date_range پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ access_time ۱۰:۱۱:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

صالحی: با توجه به رفتار آمریکا در قبال برجام، تصمیم مقتضی را خواهیم گرفت دیدار صالحی و بوریس جانسون/ حمایت انگلیس از برجام صالحی: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

صالحی: با توجه به رفتار آمریکا در قبال برجام، تصمیم مقتضی را خواهیم گرفت دیدار صالحی و بوریس جانسون/ حمایت انگلیس از برجام صالحی: برجام قابل مذاکره مجدد نیست
دسته خبری: سیاست|دولت

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان نقض برجام از جانب آمریکا را دارای پیامدهای بین‌المللی دانست و تاکید کرد: ایران با توجه به رفتار دولت آمریکا در این‌باره تصمیم مقتضی خواهد گرفت.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم و به نقل از خبرگزاری صداوسیما، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان مواضع جمهوری اسلامی ایران را برای اصحاب رسانه و پژوهشگران اندیشکده‌ها در لندن تشریح کرد. آقای علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور در ادامه برنامه‌ها و دیدار‌های خود در لندن عصر چهارشنبه در نشست با شماری از اصحاب رسانه و پژوهشگران اندیشکده‌های انگلستان مواضع و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را درباره مسائل منطقه‌ای و بین المللی تشریح کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در این دیدار مواضع کشور‌های اروپایی و دیگر اعضای پنج بعلاوه یک را در پای بندی به تعهداتشان و حفظ برجام و همچنین مخالفت با دیدگاه‌های رئیس جمهور آمریکا در نقض این توافق بین المللی مهم ارزیابی کرد. 

آقای صالحی نقض برجام از جانب آمریکا را دارای پیامد‌های بین المللی دانست و تاکید کرد: ایران با توجه به رفتار دولت آمریکا در این باره تصمیم مقتضی خواهد گرفت.

معاون رئیس جمهور در این نشست همچنین به پرسش‌های حاضران درباره مواضع سیاسی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد. 

آقای صالحی پیش از این نشست با اعضای کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلیس دیدار و درباره مسائل منطقه‌ای و بین المللی و همچنین روابط دو جانبه گفتگو کرد. صبح  چهارشنبه نیز آقای صالحی با بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس دیدار و درباره مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کرد، اما محور اصلی این گفتگو‌ها موضوع برجام اعلام شد. معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان شب چهارشنبه بنا به دعوت رسمی وزیر امور خارجه انگلیس از رم به لندن سفر کرد. 

مواضع ایران درباره بند " T" ضمیمه برجام بارها به صورت شفاف اعلام شده است

معاون رئیس جمهور گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استفاده صلح آمیز از فعالیت های هسته‌ای بارها به صورت شفاف بیان و تفسیر ایران از بند "T" ضمیمه برجام نیز اعلام شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به احتمال دستاویز قرار دادن بند " T " ضمیمه برجام برای فشار بر ایران با توجه به سخنان دو پهلوی آمانو گفت: بند" T " در خصوص فعالیت هایی است که می تواند مورد استفاده های دوگانه قرار گیرد به این مفهوم که هم جنبه صلح آمیز دارد و هم می تواند در سلاح هسته‌ای کاربرد داشته باشد.

علی اکبر صالحی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری درباره سلاح‌های هسته‌ای تصریح کرد: ما بارها تاکید کرده و این تعهد ضمنی را تشریح کرده ایم که ما هیچگاه در پی سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم و فقط استفاده از جنبه های صلح آمیز انرژی هسته‌ای مورد نظر ایران است.

یا همه در برجام می‌مانند یا همه از آن خارج می‌شوند

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان موضوع برجام را محور اصلی گفتگوها در دیدار با مقامات اروپایی اعلام و تاکید کرد: به صراحت به مقامات اروپایی اعلام شد یا همه در برجام می مانند یا همه از آن خارج خواهند شد و راه سومی وجود ندارد.

علی اکبر صالحی همچنین نشست با مقامات انگلیسی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در دیدار با مقامات اروپایی اعلام شد بهتر است همه تلاش کنند برجام پا بر جا بماند و ما نیز علاقه مند به حفظ آنیم اما نه به هر قیمتی.

معاون رئیس جمهور حفظ برجام را موضع مشترک مقامات اروپایی اعلام و با اشاره به مواضع و اقدامات احتمالی رئیس جمهور آمریکا درباره برجام تصریح کرد: هیئت نظارت بر برجام سناریوهای مختلف خود را آماده کرده است و به طور قطع متناسب با تحولات و شرایط روز آن را اجرا خواهد کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به دیدار و گفتگو با وزیر امور خارجه انگلیس در لندن افزود: آقای بوریس جانسون در این دیدار گفت به جد به آمریکایی ها اعلام کرده ایم که علاقه مند به حفظ برجامیم و حاضر نیستیم خدشه ای به آن وارد شود و این موضوع را خانم ترزا می نخست وزیر نیز در گفتگوی تلفنی به ترامپ گوشزد کرده است و مذاکرات دو جانبه با آمریکا را در این باره ادامه خواهند داد. وی گفت: در نشست طولانی با آقای جانسون ضمن بیان صریح دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران درباره برجام ،  مقداری هم وارد محتوای برجام شدیم و حتی به برخی مسائل فنی آن نیز پرداختیم.

