date_range جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۵۱:۰۰ ق.ظ

اعزام تیم‌های آمریکایی به سراسر جهان برای هشدار در مورد همکاری با ایران

اعزام تیم‌های آمریکایی به سراسر جهان برای هشدار در مورد همکاری با ایران

یک دیپلمات ارشد اروپایی گفت: آمریکایی‌ها نقشه راهی تنظیم کرده‌اند و براساس آن به همه کشورها سفر می‌کنند تا در مورد همکاری با ایران هشدار دهند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که کشورهای اروپایی در تلاش برای حفظ برجام هستند، مقاماتی از وزارتخانه های امور خارجه و خزانه داری آمریکا برای هشدار به شرکت های خارجی در مورد همکاری با ایران به ژاپن سفر کرده اند و این هفته نیز دیپلمات های آمریکایی در شرق اروپا حضور دارند.
یک دیپلمات ارشد اروپایی گفت: «آمریکایی ها نقشه راهی تنظیم کرده اند و بر اساس آن به همه کشورها سفر می کنند. آنها متعصب هستند... ما به وضوح به آنها گفته ایم: اگر دارید می آیید که به ما بگویید در اینجا قوانین آمریکا را اجرا کنیم، از شما استقبال نخواهد شد.»
وزرای 3 کشور عضو اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نامه ای به همتایان آمریکایی خود از آنها خواسته اند تا از شرکت های اروپایی فعال در ایران در برابر تحریم های جدی واشنگتن علیه تهران حفاظت کنند.
در نامه ای که روز 4 ژوئن ارسال شده، وزرای امور خارجه و دارایی اروپایی درخواست کرده اند که شرکت های اروپایی فعال در حوزه های داروسازی، بهداشت و درمان، انرژی، خودروسازی، هوانوردی کشوری، زیرساختی و بانکی از تحریم های جدید دولت آمریکا معاف شوند.
نقشه راه تنظیم شده از سوی دولت آمریکا نشان می دهد که واشنگتن تمایل چندانی به مصالحه با اروپا در این باره ندارد.
سیگال ماندلکر، معاون وزیر خزانه داری آمریکا اخیرا گفته: «ما آنهایی را که فعالیت های تجاری ممنوعه در ایران انجام می دهند، مد نظر قرار خواهیم داد.»
یک مقام دیگر اروپایی گفت، آمریکا در حال اعزام تیم هایی مشابه به نقاط مختلف جهان است تا یک به یک به صورت خصوصی در مورد تجارت با ایران هشدار دهد.
یک مقام اتحادیه اروپا گفت، آمریکا همچنین بانک سرمایه گذاری اروپایی را که هرگز در ایران فعالیت نداشته تحت فشار قرار داده تا در شرکت های اروپایی فعال در ایران سرمایه گذاری نکند.
انتهای پیام/27

نمایش موجودیت‌ها