date_range چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۳۰:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

شیرینی یک رویا؛ نگاهی به یک اثر عاشقانه از محمدعلی جعفری

شیرینی یک رویا؛ نگاهی به یک اثر عاشقانه از محمدعلی جعفری

«خانه مغایرت» اثر محمدعلی جعفری، نثری دلنشین دارد و خواندنش شیرین است. این کتاب، مخاطب را درگیر پستی و بلندهای زبان نمی‌کند و روایت را مستقیم در اختیار مخاطب می‌گذارد.

خبرگزاری تسنیم ، محمد قائم‌خانی:

«خانۀ مغایرت» اثر محمّدعلی جعفری، نثری دلنشین دارد و خواندنش شیرین است. این کتاب، مخاطب را درگیر پستی و بلندهای زبان نمی‎کند و روایت را مستقیم در اختیار مخاطب می‎گذارد؛ با این‎همه در آن هیچ احساسی از تبلیغ یا مضمون‎پردازی آشکار به چشم نمی‎خورد. روایت جعفری، شیرین است و بخشی از این شیرینی به زبان پختۀ اثر که کاملاً از سخنان بومی یزدیان تاثیر پذیرفته، نشات می‎گیرد. لهجۀ یزدی، شیرین است و جعفری توانسته است این شیرینی را به نثر «خانۀ مغایرت» هم وارد کند. منظور بنده به هیچ‎ وجه، وارد کردن اصلاحات پیچیدۀ محلّی که باعث مغلق کردن نوشته بشود نیست! که در این‎صورت، نه تنها کام مخاطب شیرین نمی‎شد، بلکه تلخ هم می‎شد. اینجا، به روایت نرمی در زبان فارسی اشاره می‎کنم که از ضرب‎المثل‎های زیاد و تغییرات صرفیِ مطابق با لهجۀ شیرین یزدی بهره برده و می‎تواند هر مخاطبی را در زبان فارسی با خود همراه کند. این اعتدال در به‎کار بردن ظرفیّت‎های زبانی بومی و در عینِ حال خوش‎خوان نگاشتن رمان، تجربۀ ارزشمندی است که می‎تواند بر غنای زبان فارسی بیفزاید و مخاطبان رمان را از روزمرّگی و سطحی‎اندیشی نجات دهد.

شیرینی یک رویا؛ نگاهی به یک اثر عاشقانه از محمدعلی جعفری

اما بُعدِ دیگر شیرینی «خانۀ مغایرت»، به موضوع ازدواج و التهاباتِ میان داماد و خانۀ عروس برمی‎گردد. این کشمکش‎ها و دل‎خوری‎ها و خوش‎نشینی‎ها و گاه مجادلات، آنقدر در بافت رمان، خوب نشسته که هیچ فاصله‎ای بین مخاطب و رمان ایجاد نمی‎کند؛ به ویژه که راوی، اوّل شخص است و خیلی سریع می‎تواند همذات‎پنداری مخاطب را برانگیزاند.

تعلیق و کشمکش داستانی، در بستر اتّفاقاتِ به ‎ظاهر تکراری میان هر دختر و پسری هنگام ازدواج قرار داده شده، اما به‎کرّات با تغییر صورت همیشگی آن، به طراوت و تازگی خاصّی رسیده ‎است. صورت‎هایی نو که با تغییرات اندک و خلّاقانه در اتّفاقات معمولی، زندگی این دو جوان را به یک مورد ویژه تبدیل کرده‎است. شیرینی دیگر روایت این رمان، پرداختن به موضوع بستنی است. بستنی و ملحقّات آن از ابتدا در کار حضور دارند و به چالشی بزرگ پیشِ روی راوی بدل می‎شوند که حتّی تا تهدید اصلِ زندگی مشترک آن دو، پیش می‎رود؛ ولی کم‎کم و با حلّ گام به گام مسائل، به بزرگ‎ترین مایۀ خوشبختی این زوج و خانواده‎شان تبدیل می‎شود. بستنی که در ابتدا برای تک‎پسری که دست به سیاه و سفید نزده، معضلی غیر قابل حلّ می‎نمایاند، به سکوی پرتاب او بدل می‎شود؛ چون مواجهه‎ای خلّاقانه با آن داشته و در حلّ مسائل، از کمک همۀ اطرافیان خویش بهره برده‎است.

«خانۀ مغایرت» کتابی است که به‎راحتی می‎توان آن را به طیف وسیعی از مخاطبان پیشنهاد کرد تا از به هم رسیدن سه شیرینی بزرگ یعنی «لهجۀ یزدی»، «ازدواج» و «بستنی» در یک ساختار داستانی لذّت ببرند.

انتهای پیام/

تصویرها
شیرینی یک رویا؛ نگاهی به یک اثر عاشقانه از محمدعلی جعفری
نمایش موجودیت‌ها