date_range یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۴۰:۳۳ ب.ظ

ماکرون: فرانسه «برنامه جایگزینی» برای برجام ندارد/ برجام را با مهار منطقه‌ای و موشکی ایران تکمیل کنیم

ماکرون: فرانسه «برنامه جایگزینی» برای برجام ندارد/ برجام را با مهار منطقه‌ای و موشکی ایران تکمیل کنیم

رئیس‌جمهور فرانسه با بیان اینکه کشورش برنامه جایگزینی برای برجام ندارد، از آمریکا خواست که در توافق هسته‌ای با ایران باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، امانوئل ماکرون امروز یکشنبه در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز آمریکا گفت که وی «برنامه جایگزینی» برای توافق هسته‌ای با ایران ندارد و مادامی که گزینه بهتری وجود ندارد، آمریکا باید در این توافق باقی بماند.

 

ماکرون درباره احتمال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای گفت: آیا این توافق یا همان برجام برای روابط ما با ایران کامل است؟ نه، نیست. اما برای موضوع هسته‌ای شما چه چیزی را به عنوان گزینه‌ای بهتر دارید؟ من چیزی را نمی‌بینم. من برنامه جایگزینی برای موضوع هسته‌ای ایران ندارم. این موضوعی هست که ما درباره آن گفتگو خواهیم کرد.

وی افزود: بخاطر همین است که من می خواهم بگویم که در موضوع هسته ای درباره ایران ما این چارچوب را حفظ کنیم، چونکه این بهتر از وضعیتی مانند وضعیت مربوط به کره شمالی است.

رئیس جمهور فرانسه ادامه داد: دوم اینکه من از وضعیت ایران راضی نیستم. من می خواهم که با برنامه موشکی مبارزه کنم و نفوذ منطقه ای ایران را مهار کنم. پس نکته من این است که مادامی که گزینه بهتری برای موضوع هسته‌ای ایران ندارید، برجام را ترک نکنید. و بیایید آن را با [موضوع] موشک بالستیک و مهار منطقه‌ای تکمیل کنیم.

ماکرون در ادامه گفت که آمریکا، فرانسه و سایر متحدان نقش «بسیار مهمی» در بازسازی سوریه پس از جنگ خواهند داشت. وی هشدار داد که در صورت خروج زودهنگام این کشورها، ایران که بیشترین حمایت را از بشار اسد داشته است، همه سوریه را تسخیر خواهد کرد.

رئیس جمهور فرانسه در خصوص تنش‌های تجاری آمریکا با کشورهای مختلف گفت: «امیدوارم که رئیس جمهور ترامپ معافیت‌هایی را [در زمینه تعرفه‌ها] برای اروپا در نظر بگیرد. شما نمی‌توانید با متحدان خود جنگ تجاری داشته باشید. این خیلی پیچیده است. اگر با همه سر جنگ داشته باشید، شما با چین جنگ تجاری درست می‌کنید، جنگ تجاری با اروپا، جنگ در سوریه و جنگ با ایران. این کارآمد نیست. شما به متحد نیاز دارید.»

رئیس جمهور فرانسه قرار است فردا دوشنبه در آمریکا با ترامپ دیدار کند که گفته می‌شود موضوع برجام و سوریه از جمله موضوعات مطرح در این دیدار خواهد بود.  

در همین حال، «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان نیز در مصاحبه با کانال یک اسرائیل که امروز یکشنبه پخش شد به موضوع ایران و برجام پرداخت و گفت: من می‌توانم نگرانی قابل ملاحظه اسرائیل درباره آنچه را ایران انجام می‌دهد، درک کنم. ما فقط درباره چگونگی رفع این تهدید اختلاف نظر داریم.

وی ادامه داد: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل معتقد است که توافق هسته‌ای بین ایران و غرب، آن امنیتی را که وی برای اسرائیل می‌خواهد تامین نمی‌کند. ما این اعتقاد را داریم که چارچوب موجود، هرچند که کامل نیست، اما به نبود هیچ توافقی ارجحیت دارد.

مرکل ادامه داد: ما به گفتگو در این زمینه ادامه خواهیم داد. آلمان بسیار مراقب خواهد بود تا توافق هسته‌ای حفظ شود.

صدراعظم آلمان گفت: صرف پایبندی ایران به برجام، همه نگرانی‌های دیگر را رفع نمی‌کند. ما درباره برنامه موشکی بالستیک ایران بسیار نگران هستیم، به همین دلیل است که ما گفتگو می‌کنیم، همچنین با انگلیس، فرانسه و آمریکا درباره این موضوع [گفتگو می‌کنیم].

مرکل قرار است روز جمعه آینده با رئیس جمهور آمریکا دیدار کند. یکی از موضوعاتی که انتظار می‌رود در این دیدار در کاخ سفید مطرح شود، بحث مربوط به برجام است. صدراعظم آلمان، به‌موازات رئیس جمهور فرانسه در تلاش هستند تا دونالد ترامپ را به ماندن در برجام قانع کنند. گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای حکایت از این دارند که سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در تلاش هستند با اعمال برخی فشارها علیه ایران به‌دلیل «برنامه موشکی» و «سیاستهای منطقه‌ای ایران»، دولت آمریکا را مجاب به باقی ماندن در توافق هسته‌ای کنند.

انتهای پیام/.

نمایش موجودیت‌ها