date_range چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۵۱:۳۸ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی: خروج هندی‌ها از بندر چابهار صحت ندارد/ معضل کمبود ترانزیت با کانتینر در دریای خزر

راستاد گفت: خروج هندی‌ها از بندر چابهار به دلیل تحریم‌ها صحت ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی: خروج هندی‌ها از بندر چابهار صحت ندارد/ معضل کمبود ترانزیت با کانتینر در دریای خزربه گزارش خبر نگار راه و شهرسازی   گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ،  محمد راستاد مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی در جمع خبرنگاران درباره ایجاد شرکتهای مشترک حمل ونقل میان بخش خصوصی ایران با کشورهای حوزه CIS گفت: پیشنهادی که من در این باره دادم بیشتر در حوزه حمل و نقل و لجستیک بوده است.

وی ادامه داد: هم اکنون در این بخش مهمترین مسئله آن است که ظرفیت زیادی برای ترانزیت از شمال به جنوب و بالعکس در کشور داریم و این زنجیره حمل و نقل باید منسجم و با منافع کشور مشترک باشد.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: از این زنجیره باید انتظار بهبود کیفیت حمل و نقل داشته باشیم و ما باید در زمینه ترانزیت یک تحول اساسی ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه معضل کمبود ترانزیت با کانتینر از مهمترین مسائل موجود در حوزه حمل و نقل دریایی خزر به شمار می‌رود، گفت: در جهان به استثنای کالای فله خشک و مایع سایر کالاها با کانتینر جابجا می‌شود.

راستاد افزود: هم اکنون سهم تجارت دریای خزر از حمل ونقل کانتیری برای کل کشورهای حاشیه خزر نزدیک به صفر است.

وی با اشاره به اینکه برای شکل گیری حمل و نقل کانتینری در تجارت دریای خزرباید چارچوب‌های منطقه‌ای وجود داشته باشد گفت: حمل و نقل کانتیری ظرفیت بسیار بالایی برای افزایش تجارت دریایی ایجادمی‌کند.

معاون وزیر راه وشهرسازی افزود: سال گذشته بنادر شمالی کشور حدود 6 میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا داشته است  همانند الگوی کل تجارتی که در دریای خزر وجود دارد.

راستاد گفت: چشم‌انداز و هدف ما استفاده بهینه از ظرفیت‌های بنادر شمالی است و باید بتوانیم ظرفیت حداقل را به 25 میلیون تن برسانیم.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره خروج هندی‌ها از بندر چابهار به دلیل تحریم‌ها گفت: خروج هندی‌ها از این بندر صحت ندارد و ما در حال گذراندن آخرین مراحل تشریفات نوسازی قرارداد با هندی‌ها هستیم تا بهره‌وری موقت از پایانه چابهار را شروع کنیم.

وی تصریح کرد:هیچ نگرانی از این بابت نداریم و مقرر شده بود تا نیمه ماه ژوئن این قرارداد امضا شود ولی بابت بانکهای ما و هندی کمی تاخیر در هماهنگی‌ها به وجود آمد.

راستاد تاکید کرد: تاضمانت نامه فعالیت ‌APGL هند صادر شود پیگیری‌های صورت گرفته و هندی‌ها توانسته‌اند این مشکل را با بانک عامل ایرانی بر طرف کنند.

وی بیان کرد: در کمتر از یک ماه آینده شرکت APGL به عنوان بهره‌برداری نهایی چابهار آغاز به کار خواهد کرد.

کاربرد 12 گانه بنادر کشور در حمایت از کالای ایرانی

در ادامه این گردهمایی سیاوش رضوانی مدیر بندر امیرآباد با بیان اینکه توانمندی و برجستگی‌های اقتصاد کشور مبتنی بر بنادر است گفت:هم اکنون بنادر کشور کاربردهای 12 گانه ای در زمینه حمایت از تولیدکنندگان و کالاهای داخلی دارد.

رضوانی به اهداف این همایش اشاره کرد و گفت: ارائه راهکارها و بررسی‌های چالش‌های موجود در این بخش بررسی و نقش کیفیت بنادر وضعیت سیاسی و دریایی کشورهای حاشیه دریای خزر و ارتباط ایران با کشور روسیه و فراهم کردن مزیت‌های سرمایه‌گذاری با کشورهای حاشیه دریای خزر از مهمترین محورهای این همایش به شمار می‌رود.

