date_range شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۵۶:۰۰ ق.ظ

FATF تعلیق ایران از لیست سیاه خود را تا 3 ماه دیگر تمدید کرد

FATF تعلیق ایران از لیست سیاه خود را تا 3 ماه دیگر تمدید کرد

گروه ویژه اقدام مالی (اف ای‌تی اف) اعلام کرد، ایران تا ماه اکتبر فرصت دارد اصلاحاتی را که این کشور را به سطح هنجارهای جهانی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریزم می‌رساند، تکمیل کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی اف) اعلام کرد، ایران تا ماه اکتبر فرصت دارد اصلاحاتی را که این کشور را به سطح هنجارهای جهانی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریزم می رساند، تکمیل کند، در غیر اینصورت با تبعاتی مواجه خواهد شد که می تواند موجب امتناع سرمایه گذاران خارجی از ورود به این کشور شود.

پس از انعقاد توافق هسته ای سال 2015، ایران تلاش کرده سرمایه گذاران خارجی را به خود جلب کند. ایران در طی ماه های گذشته در تلاش بوده تا استانداردهای تعیین شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی را اجرایی کند تا بتواند از فهرست سیاه این سازمان که موجب بیم میلی سرمایه گذاران خارجی نسبت به ورود به این کشور می شود، خارج گردد.

گروه ویژه اقدام مالی پس از یک هفته مذاکره در پاریس در بیانیه ای اعلام کرد:«اف ای تی اف از کوتاهی ایران در اجرای برنامه اقدام خود جهت برطرف کردن قصورهای عمده خود در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریزم ناامید شده است.»

«گروه ویژه اقدام مالی انتظار دارد ایران به صورت فوری و به سرعت مسیر اصلاحی خود را پیش ببرد تا اطمینان یابد که به تمام موضوعات باقی مانده در برنامه اقدام خود رسیدگی کرده است... ما انتظار داریم ایران تا ماه اکتبر 2018 اصلاحات مورد نظر را در مورد قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی خود... در تبعیت کامل از استانداردهای گروه ویژه اقدام مالی به تصویب برساند، در غیر این صورت اف ای تی اف، در مورد اقدامات متناسب و ضروری تصمیم گیری خواهد کرد.»

با توجه به اینکه اجرای اقدامات تنبیهی از سوی گروه ویژه اقدام مالی در آستانه تحریم های جدید دولت آمریکا می تواند وضعیت بخش مالی ایران را بدتر کند، این تصمیم به معنای خرید زمان بیشتر برای ایران است.

گروه ویژه اقدام مالی تصریح کرده که تا زمانی که ایران اقدامات لازم را برای برطرف کردن قصورهای خود انجام دهد، همچنان نگران وضعیت موجود در ایران است و «از تمام کشورها می خواهد تا به موسسات مالی خود توصیه کنند، دقت فراوانی را در روابط تجاری و تراکنش های خود با اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی به کار بندند.»

انتهای پیام/159

نمایش موجودیت‌ها