آقای صالحی افزود: اینکه رویکرد دولت آمریکا در قبال برجام چگونه است و واکنشها به آن چگونه خواهد بود از جمله پرسشهای مقامات اروپایی است و ما امیدواریم با تلاشهایی که انجام می گیرد برجام بدون خدشه پیش برود و از اینگونه بازیهایی که هیچ توجیه و پایه و اساس عقلانی ندارد خلاص شود.

معاون رئیس جمهور درباره پیش بینی اش از تصمیم رئیس جمهور آمریکا در قبال برجام گفت: من احساس می کنم در آمریکا نوعی آشفتگی سیاسی ایجاد شده است و خود آنان نیز نمی دانند در کدام مسیر باید گام بردارند و این موضوع فقط هم مختص برجام نیست بلکه موضوعات بین المللی دیگری که آمریکا به انجام آنها متعهد شده بود اجرای آن را با شک و تردید روبرو کرده و قصد دارند مواضعشان را تغییر دهند. وی با اشاره به دیدارهایش با مقامات اروپا در این دوره از سفر به رم و لندن افزود: من احساس کردم مقامات اروپایی نیز از آشفتگی ایجاد شده و اقدامات احساسی و عجیب در آمریکا متعجبند و دلشان می خواهد امور در مسیر عقلانیت قرار گیرد.

آقای صالحی افزود: در نشست با وزیر امور خارجه انگلیس مسائل دیگری هم در حاشیه مطرح و پاسخهای لازم ارائه شد و درباره برخی موارد نیز اعلام شد پاسخ باید از دستگاههای دیگر دریافت شود. رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان شب چهارشنبه بنا به دعوت رسمی بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس از رم وارد لندن شد و صبح چهارشنبه با جانسون به گفتگو نشست.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در ادامه مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در لندن درباره واکنشهای ایران به نقض برجام افزود : در پاسخ به پرسشهای مقامات اروپایی درباره واکنش ایران به نقض برجام به آنها اعلام شد مرجع تصمیم گیری در این باره هیئت نظارت بر برجام است که پس از تحلیل درست و ارزیابی دقیق داده ها و اطلاعات دریافتی و پس از تحلیل های لازم از تحولات روز تشکیل جلسه می دهد و تصمیم لازم را خواهد گرفت.

وی گفت: اکنون بسیار دشوار است که بتوان گفت واکنش ایران چه خواهد بود زیرا نمی دانیم طرف مقابل چه اقدامی خواهد کرد اما می توان گفت برای اقدامات مختلف طرف مقابل ، سناریوهای گوناگونی طراحی شده است و اجرا خواهد شد.

آقای صالحی با تاکید براینکه ایران به طور مستمر وقایع و تحولات را رصد می کند و بر اساس این تحولات تصمیمات لازم را خواهد گرفت افزود: پیش بینی های لازم شده اما اجرای آن به تصمیم مقتضی تصمیم گیران موکول است.

معاون رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به این پرسش که با توجه به سطح تعامل اروپا و آمریکا به ویژه در هم تنیدگی اقتصادی این دو آیا مقاومت کنونی اروپا در برابر آمریکا برای حفظ برجام پایدار خواهد بود یا اینکه سطحی از مقاومت بروز خواهد کرد و لاجرم اروپا تسلیم آمریکا خواهد شد و اینکه این مقاومت در ملاقات با مقامات اروپا تا چه میزان پایدار ارزیابی شده است گفت: احساس من این است که عزم مقامات اروپا برای پای بندی به برجام جدی است اما اینکه اروپا تا چه میزان می تواند در برابر فشارهای آمریکا دراین زمینه مقاومت کند باید منتظر ماند و دید زیرا اگر بخواهد مقاومتی جدی و کامل کند نوعی جنگ اقتصادی میان دو طرف اتلانتیک باید شکل بگیرد که بعید به نظر می رسد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت نقض برجام ممکن است ایران از پروتکل الحاقی خارج شود اظهارداشت : این موضوع به محتوای واکنش ایران مربوط می شود که اکنون نمی توان درباره واکنش ایران وارد مصادیق شد بنا براین باید منتظر ماند تا در زمان خودش و وقتی مسئولان تصمیم گرفتند مصداق مورد نظر هم اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

نمایش موجودیت‌ها

آگهی