date_range جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۰۴:۵۸ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

مطالبه «اقتصاد بدون برجام»|هیچ کارخانه‌ای به دلیل تحریم آمریکا تعطیل نشد

مطالبه «اقتصاد بدون برجام»|هیچ کارخانه‌ای به دلیل تحریم آمریکا تعطیل نشد

یک کارشناس صنعت فولاد با گلایه از اینکه مگر تعطیلی کارخانه گروه ملی ربطی به برجام داشت، گفت: عملیاتی شدن یا نشدن برجام هیچ نقشی در تولید کشور نداشت.

امیر مهریزی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، با اشاره به اینکه عملیاتی شدن یا نشدن برجام هیچ نقشی در تولید کشور نداشته است، اظهار داشت: وقتی تولیدکنندگان داخلی به جای تامین مواد اولیه صنایع پایین دستی ترجیح می دهند مواد خام را ارزان تر صادر کنند دیگر چه احتیاجی به بودن یا نبودن برجام دارید.

وی با بیان اینکه تحریم ها فقط یک ابزار برای کشورهای غربی جهت رسیدن به اهدافشان است، افزود: مگر در طول این سالها که با انواع تحریم روبه رو بودیم چرخه صنعت کشور تعطیل شده و فلج شدیم؟ نه ما تکیه بر توان خود فعالیت خود را ادامه دادیم.

این کارشناس صنعت فولاد با گلایه از اینکه مگر تعطیلی کارخانه گروه ملی ربطی به برجام داشت، گفت: در حال حاضر کارگران این کارخانه مدام اعتراض خود را نسبت به عدم پرداخت حقوق خود مطرح می کنند اما بگوئید بیکاری آنها ربطی به برجام و تحریم داشت؟ هیچ. بلکه بیکاری آنها به دلیل بی رحمی تولیدکنندگان داخلی به یکدیگر و نبود مدیریت مناسب بوده است.

مهریزی اضافه کرد: آیا فکر می کنید هپکو نمی تواند با آن عظمت حقوق کارگران خود را پرداخت کند؟ بله می تواند اما اجازه فعالیت را از این واحد تولیدی گرفته اند.

وی با اشاره به اینکه هزینه پیشگیری از مشکلات بسیار کمتر از درمان آنها است، اظهار داشت: در استان خوزستان 5 کارخانه فولادی فعالیت می کند که یکی از این کارخانجات به نام فولاد خوزستان 3 میلیون و 700 هزار تن اسلب و بیلت را تولید کند. در این استان کارخانه گروه ملی نیازمند 1 میلیون تن بلیت، کارخانه اکسین 1 میلیون اسلب و کارخانه کاویان نیازمند 700 هزار تن اسلب برای تولید ورق فولادی است اما متاسفانه فولاد خوزستان به جای تامین مواد مورد نیاز این کارخانجات فولاد را به صورت خام آنهم ارزان صادر می کند. این موضوع عاملی شده تا کارخانجات نیازمند به اسلب و بیلت با ظرفیت بسیار ناچیز و حتی به تعطیلی بکشند.

انتهای پیام/

نمایش موجودیت‌ها