date_range دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۰۰:۵۵ ق.ظ
تعداد 4 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

واکنش نتانیاهو به مصاحبه ظریف با شبکه آمریکایی

واکنش نتانیاهو به مصاحبه ظریف با شبکه آمریکایی

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به مصاحبه وزیر امور خارجه ایران با یک شبکه خبری آمریکایی واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «جروزالم پست»، «بنیامین نتانیاهو» گفت که «تحت تاثیر» مصاحبه ظریف با شبکه «سی‌بی‌اس» آمریکا قرار نگرفته است. وی مدعی شد که سخنان وزیر امور خارجه ایران «فاصله زیادی» با اقدامات عملی ایران دارد.

نتانیاهو گفت: «من امروز سخنان وزیر خارجه کشوری را شنیدم که پهپاد مسلح را علیه اسرائیل و موشک‌ها را علیه عربستان می‌فرستد.»

وی افزود: «من همچنین سخنان متعادل او را شنیدم، و [اما] شکاف زیادی بین این سخنان و اقدامات سپاه پاسداران است که ارتشی را علیه اسرائیل و با هدف اعلانی نابودی اسرائیل به پیش می برد.»

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای با سی‌بی‌اس که روز یکشنبه منتشر شده گفته ایران توافق جانبی بر «برجام» میان کشورهای اروپایی و آمریکا که اروپایی‌ها هدف آن را حفظ این توافق هسته‌ای در برابر تهدیدهای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا می‌دانند را نخواهد پذیرفت. 

«مارگارت برنان»، خبرنگار «سی‌بی‌اس» از ظریف پرسید: «در صورتی که آمریکا و متحدانشان برای رفع برخی از نگرانی‌های رئیس‌جمهور ترامپ به یک توافق جانبی در حاشیه برجام برسند شما آن را خواهید پذیرفت؟»

ظریف گفت: «نه. چون مهم است که اروپایی‌ها ایالات متحده را به توافق هسته‌ای پایبند کنند. این آمریکا بوده که به توافق پایبند نبوده است.»

توافق هسته‌ای بین ایران و 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (امریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین) به‌علاوۀ آلمان در تیر 1394 مورد توافق طرفین مذاکره قرار گرفت.

دولت آمریکا از زمان اجرایی شدن این توافق با به کارگیری سیاست‌های مخرب تلاش کرده مزایای ایران از این توافق را به حداقل برساند. «دونالد ترامپ» از زمان ورود به کاخ سفید تهدید کرده آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد کرد. 

کشورهای اروپایی می‌گویند برای مجاب کردن ترامپ به ماندن در برجام قصد دارند اختلافات خارج از حیطه این توافق با ایران را در چارچوب توافقی با آمریکا که به گفته آنها «توافق مکمل برجام» یا «توافق جانبی برجام» خوانده می‌شود ، حل و فصل کنند. 

دیدار مقام‌های ایران و آمریکا 

وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از این مصاحبه به سوالات مارگارت برنان درباره رد درخواست دیدار با ترامپ از سوی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران پاسخ داد. 

برنان پرسید: «رئیس‌جمهور ترامپ پیشنهاد دیدار با رئیس‌جمهور شما در سازمان ملل را داد اما رئیس‌جمهور روحانی پاسخ منفی داد.»

ظریف گفت: «او (ترامپ) سخنرانی بسیار منفی و توهین‌آمیزی را در صحن مجمع عمومی سازمان ملل انجام داد و در حین انجام آن سخنرانی، آنها به ما نزدیک شدند. اعتقاد ما این است که اولین لازمه هر گونه دیدار دوجانبه احترام دوجانبه است و اگر رئیس‌جمهور آماده نیست این کار را انجام دهد، دیدار باعث ایجاد هیچ نتیجه مثبتی نخواهد شد.»

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که «آیا شما در حل حاضر موافق دیدار میان سران دو کشور هستید؟» گفت: «ما در چارچوب توافق هسته‌ای ساز و کارهایی برای دیدار میان مقام‌های کشورمان داریم و همین الان هم این دیدارها انجام می‌شوند. باید ببینیم این دیدارها نتایج مثبت لازم را به همراه دارند یا خیر.»

