date_range شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ access_time ۰۶:۵۲:۰۰ ب.ظ

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران: ظرفیت‌های طبیعی دماوند برای توسعه اقتصادی استفاده شود

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران: ظرفیت‌های طبیعی دماوند برای توسعه اقتصادی استفاده شود
منبع خبر: عصر شرق
دسته خبری: اقتصاد|دولت

معاون توسعه و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: سال گذشته نرخ بیکاری در استان تهران، 12٫1 درصد بود که با پیگیری کارگروه‌های رونق تولید این میزان در سال‌جاری به زیر 9 درصد رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری عصر شرق ، شهرام عدالتی معاون توسعه و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران، امروز شنبه در حاشیه برگزاری نشست کمیته برنامه‌ریزی شهرستان دماوند اظهار کرد: مرجع کلیه تحولات اقتصادی، کاربری و اجتماعی شهرستان‌ها در قالب کمیته برنامه‌ریزی مطرح می‌شود.

وی افزود: کمیته برنامه‌ریزی شهرستان‌ها مرجع قانون‌گذاری با رعایت قوانین بالادست هستند و مهم‌ترین پارلمان محلی به شمار می‌روند که این جایگاه مهم باعث شده تا نشست‌های آن به طور مستمر برگزار شود.

*لزوم تبدیل ظرفیت‌های شهرستان‌ها به توسعه اقتصادی

معاون توسعه و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: از ابتدای سال اجرای سند توسعه را در نظام برنامه‌ریزی کشور آغاز کردیم و شهرستان‌های تهران، تنها شهرستان‌هایی هستند که سند توسعه دارند؛ شهرستان‌های استان تهران بسیار متنوع هستند و تفاوت‌های بنیادین دارند.

عدالتی تصریح کرد: مسیر سند توسعه در هر نشست کمیته کارگروه پیگیری و رصد می‌شود و به دنبال این هستیم که اهداف کامل در این سند محقق شود و انحرافی به وجود نیاید.

وی با بیان اینکه یکی از مسائل مهم، بحث پیشران‌ توسعه است، بیان کرد: دماوند ظرفیت‌های الهی و طبیعی بسیاری دارد که نتوانسته‌ایم آنها را به مزیدهای اقتصادی تبدیل کنیم و در این جهت، سند توسعه به دنبال همین موضوع است.

معاون توسعه و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران ادامه داد: امروز ایجاد مناطق گردشگری در دماوند در قالب ویلانشینی تعریف می‌شود که این بدترین نوعی است که می‌تواند در یک سرزمین اتفاق بیفتد؛ باید اینقدر موقعیت گردشگری و سرمایه‌گذاری ایجاد شود که دیگر کسی به دنبال از بین رفتن باغ‌ها نرود.

*فعالیت‌ها باید مطابق ظرفیت شهرستان‌ها باشد

عدالتی با تأکید بر اینکه شهرک صنعتی باید در خدمت توسعه منطقه باشد، افزود: درصدد ایجاد زمینه توسعه‌ای هستیم که ثروت‌زا باشد و وضعیت اقتصادی منطقه را ارتقا دهد؛ هر فعالیتی نباید در دماوند مستقر شود و باید فعالیت‌های ایجاد شده با ظرفیت‌های این شهرستان سنخیت داشته باشد.

وی گفت: یکی از مشکلات در شهرستان دماوند دعاوی حقوق منابع طبیعی است که اگر طرح کاداس به اجرا در آید، کار بسیار ماندگار و بنیادینی انجام می‌شود که نشان می‌دهد چه مالکیتی در اراضی وجود دارد؛ همچنین در حال تهیه اطلسی هستیم که دیگر هیچ مرجعی حق جریمه برای ساخت و سازهای غیرمجاز را نداشته باشد.

معاون توسعه و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران تصریح کرد: نرخ بیکاری در سال گذشته، ۱۲٫۱ درصد بود که با پیگیری کارگروه‌های رونق تولید این میزان در سال جاری به زیر ۹ درصد رسیده و این نشان می‌دهد تسهیلاتی که دولت در حوزه اشتغال ارائه داده، ارزشمند بوده است.

انتهای پیام/س

نمایش موجودیت‌ها