date_range شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۰۴:۱۹ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد: بهترین فرصت برای اصلاح پرتفوی/ پتانسیل گروه غذایی و لبنی و لوازم خانگی برای رشد

به نقطه‌ای رسیده که دیگر رشد غیر منطقی تمامی سهم‌ها امکانپذیر نیست و در این مقطع باید تحلیل را سرلوحه معاملات قرار داد.

کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد: بهترین فرصت برای اصلاح پرتفوی/ پتانسیل گروه غذایی و لبنی و لوازم خانگی برای رشد
به گزارش بورس‌نیوز،  روزهای پر نوسان بازار ادامه دارد و در نخستین روز هفته شاهد رشد ۵۶۴۶ واحدی شاخص کل بودیم. اگرچه بخشی از افت قیمت‌های هفته گذشته، جبران شده؛ ولی بازهم نگرانی‌هایی بابت ریزش بازار وجود دارد .

مجتبی معتمدنیا کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص نوسانات اخیر بازار بیان کرد: بازار در مقطعی به دلیل ورود نقدینگی جدید، رشد کرد؛ ولی به نظر می‌رسد حرکت بازار هوشمندانه نبود. 

وی ادامه داد: درروند صعودی بازار همه سهم حتی سهم‌هایی که با مشکلات بنیادی مواجه بودند و علاوه بر وضعیت نامناسب تولید و فروش با ریسک آسیب‌پذیری از تحریم‌ها نیز همراه بودند، رشد شدیدی کردند، مثلاً در این مقطع، سهم شرکت‌های کوچک و سهم برخی شرکت‌ها که در حد یک پروژه بوده و با بهره‌برداری فاصله بسیار دارند افزایش قیمت چند برابری داشت و چنین رشدی منطقی نبود. اینکه سهم‌های با شناوری کمتر، فارغ از ارزنده بودن یا ارزنده نبودنشان، بیشتر مورد اقبال واقع شوند قابل توجیه نیست .

وی در پاسخ به چرایی رشد موازی همه سهم‌ها بدون توجه به تحلیل گفت: یکی از دلایل رشد غیرمنطقی بازار، ضعف دانش تحلیلی سهم‌ها در تازه‌واردان بازار بود؛ اما دلیل دیگری هم وجود داشت و آن‌هم معاملات هیجانی با تمرکز بر ورود نقدینگی جدید به بازار و خوش‌بینی به رشد سهم‌ها و حرکت فعالان بازار سرمایه به سمت سهم‌های با ریسک و بازدهی بالاتر بود .

وی افزود: به نقطه‌ای رسیده‌ایم که دیگر رشد غیرمنطقی همه سهم‌ها امکان‌پذیر نیست و در این مقطع باید تحلیل را سرلوحه معاملات قرارداد .

معتمد نیا در توصیه به سهامداران اظهار داشت: اینک بهترین زمان برای اصلاح پرتفوی است و وقت آن رسیده تا سهامداران سهم‌هایی که به لحاظ بنیادی وضعیت مناسبی ندارند را از سبد سرمایه‌گذاری خود خارج کرده و سهم‌های مناسب‌تری جایگزین کنند. در حال حاضر اکثر سهم‌ها به وضعیت متعادلی رسیده و امکان خریدوفروش وجود دارد .

این فعال بازار سرمایه در معرفی برترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در حال حاضر گفت: در اصلاح پرتفوی، بهتر است در هنگام خرید هم به نقد شوندگی سهم‌ها و هم به میزان سودآوری شرکت‌ها دقت شود. سهم‌هایی که قدرت نقد شوندگی و نیز سودآوری بالاتر داشته باشند، گزینه‌های جذاب‌تری خواهند بود. البته به سبب بحث تحریم‌ها، سهم شرکت‌هایی را که فروش داخلی و احتمال افزایش قیمت محصول داشته باشند، ازجمله گروه غذایی و لبنی و لوازم‌خانگی و... ، از شرکت‌های صادرات محور مناسب‌تر ارزیابی می‌کنم .

وی در خاتمه تصریح کرد: بهتر است هرگونه معامله را به بعد از انتشار و بررسی گزارش‌های عملکرد ۶ ماهه شرکت‌ها موکول کرد. ضمن اینکه با توجه به‌احتمال ریزش مجدد در برخی گروه‌ها، باید از معاملات شتاب‌زده پرهیز شود .تصویرها
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد: بهترین فرصت برای اصلاح پرتفوی/ پتانسیل گروه غذایی و لبنی و لوازم خانگی برای رشد
نمایش موجودیت‌ها