مدیر کل بندر امیرآباد تاکید کرد: در سه ماه اول امسال 235 هزار تن کالای صادراتی از این بنادر شمالی کشور بوده که 60 درصد از آن مربوط به بندر امیرآباد و مابقی مربوط به سایر بنادر شمالی کشور است.

وی اظهار کرد: سال گذشته 500 هزار تن صادرات داشتیم و این نشان‌دهنده ارتباط خوب ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر است.

رضوانی تاکید کرد: هم اکنون با بروزرسانی زیر ساخت‌ها و ایجاد زیر ساخت ریلی رورو کالاها را به کشورهای همسایه صادر کنیم.

مدیر کل بندر امیر تاکید کرد: امیدوار هستیم ایستگاه ریلی رورو تا پایان امسال به اتمام برسد.

وی در پایان گفت: با هدف‌گذاری‌هایی که صورت گرفت 27 درصد از خدمات بندر امیر آباد به صورت الکترونیک انجام می‌شود.

60 درصد از صادرات استان‌های شمالی مربوط به بندر امیرآباد است

در ادامه این برنامه یوسف‌نژاد نماینده مجلس با بیان اینکه تجارت با عنوان یک علم و دانش روز به شمار می‌رود گفت: ایجاد این دانش به سادگی امکان‌پذیر نیست و کار بسیار دشوار و سختی به شمار می‌رود که زبان مخصوص به خود را دارد.

وی ادامه داد: هدف ما آن است که بتوانیم یک زبان مشترک بین ایران و کشورهای همسایه در بخش تجارت فراهم کنیم

یوسف‌نژاد با بیان اینکه زبان تجارت به معنای آن است که توانایی‌ و نیازهای دو طرف گفته و به تفاهم برسند افزود: متاسفانه در کشور ایران تجارت خارجی مبتنی بر تجارت اروپایی و آسیای شرقی است این در حالی است که تجارت ایران باید مبتنی بر آسیای میانه باشد و باید کاملا نیازهای کلی این بخش تغییر کند.

نماینده مجلس تاکید کرد: این سیاست‌ها حداقل در استان مازندران که یکی استان‌های دریایی کشور به شمار می‌رود تغییر و مبتنی بر سیاست‌های کشورهای همسایه تنظیم شود.

وی افزود: از نظر ساختاری ایران در بخش دریایی بسیار قوی است اما باید از نظر سخت‌افزاری این سیاست‌ها قوی‌تر شود تا بتوانیم.

یوسف‌نژاد با بیان اینکه از نظر تولیدات ایران در بین کشورهای آسیایی مثال زدنی است گفت: متاسفانه بر خلاف تولیدات ایران در بخش تجارت ایران کاملا ضعیف است و ما نتوانستیم محصولات کشاورزی و مرکبات خود را به کشورهای همسایه صادر کنیم.

نماینده مجلس تاکید کرد: در بخش هاپ تجارت یک دستگاه مسئول نیست باید وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌های مسئول کمک کنند تا این اتفاق برای هاپ تجارت منطقه رخ دهد.

وی یادآور شد: 60 درصد از صادرات استان‌های شمالی مربوط به بندر امیرآباد است اما متاسفانه ما از ظرفیت‌های این بندر و سایر بنادر شمالی استفاده نمی‌کنیم و باید زمینه را برای صادرات از مسیر دریای خزر و برای سایر کشور‌ها فراهم کنیم.

یوسف‌نژاد ادامه داد: دریای مازندران یک سرمایه بین‌المللی و منطقه‌ای است که تاکنون از ظرفیت‌های آن استفاده نشده این درحالی است که می‌توانیم با تکیه بر تولیدات و ظرفیت‌های دریای درآمد‌های خود را دو برابر کنیم.

نماینده مجلس ادامه داد: باید بخش خصوصی و حمل و نقل دریایی در زمینه تجارت همکاری کنند و قدم‌های محکمی در این بخش بردارند.

وی در پایان گفت: برندسازی در محصولات نکته مهم در تجارت به شمار می‌رود و ما باید این حوزه را بروزرسانی کنیم.

