date_range دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۳۰:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

آخرین وضعیت معاملات نیمایی

آخرین وضعیت معاملات نیمایی
منبع خبر: نسیم اقتصاد

عرضه ارز در بازار ثانویه به مرز سه میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده است که البته این رقم در مقایسه با میزان صادرات غیرنفتی قابل توجه نیست. همچنین نرخ معاملاتی در این بازار 9000 تا 9500 تومان در هر یورو است.

به گزارش  نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، طبق بسته جدید ارزی بانک مرکزی که در نیمه مرداد امسال به اجرا درآمد، قرار بر این شد که تمامی صادرکنندگان غیرنفتی ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بیاورند و در بازار ثانویه بفروشند و واردکنندگان نیز نیاز خود را در این بازار تامین کنند.

به موجب این مصوبه ارز کلیه کالاهای اساسی و دارو با نرخ رسمی تامین می‌شود که این نرخ 4200 تومان و محل تامین آن هم ارز حاصل از فروش نفت است که در اختیار بانک مرکزی قرار دارد. اما برای تامین ارز مابقی کالاها باید واردکننده به بازار ثانویه وارد شود و از محل ارز حاصل از صادرات کلیه کالاهای غیرنفتی به ویژه فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی و همچنین خدمات ارز مورد نیاز خود را تامین کنند.

معاملات در این بازار بین صادرکننده و واردکننده از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز انجام می‌شود و قرار بر این است که نرخ بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود.

این در حالی است که بررسی‌ آخرین وضعیت معاملات در بازار ثانویه از این حکایت دارد که در فاصله نیمه مردادماه تا 22 مهرماه صادرکنندگان حدود سه میلیارد و 596 میلیون دلار، ارز در سامانه نیما (نظام یکپارچه ارزی) فروخته‌اند و در مقابل واردکنندگان در این مدت تا سه میلیارد و 101 میلیون دلار برای واردات ارز خریداری کرده‌اند. البته در این بین اختلاف حدود 500 میلیون دلاری بین فروش و خرید وجود دارد که بخشی از آن به عدم تحویل ارز برمی‌گردد.
نمایش موجودیت‌ها