date_range دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۰۵:۰۰ ق.ظ

مجید موافق‌قدیری: نوسانات شدید قیمتی در نهاده‌های دامی

مجید موافق‌قدیری: نوسانات شدید قیمتی در نهاده‌های دامی
منبع خبر: رادیو اقتصاد

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: نوسانات شدید قیمتی خوراک دام در کشور متاثر از عوامل مختلف ملی و فراملی است.

مجید موافق قدیری در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزایش قیمت های حمل و نقل بین المللی، رشد تقاضا در سطح کشورهای منطقه و موارد مشابه دیگر را از جمله عوامل افت و خیز قیمتی خوراک دام و طیور در حوزه فراملی دانست و افزود: خرید 700 هزار تنی جو دامی توسط کشور عربستان سعودی مصداق بارزی از رشد تقاضا در سطح منطقه است.

وی همچنین اظهارداشت: بدون شک با افزایش میزان تقاضا قیمت اقلام مورد نیاز در حوزه های مختلف متاثر از این بحث برمدار صعودی قرار می گیرد که نهاده های دامی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: تخصیص پیدا نکردن به موقع ارز از سوی بانک مرکزی و همینطور عدم بازگشایی به موقع گشایش های اعتباری شرکت های تجاری از جمله مشکلات مهم در حوزه ملی برشمرد و گفت: این اقدام موجب کاهش عرضه در مبادی ورودی و به تبع مشکلاتی برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

وی در ادامه افزود: گشایش های بین المللی و پرداختی ها از سوی بانک مرکزی برمبنای سیاست های پولی و بانکی کشور به یوروست ولی تجارت دنیا بر اساس دلار شکل می گیرد.

موافق قدیری بیان داشت: وقتی تجار و بازرگانان بر اساس یورو می خواهند با بانک مرکزی تسویه و پول را به دلار پرداخت کنند تغییر نرخ ارز با وجود افزایش قیمت دلار در مملکت نیز موجب قیمت تمام شده نهاده های دامی می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای مثال یک کشتی 60 هزار تنی ذرت در گذشته طی یک هفته نمونه برداری و تخلیه می شد ولی امروز این عملیات بین 15 تا 20 روز طول می کشد.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران همچنین در مورد علل روند کند ترخیص نهاده های دامی در بنادر به رادیو اقتصاد افزود: طولانی شدن پروسه نمونه برداری و آزمایش های سازمان دامپزشکی و استاندارد از جمله این عوامل است.

وی ضمن اشاره به این جمله که مبادی ورودی کشور (بنادر) فاقد امکانات قوی آزماشگاهی هستند، یادآورشد: بدون شک با طولانی شدن تخلیه کشتی هر روزی یک تومان به قیمت تمام شده نهاده های دامی اضافه می شود که ادامه این رویه به صرفه و صلاح تولید و اقتصاد مملکت نیست.

موافق قدیری اذعان داشت: قیمت نهاده های دام و طیور از مهمترین اقلام هزینه ای در قیمت تمام شده فرآورده های دام و طیور در کشور است.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «الهام مصطفوی و فرزانه صادقیان» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

نمایش موجودیت‌ها