 تکمیل شبکه ریلی تهران - شمال تا 40 ماه آینده

در ادامه علی محمد شاعری نماینده دیگر مجلس با بیان اینکه حمل و نقل دریایی مهمترین راهکار برای توسعه تجارت و بازرگانی کشور به شمار می‌رود گفت: این حوزه حمل و نقلی می‌تواند سهم قابل توجهی در صادرات ایفا کند اما متاسفانه ما نتوانسته‌ایم از فرصت استفاده کنیم.

وی یادآور شد: کشوری که بخواهد در حوزه اقتصاد موفق شود باید تولیدات خود را بروزرسانی و صادرات خود را تقویت کند.

شاعری ادامه داد: صادرات باید قابل رقابت با بازار کشورهای همسایه باشد و در این بخش باید مجلس و دولت از حوزه بنادری حمایت کند.

وی تاکید کرد: هم اکنون در بخش کشاورزی 120 میلیون تن تولید داریم و محصولات کشاورزی ایران در دنیا خاص و سرآمد است اما متاسفانه نتوانستیم به لحاظ بسته‌بندی و صادرات موفق عمل کنیم.

شاعری افزود: مجلس سعی دارد در این بخش گام‌های اساسی با حمایت از تولیدکنندگان بردارد.

وی با بیان اینکه در قانون برنامه ششم توسعه و بودجه سال 97 حدود هزار و 500 میلیارد تومان به عنوان یکی از مشوق‌های صادراتی تخصیص داده شده اما هنوز نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های قانونی این بخش استفاده کنیم.

شاعری تاکید کرد: 20 درصد از سرمایه صندوق توسعه به سرمایه‌گذاری در بخش صادرات تخصیص یافته است اما هنوز نتوانسته‌ایم به موفقیت‌های این بخش دست پیدا کنیم.

وی یادآور شد: در سال 97 کمیته صادراتی و بخش‌های اقتصادی ما فعال شده اما هنوز مسیر طولانی در این حوزه در پیش داریم.

شاعری یادآور شد: در بندر امیرآباد 5 محور از مسیرهای جاده‌ای را چهارخطه کرده‌‌ایم و تا پایان سال شبکه حمل و نقل در این منطقه تکمیل می‌شود.

وی ادامه داد: 6 هزار میلیارد تومان در این بندر برای افزایش صادرات سرمایه‌گذاری شده است.

شاعری یادآور شد: هم اکنون 7.5 میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر است که امیدواریم بتوانیم این ظرفیت تخلیه و بارگیری را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه 6 هزار هکتار برای توسعه ملی و زیرساخت‌های صنعتی تخصیص داده ایم گفت: 3 هزار هکتار با عنوان اراضی پیشنهادی در اختیار بندر امیرآباد قرار داده‌ایم تا سرمایه‌گذاران بتوانند در این بخش سرمایه‌گذاری کنند.

شاعری در پایان گفت: شبکه حمل و نقل ریلی از تهران به شمال ظرف 40 ماه آینده به اتمام می‌رسد

در ادامه این برنامه احمدی لاشکی رئیس فراکسیون دریایی مجلس با بیان اینکه متاسفانه دریای خزر در بین دریاهای سایر کشورها مظلوم واقع شده است، گفت: رژیم حقوقی دریای خزر اعلام کرده که از ظرفیت‌های فعلی این دریاچه بسیار کم استفاده شده است.

وی ادامه داد: وسعت دریای خزر که در سه استان گلستان، گیلان و مازندران قرار دارد برابر با وسعت کشور هلند است.

لاشکی افزود: امروزه باید بتوانیم از مزیت‌های بندرهای امیرآباد، انزلی و اینچه‌برون استفاده بهینه داشته باشیم.

رئیس فراکسیون دریایی مجلس با بیان اینکه به زودی با افتتاح اسلکه رورو ریلی بتوانیم ظرفیت‌های حمل ونقل را در بندر امیرآباد افزایش دهیم.تصویرها
معاون وزیر راه و شهرسازی: خروج هندی‌ها از بندر چابهار صحت ندارد/ معضل کمبود ترانزیت با کانتینر در دریای خزر
معاون وزیر راه و شهرسازی: خروج هندی‌ها از بندر چابهار صحت ندارد/ معضل کمبود ترانزیت با کانتینر در دریای خزر
نمایش موجودیت‌ها