date_range سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۵۹:۴۸ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

نیویورک‌تایمز: ولیعهد سعودی با هدف فرار از چالش‌های داخلی بر طبل خصومت با ایران می‌کوبد

نیویورک‌تایمز: ولیعهد سعودی با هدف فرار از چالش‌های داخلی بر طبل خصومت با ایران می‌کوبد

ولیعهد سعودی در تلاش برای به حاشیه راندن مشکلات و چالش‌های داخلی به دنبال تشدید رقابت و خصومت با ایران است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، نشریه نیویورک‌تایمز در گزارشی با اشاره به اظهارات مداوم این روزهای محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی درباره عقب راندن یک «تهدید خطرناک ایرانی» نوشت که حقیقت ماجرا - علیرغم این سخنان - مسائل داخلی عربستان است.

به نوشته نیویورک‌تایمز، محمد بن سلمان می‌داند که یک دشمن ترسناک [به مثابه ایران] عاملی کلیدی برای قدرت وی داخل عربستان است.

این نشریه آمریکایی نوشته است که رابطه بین عربستان سعودی و ایران طی دهه‌های اخیر چیزی بین اختلاف، خصومت، نزدیکی و تنش بوده است. اما به نظر می‌رسد که محمد بن سلمان همزمان با افزایش نگرانی ریاض درباره گسترش [نفوذ] تهران در منطقه، برای تشدید رقابت با ایران مصمم است.

در واقع تلاش وی برای تداوم نزاع با ایران در شرایط داخلی عربستان ریشه دارد. ولیعهد سعودی از رقابت با تهران برای منحرف کردن اذهان از پیچیدگی‌ها، بی‌ثباتی‌ها و چالش‌های داخلی استفاده می‌کند. وی در حال قبضه‌کردن حکومت و تمرکز بخشیدن به قدرت است تا سیاست‌های اصلی توسط خودش تعیین شوند و از این طریق نقش‌آفرینی شاهزاده‌های جاه‌طلب را محدود کند. وی در این مسیر، محمد بن نایف، وزیر کشور و ولیعهد پیشین عربستان را از تمامی مناصبش برکنار کرد، همچنین متعب بن عبدالله فرزند شاه سابق و رئیس گارد ملی را از کار برکنار کرد و محمد بن طلال - از بزرگترین ثروتمندان عربستان - را بازداشت کرد.

نارضایتی سیاسی، نابرابری و بیکاری در بین جوانان از جمله نگرانی‌های عمده داخلی در عربستان سعودی و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس است. حتی باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا به سران سعودی و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس این واقعیت را یادآوری کرد. اما سعودی‌ها هرگز این ارزیابی را نپذیرفته و به تلاش خود برای فشار به آمریکا به منظور بمباران ایران ادامه دادند.

در این وضعیت لفاظی‌های شدید و پوپولیستی ضدایرانی محمد بن سلمان و وعده وی برای مبارزره با نفوذ ایران در بحرین، یمن، لبنان، سوریه و عراق نیز با هدف ایجاد یک وضعیت شبه‌جنگی است که در آن نارضایتی داخلی خاموش شود.

انتهای پیام/

نمایش موجودیت‌ها