 ظریف درباره احتمال دیدار خودش با «مایک پامپئو»، گزینه پیشنهادی ترامپ برای تصدی سمت وزیر خارجه آمریکا هم گفت: «همان‌طور که گفتم لازمه هر نوع تعامل بین‌المللی، احترام دوجانبه است. باید منتظر باشیم ببینیم چه می‌شود.»

تغییر نظام ایران

وزیر خارجه ایران به برخی اظهارنظرهای مقام‌های دولت ترامپ، از جمله «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای تغییر نظام ایران واکنش نشان داد و تلاش برای براندازی نظام حاکم ایران را «توهم» خواند. 

او گفت: «به نظر من، ایالات متحده هیچ وقت ایده تغییر نظام ایران را کنار نگذاشته است. آنها الان با صراحت بیشتری این را ابراز می‌کنند. اما نکته اینجا است که آنها به دیکتاتورهایی در منطقه عادت دارند که متکی به آمریکا هستند. همان‌طور که خود رئیس‌جمهور ترامپ گفته، آنها بدون حمایت آمریکا دوهفته دوام نمی‌‌آورند. رژیم‌هایی که آنها با آن آشنا هستند از این نوع است و به همین دلیل اینقدر راحت درباره تغییر نظام صحبت می‌کنند. آنها نتوانسته‌اند ظرف چهل سال گذشته، حتی وقتی که انقلاب ایران خیلی نوپا بود و زمانی که 8 سال جنگ به ایران تحمیل شد، روی تصمیم ایرانی‌ها اثر بگذارند.»

ظریف با اشاره به اعمال «همه نوع تحریم» علیه ایران در طول 40 سال گذشته ایده تغییر نظام ایران را «توهم» خواند و گفت: «اگر کسی در کاخ سفید این توهم را یکی از گزینه‌های احتمالی بداند مایه تاسف خواهد بود. به نظر من، انجام این کار برای ایالات متحده خطرناک خواهد بود و به منزله اتلاف وقت و منابع برای این کشور است. از آنجا که ما به مردممان متکی هستیم و از آنجا که ایرانی‌ها منبع اصلی ثبات و قدرت ما بوده‌اند نباید در این مورد نگران باشیم. همان‌طور که گفتم آنها ایران را با متحدانشان اشتباه گرفته‌اند. هم با متحدان قبلی‌شان در ایران و هم با متحدانشان در منطقه اشتباه گرفته‌اند که طبق گفته ترامپ، بدون حمایت آمریکا دو هفته هم دوام نمی‌آورند.»

برنان پرسید: «بسیار خوب، دولتی‌های آمریکا هم خواهند گفت نگاهی به تظاهرات‌های اخیر در ایران و برخی از مشکلات اقتصادی و مالی که در ایران دارید بیندازید و خواهند گفت ایران در موقعیتی نیست که شرایط دیکته کند و باید آنچه ما اینجا درباره آن بحث می‌کنیم را بپذیرند و تعهدات بیشتری در زمینه متوقف کردن برنامه هسته‌ای بپذیرند و بندهای غروب آفتاب که 10 سال بعد از برجام منقضی می‌شوند را اصلاح کنند.»

ظریف در پاسخ گفت: «اول از همه، تظاهرات در ایالات متحده هم اتفاق می‌افتد. اکثر دموکراسی‌ها، اکثر کشورهایی که در آنها روند سیاسی وجود دارد، تظاهرات هم دارند. هیچ‌کس این تظاهرات‌ها را پایان حکومت قلمداد نمی‌کند مگراینکه بخواهید توهم‌پروری کنید. ضمن آنکه، ما چیزی را دیکته نمی‌کنیم. ما به توافقی پایبند هستیم که حاصل شده است. این آمریکا است که می‌خواهد دیکته کند. نگاهی اگر به سابقه آمریکا بیندازید، می‌بینید که سابقه روشنی نیست. بنابراین، بهتر است آمریکا نگاهی دوباره به منطقه بیندازد، اشتباهاتی که مرتکب شده را ببیند و تلاش کند آنها را تکرار نکند.»

انتهای پیام/.

نمایش موجودیت‌ها