پیش‌بینی وضعیت اقتصاد ایران در سال آینده
منبع خبر: نسیم اقتصاد

موسسه مالیه بین‌الملل احتمال داد که اقتصاد ایران در سال‌جاری و سال آینده به دلیل تحریم‌های آمریکا وارد رکود شود.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از رویترز، این موسسه اعلام کرده است با توجه به کاهش صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، این احتمال وجود دارد که اقتصاد ایران در سال‌های 2018 و 2019 به ترتیب 3 و 4 درصد کوچک‌تر شود. متوسط صادرات نفت ایران از آوریل تا سپتامبر 800 هزار بشکه در روز کاهش یافته و از 2.8 میلیون بشکه به 2 میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گفته این موسسه، ایران از تخفیف‌های چشمگیر و حمل نفت با استفاده از نفتکش‌های ایرانی به عنوان امتیازات ویژه برای خریداران نفت استفاده می‌کند تا خریداران را به تداوم خرید نفت تشویق کند. با این حال برخلاف آمریکا، سایر کشور‌های باقی مانده در برجام توافق کرده‌اند که با وجود خطر تحریم‌های آمریکا، روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران را حفظ کنند.

در بیانیه‌ای که توسط اتحادیه اروپا، روسیه، چین، انگلیس، آلمان و فرانسه در حاشیه اجلاس سازمان ملل در نیویورک قرائت شد، طرفین بر مصمم بودن خود به توسعه مکانیزم‌های پرداختی با ایران و تداوم تجارت با این کشور تاکید کردند. هم چنین اتحادیه اروپا گفته است مکانیزم ویژه‌ای برای تداوم خرید نفت از ایران در نظر خواهد گرفت.

به گفته برخی منابع اروپایی، این سیستم مشابه سیستمی است که اروپا در دوران شوروی استفاده می‌کرد و در آن کالا‌ها در برابر نفت و بدون رد و بدل شدن وجه نقد مبادله می‌شوند. با این حال موسسه مالیه بین‌الملل گفته است این سیستم برای متقاعد کردن شرکت‌های بزرگ اروپایی به تداوم رابطه با ایران کار سختی را پیش رو خواهد داشت.
نمایش موجودیت‌ها