی روز دوشنبه اتهامات علیه این دو را در بیانیه ای فاش کردند.

دمرز گفت: ادعا می شود که دوستدار و قربانی به نمایندگی از سوی ایران عمل کردند و از جمله مخالفان سیاسی را زیر نظر گرفتند و درگیر سایر فعالیت هایی شدند که می تواند جان آمریکایی ها را به خطر بیاندازد.

مکگاریتی هم گفت: این اتهامات نشانه ادامه علاقه ایران به هدف گرفتن گروه های بالقوه مخالف در آمریکاست.اف بی آی همچنان به شناسایی و اخلال در فعالیت افرادی که به نمایندگی از طرف ایران در پی فعالیت های غیرقانونی در خاک آمریکا هستند،ادامه می دهد.

براساس ادعانامه وزارت دادگستری آمریکا،دوستدار در ژوئیه ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا سفر کرد تا اطلاعاتی امنیتی درباره نهادها و افرادی که دولت ایران دشمن می داند جمع آوری کند. اینها شامل منافع اسرائیل و یهودی در آمریکا و افراد مرتبط با سازمان مجاهدین خلق بود.

دوستدار روز ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۷ یک مرکز یهودیان موسوم به خانه خباد در شیکاگو را زیر نظر گرفت و عکس هایی از جنبه های امنیتی آن تهیه کرد.قربانی هم در روز ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ در یک تجمع سازمان مجاهدین خلق در نیویورک شرکت کرده و از شرکت کنندگان در این تظاهرات علیه حکومت ایران عکس گرفت.

دوستدار حوالی دسامبر ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا بازگشت و در ناحیه لس آنجلس با قربانی تماس گرفت و سپس در جریان دیداری تقریبا دو هزار دلار پول نقد به وی پرداخت کرد و قربانی ۲۸ عکسی که در سپتامبر ۲۰۱۷ از تجمع مجاهدین گرفته بود را تحویل داد. پای بسیاری از این عکس ها نام کسانی که عکس آنها گرفته شده با دست خط نوشته شده بود.

این عکس ها به همراه رسید خطی آن دو هزار دلار در چمدان های دوستدار به هنگام عبور وی از یک فرودگاه آمریکا در دسامبر ۲۰۱۷ موقع بازگشت به ایران پیدا شد.این تحقیقات را دفتر میدانی اف بی آی در پایتخت و دفتر این نهاد در لس آنجلس انجام داده اند.این دو نفر تا زمانی که اتهامات آنها در دادگاه ثابت شود بی گناه فرض خواهند شد.

مجید قربانی حوالی مارس ۲۰۱۸ به ایران سفر کرد و پیشتر احمدرضا محمدی دوستدار را از برنامه سفر به ایران برای ارائه گزارشی به صورت حضوری مطلع کرده بود.

قربانی پس از آن در حدود روز چهارم مه در یک گردهمایی وابسته به سازمان مجاهدین خلق تحت عنوان گردهمایی آزادی برای حقوق بشر در شهر واشنگتن دی سی شرکت کرد و طی آن ظاهرا از بعضی از سخنرانان و شرکت کنندگان عکس گرفت. حدود ده روز بعد دوستدار در تماسی تلفنی با قربانی در مورد چگونگی راه های ارسال مخفیانه این اطلاعات به ایران صحبت کرد.قربانی قرار است روز سه شنبه در دادگاهی در پایتخت آمریکا حاضر شود تا قاضی در مورد قرار بازداشت وی نظر دهد.

حداکثر مجازات برای اتهام توطئه پنج سال، حداکثر مجازات برای عمل کردن به عنوان مامور یک قدرت خارجی ده سال و حداکثر مجازات برای نقض قانون اختیارات اضطراری اقتصادی بین المللی ۲۰ سال زندان است.

انتهای پیامتصویرها
دو ایرانی در آمریکا بازداشت شدند/ احتمال تجسس بر ناراضیان و مراکز یهودی
نمایش موجودیت‌ها